2021 Yılında Altın Fiyatları Tahmini Ne Kadar Olur?

2021 Yılında Altın Fiyatları Tahmini Ne Kadar Olur?
20.11.2020
A+
A-

Altın borsası her savaş söylentisi çıktığında hızlı bir şekilde yukarı doğru tırmanır. Son olarak ABD-İran arasındaki savaş dedikodusu yüzünden Çeyrek Altın son zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumunda. Her siyasi gelişme sonrası altında meydana gelen fiyat düşüşü ya da yükselişi, altın yatırımcısı için sorun teşkil etmeye başladı. Altın fiyatları ne kadar olur? 2021 yılı tahminleri ve fazlası yazımızın devamında…

Altına yatırım yapmak isteyenler ve altın borcu olanlar geleceğe yönelik altın fiyatlarının ne olacağını merak etmeye başladı. Özellikle 2021 yılında altın fiyatları ne kadar olacak diye birçok kişi soru sormaya başladı.

Biz de son olaylardan yola çıkarak 2021 yılı için bir altın tahmininde bulunduk. Bu bir yatırım tavsiyesi olmayı sadece birere yorum olacaktır. Altına yatırım yapmak isteyenler ya da borcu olup ona göre altın almaya karar verecek kişilerin kendilerinin altın alım-satım işine karar vermeleri gerekmektedir.

Altın Daha Da Yükselir Diye Düşünüyoruz

Son dönemlerde dünyadaki tüm siyasi liderlerin gerilim siyaseti yürüttüğünü izliyoruz. ABD Başkanı Trump başta olmak üzere birçok lider savaş yanlısı siyaset yapıyor. Bu da sürekli olarak savaş dedikodusuna neden olmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de her savaş döneminde en önemli yatırım aracı olarak altın kabul edilmiştir.

İLGİLİ: Dolar Neden Artıyor? Son durum Nedir? 9 TL Olur mu?

Elindeki parayı güvenli bir yere bağlamak isteyen küçük ve büyük yatırımcılar savaş öncesi tüm birikimlerini altına çevirmişlerdir. Ve ekonomik düzende bu sistem değişmeyip aynı mantıkla devam etmektedir. Bu yatırım algısı da altının daha da yükseleceğine işaret etmektedir.

Dünya Genelinde Güvenli Yatırım Aracı Altına Hücum Ediliyor

Her zaman en güvenli yatırım limanı altın olmuştur. Şu anda birçok kişi savaşın gölgesinde altına hücum ettiği için kesinlikle altın fiyatlarının 2021 yılında da yükseleceğini tahmin ediyoruz.

Burada bir rakam paylaşmak gerçekten pek mantıklı olmayacaktır; ama çeyrek altının 1.000 TL’ye çıkabileceğini ön görebiliriz. Gram altının da 500 TL ve üstünde olacağını söyleyebiliriz. Şu anda Çeyrek altın bu yükselişin gerçekleşeceğini ifade etmektedir.

Altın 2021 Yılında Yükselişine Devam Edecektir

Son birkaç günce altın fiyatları %10 civarında arttı. Savaş dedikodusu yüzünden %10 artan altın, herhangi bir çatışma durumunda %50lere kadara artışı görebilir. Yatırım yapmak isteyenlere bu noktada Yatırım Tavsiyesi Olmamakla birlikte  nakit paralarını altına bağlamalarını tavsiye ederiz.

Altın üzerinden borcu olan kişilerin de varsa imkanları altınları hemen satın almaları ve borçlarını altın daha fazla yükselmeden ödemelerini öneririz. Çünkü 2021 itibari ile altının artık eski seviyelerine geri dönmeyeceğini düşünüyoruz.

GÜNCEL: Borsaya Kimler Müdahale Ediyor? BİST MANİPÜLASYONLARI

Altın Fiyatları 1.000 TL’yi Geçer Mi?

2021 yılı başı altın fiyatları ne kadar olur soruları şimdiden gelmeye başladı. Kimilerine göre tahmini olarak gram için altın fiyatlarının 600 TL üstünde olacağını, çeyrek altın fiyatının ise 1.000 TL civarı olacağını tahmin ediyoruz. Ama önemli bir siyasi gelişme olması durumunda altın fiyatlarının çok daha fazla çıkacağını söyleyebiliriz. Burada net rakam paylaşmak çok yerinde olmaz; ama 2010 yılında altın fiyatları 1 sene içinde neredeyse 2 katına çıktığını hatırlarsak yine aynı durumun olması söz konusu olabilir.

Yatırım Amaçlı Altın Alınır Mı?

Elinde nakit parası olanlar için yatırım amaçlı olarak altının alınabileceğini söyleyebiliriz. Fakat yakın zamanda altınları geri bozma gibi bir düşünce altına yapılan yatırımdan zararlı çıkılacağı riskini de doğurabilir. Altın her zaman ileriye yönelik olarak uzan vadeli bir yatırım aracı olarak düşünülmelidir. 

Al sat yaparak para kazanmak isteyenler eğer bu konuda yeterli tecrübeye sahipse yakın zamanlı olarak yatırım yapabilirler. Ama tecrübesiz kişilerin yatırım olarak uzun vadeli olarak satın alma işlemlerini yapmalarını tavsiye ederiz.  Son olarak toparlayacak olursak 2021 yılı için yatırım amaçlı olarak altının alınabileceğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Dolar 2021 Yılında Ne Kadar Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.