Akbank Kredi Notu Öğrenme

Akbank Kredi Notu Öğrenme
11.07.2020
A+
A-

Akbank kredi notu öğrenme uygulaması kredi çekme düşüncesinde olan kişilerin başvuru öncesi kendi finansal durumuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesini sağlar. Böylece kredi başvurusu yapacak olan kişiler kredi başvurusu yapıp yapmamaya veya yapacaklarsa ne kadarlık bir krediye başvuru yapabilecekleri hakkında ön bilgiye sahip olurlar Kredi notu banka müşterilerinin finansal hareketlerine göre sürekli olarak güncellenen sayısal bir veridir.

Sürdürülen banka- müşteri ilişkileri kapsamında yapılan her finansal hareket, kredi notunun negatif veya pozitif görünümüne etki eder. Özellikle kredi kartı ve kredi taleplerinde etkili olan kredi notu, Kredi Takip Bürosu adı verilen bir kurum tarafından hazırlanan verilerle belirlenmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir anlamda banka-müşteri arasında gerçekleşen faaliyetlerin sayısal verilerle düzenlenmesidir. Bu veriler, kişinin bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yapması halinde değerlendirilerek kişinin risk durumu belirlenir.

Yapılan analiz sonrasında notu düşük olan başvuru sahiplerinin kredi talepleri reddedilir. Bu sebeple kredi başvurusu öncesi başvuru sahibinin kendi kredi notunu bilmesi oldukça önemli bir avantajdır. Akbank müşterileri, Akbank kredi notu öğrenme taleplerini internet şubeleri aracılığıyla veya en yakın şubeye bizzat başvuru yapmak suretiyle öğrenebilmektedir.

Kredi Risk Puanlaması Nedir?

Bankalar sahip oldukları müşterileri belirli risk gruplarına ayırarak finansal işlemler sırasında yaşanabilecek risklere dair öngörü oluşturur. Böylece müşteri ile arasında süregelen finansal ilişkilerin hangi düzeyde ilerlemesi gerektiği belirlenir. Müşterilerin bankacılık sistemi üzerinden gerçekleştirdiği her finansal hareket puanlayan bankalar müşterinin risk oranını oluşturulan tablolar üzerinden izler. Buna göre,

  • Kredi notu 1700-1900 arası olan müşteriler çok iyi,
  • Kredi notu 1500-1699 arası olan müşteriler iyi
  • Kredi notu 1100-1499 arası olan müşteriler az riskli
  • Kredi notu 700-1099 arası olan müşteriler orta riskli
  • Kredi notu 1-699 arası olan müşteriler ise en riskli grup olarak listelenir.

Bankalar kredi notunu yapılan finansal hareketlere bağlı olarak günlük olarak günceller ve elde edilen verileri Kredi Takip Bürosu adıyla görev yapan kuruma anlık olarak iletir. Bu kurumda görev yapan uzman ekonomistler elde edilen verileri analiz ederek kişinin kredi notunu düzenler ve tüm verileri bankalarla paylaşır. Böylece bankalar başvuru yapan vatandaşların risk tablosuna göre kredi taleplerini cevaplayarak finansal ilişkiyi sürdürür veya keser.

Akbank Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Akbank kredi sorgulama sayesinde bankanızdan alabileceğiniz kredi e kredi kartı limitleriniz hakkında ön bilgi sahibi olabilir, başvurunuzu bu bilgiler doğrultusunda yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için Akbank Direkt Mobil uygulamasını kullanarak ihtiyacınız olan bilgilere sahip olabilir, kredi notu ve ödemesi gecikmiş olan borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Akbank müşterileri ayrıca Akbank Direk İnternet veya banka şubelerine bizzat başvuru yapmak suretiyle ihtiyaç duydukları kredi notu bilgilerine sahip olabilmektedir. Tüm bu uygulamalardan yararlanabilmek için cep telefonunuza App Store veya Google Play Store mağazalarından Akbank Direk Mobil uygulamasını indirmeniz yeterli olacaktır. Banka tarafından belirlenmiş bir ücret karşılığı sağlanan bilgiler, kredi başvurusu sonrası alacağınız cevap konusunda yeterli bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sicilim Bozuk Kredi Çekemiyorum! Çözüm Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.