10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapabilirim?

10.000 TL Sermaye İle Ne İş Yapabilirim?
21.11.2020
A+
A-

Az da olsa birikmiş bir sermayeniz var ve ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz. Elinizde 10 bin TL civarı bir paranız-sermayeniz varsa bu küçük para ile en azından ailenizin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bazı iş fikirleri sunuyoruz. 10.000 TL sermaye ile ne iş yapabilirim diyorsanız hemen hiç aklınıza gelmeyen ya da gelse de nasıl yapacağınızı bilmediğiniz küçük sermayeli iş fikirleri hakkında size önemli ip uçları veriyoruz.

Az Param Var Ne İş Yapabilirim?

Az param var ne iş yapabilirim diye düşünme. Her zaman para parayı çeker diye bir söz ifade edilir. İyi paralar kazanmak için elbette iyi ve yüksek miktarda sermayeler gerekmektedir. Ama herkesin sermayesi yeterli gelmediği için eldeki para ile iş tutmak ve iş kurmak her zaman daha doğru bir karar olacaktır. Elimdeki sermaye çok az diyenler için (şimdilik 10 bin gibi bir sermayeden söz ediyoruz) bazı iş fikirleri vermek istiyorum. 10.000 TL sermaye ile ne iş yapabilirim diyorsanız işte size birkaç yeni iş fikirler…

Baklava Dükkanı Açabilirsiniz

Çok merkezi olmayan bir yerde baklava satabilirsiniz. Özellikle iş çıkışı vatandaşların ayak üstü hemen uğrayıp tatlı alabilecekleri ve gün içinde en azından 12 kişiye kadar ikram kapasiteli bir iş yeri kurulabilir. Bunun için dükkan dizaynı dahil 10.000 TL sermaye yeterli olacaktır. Hatta eşyalar yeni gibi olmak kaydı ile ikinci el alınırsa daha uyguna dükkan açılabilir.

10.000 TL Sermaye  İle Ne İş Yapabilirim?

Baklava-tatlı dükkanı için en temel sermaye sizin el emeğiniz olacaktır. Eğer bu işten anlamıyorum diyorsanız sadece 1 aylık bir baklava tatlı kursuna gitmeniz yeterli olacaktır. Bazı kişiler sadece bu iş için Gaziantep’e gidip kurs alıp dükkan açmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İş Kurmak İçin Devlet Destekleri (4 FARKLI ALTERNATİF)

Yaklaşık 500 TL gibi bir kurs parası ödeyerek 1 ay içinde çok lezzetli tatlılar yapmaya başlayıp hemen dükkan açabilirsiniz.

Baklava-Künefe Bayiliği Alabilirsiniz

Az sermayem var ve ne gibi işler yapılabilir diyorsanız yine size güzel bir teklifimiz var. Özellikle Antep ve Hatay tarafında iyi işler çıkaran baklavacı ve künefeciler ile anlaşıp bayilik alabilirsiniz. Bayilik alıp oradan günü birlik tatlı getirtip satabilirsiniz. Bunun için sizin ustalık da yapmanıza gerek yoktur. Tatlının kilosu 40’a geliyorsa siz 60-80 arası satarak güzel karlar elde edebilirsiniz.  Sermayeniz az olduğu için ilk etapta kesinlikle bayilik ücreti istemeyen yerler ile anlaşın. Otobüsler ile günü birlik gelen tatlıları satabilirsiniz. Siz de bunların yanında tulumba tatlısı gibi basit tatlılar yapıp satabilirsiniz.

Çok Klasik Ama Çiğ Köfte Dükkanını Mutlaka Düşünün

Çiğ köfte dükkanının maliyeti ortalama 10 bin TL civarıdır. Bir ana dağıtıcı firma ile anlaşıp bu işe girişebilirsiniz. Çiğ köfte dükkanı için az paranız olsa da yeterli olacaktır. Bu iş için seçeceğiniz dükkanın konumu çok önemli. Eğer yakınınızda bu gibi yerler varsa daha iyi yerler seçebilirsiniz. Örneğin ana caddelere çıkan ara yollar hem kira yönünden ucuz olur hem de müşterisi çok olur.

Az Sermayesi Olanlar Pazarcılık Yapabilir

Pazarcılık çok az para ile yapılabilecek güzel işlerden bir tanesidir. Satacağınız ürün ne olursa olsun 10 bin TL iyi bir para sayılır. Eğer ürünü belirleyip Pazar yeriniz de varsa hemen bu işe girmelisiniz. Terlik satarak güzel paralar kazanabilirsiniz mesela. Bunun yanında oyuncak, elektronik basit aletler, iş malzemeleri gibi ürünler satabilirsiniz. Pazarda satacağınız ürünler daha çok bayanlara yönelik olsun ki daha çok iş yapabilesiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Kamu Bankalarından Destek Paketi!

Sigara Kabı-Kılıfı Satabilirsiniz

Son dönemlerde sigaraların üzerinden zorunlu olarak tutulan kötü resimler yüzünden birçok sigara içen kişi bu paketleri almak istemiyor. Eğer sigara paketi görüntüsü olan paket kılıfı yaptırıp satabilirseniz çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Özellikle sanayi esnaflarını gezerek çok iyi satışlar yapılabilir. Yaptıracağınız kılıfların üzerinden en çok tüketilen sigara markalarının isimleri olursa ve orijinal paket görüntüsü olursa çok daha iyi olur. Bu yeni bir iş fikri olup az para ile yapılabilecek güzel işlerin başında gelmektedir.

Bu işler dışında elektronik malzeme satışı, lokanta, köfteci, oto tamircisi, bilgisayar teknik servis, büfe, oto yıkama, yaşam koçluğu, giyim, şarküteri, ufak çaplı fast food kafe gibi birçok iş yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok (Hibe Kredisi İle İş Kurmak) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.