Akbank BES Ayrılma

Akbank BES Ayrılma
02.07.2020
A+
A-

Türkiye’de kısa bir süre önce uygulanmaya başlayan Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi, bu süre zarfından birçok banka ve özel sigorta şirketi tarafından yapılmaya başlandı. Bu bankalardan biri olan Akbank’ta bu sistemi çalışan kullanıcıları için otomatik hale getirdi. Eğer sizler de Akbank BES iptal edip, ayrılmak istiyorsanız; aşağıda yer alan adımları uygulamanız yeterlidir.

Akbank BES Cayma Hakkı

Çalışan kişileri kapsayan bu sistemin yürürlüğe girmesi, her çalışan tarafından olumlu olarak karşılanmadı. Bunun üzerine Akbank ve diğer bankalar, cayma hakkı hizmetinin kullanma yöntemlerini artırdı. İsteyen her müşterisi için Bireysel Emeklilik cayma hakkı hizmeti sunan Akbank, 2 ay içerisinde cayma hakkı kullananların parasından herhangi bir kesinti yapılmayacağını bildirdi.

Çalışanların maaşından %3’lük bir kesinti yapan Akbank, bu durumdan rahatsız olan kişilere 2 farklı yol ile BES iptali yapma hakkı tanıdı. Akbank BES içerisinde 2 aydan fazla süredir yer alan bir kullanıcının BES iptali yaptığı zaman Bireysel Emeklilik fonunda bulunan paradan kesinti yapılacağını bilmesi gerekmektedir.

Şube ile Akbank BES İptal

Şube aracılığıyla BES cayma haklarını kullanmak isteyen kişilerin, herhangi bir Akbank şubesine gitmesi gerekir. Şubeye giden kişi, BES iptali yapmak istediğini belirttiği zaman, ya kendisini sıfırdan bir BES iptal dilekçesi doldurması gerektiği, ya da şubede olan hazır BES iptali ayrılma formunu doldurması gerektiği belirtilir.

BES cayma hakkını kullanmak için Akbank şubesine giden bir çalışan, hazır ayrılma formu doldurup bu formu imzaladıktan sonra yetkililere teslim ederse, BES iptal işlemleri tamamlanmış olacaktır. Yasal süre olarak tanımlanan 10 iş günü içerisinde hesabına yatırılması gereken para miktarı aktarılacaktır.

Akbank şubelerinden BES iptali yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği bir başka yöntem ise, internetten BES iptal ayrılma formu indirip, doldurmasıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulan form, Akbank şubesine teslim edilerek iptal işlemleri başlatılabilir. Bu formu Akbank’a iletmenin faks ve e-posta gibi başka yolları da bulunmaktadır.

Akbank Avivasa BES İptal

Akbank, BES için Avivasa ile ortak olarak çalışmaktadır. Kendi emeklilik sistemine giriş yapmak isteyen veya otomatik dahil edilen kişiler için Avivasa aracılığı ile hesap açmaktadır. Bu yüzden Akbank Bireysel Emeklilik iptali yapmak isteyen kişiler, Akbank şubesinden gerçekleştirdiği iptal işlemlerini Avivasa şubelerinden de gerçekleştirebilirler.

Telefonla Akbank BES İptal

Akbank’ta Bireysel Emeklilik hesabına sahip olan kişilerin bu sistemden ayrılması telefon yöntemi ile oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Akbank müşteri hizmetleri olan 4441111 numaralı hattı arayarak, müşteri temsilcisine bağlanabilir ve sistemden ayrılmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Cayma hakkınızı kullanma talebiniz, kısa bir süre içerisinde kabul edildikten sonra; yine kısa bir süre içinde maaş hesabınıza para tanımlandığını göreceksiniz.

Akbank BES İptali Halinde Gerçekleşecek Kesinti

Akbank Bireysel Emeklilik hesabında birikimi bulunan çalışanlar, ilk 2 ay içerisinde cayma talebinde bulunursa, hesapta bulunan para aidat ücreti ve diğer kesinti işlemlerine tabi tutulmayacaktır. 2 ayı geçtikten sonra cayma talebinde bulunulması halinde hesapta bulunan birikimden aidat ve fon kesintisi gibi nedenler yüzünden kesinti yapılacaktır.

Avivasa çağrı merkezi ya da 4441111 numaralı Akbank çağrı merkezi aracılığı ile hesabınızdan ne kadar para kesintisi yapılacağını ve işlemler hakkında diğer bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Hesabın ne kadar süredir aktif olduğuna bağlı olarak kesinti yapıldığı için bu çağrı merkezlerini aramanız yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan PTT Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yöntemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.