Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak

Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak
16.06.2020
A+
A-

Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak 

Almanya‘da, bugün üçüncü nesle ulaşan yaklaşık 3 milyon Türk vatandaşı yaşıyor. Pek tabii Almanya’da yaşan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki eşi-dostu- ve akrabaları ile ilişkileri devam ediyor. Almanya’da çalışan Türkler, Türkiye’deki yakınlarına para gönderiyorlar. Bu nedenle Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme konusu aileleriyle birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir konu. Gelin bu konunun ayrıntılarına, Almanya’dan Türkiye’ye hangi yöntemlerle para gönderilebileceğini, en ucuz para yollama yöntemleri ve para tansferinin nasıl en kolay, basit ve ucuz yapılabileceğini bakalım. 

Almanya’dan Türkiye’ye nasıl para yollanır? 

İlk akla gelen yöntem tabii ki bankalar aracılığı ile para göndermektir. Türkiye’nin en önemli devlet bankalarından olan Ziraat Bankası’nın Almanya’da 7 adet şubesi bulunuyor. Hem ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile hem de PTT şubeleri aracılığıyla Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Aşağıda sizler için Ziraat Bankası Almanya’daki şubelerinin bilgilerini paylaşıyoruz.  

ZİRAAT BANKASI’NIN ALMANYA’DAKİ ŞUBE BİLGİLERİ: 

Bu listeyi inceledikten sonra Almanya’da Ziraat Bankası şubelerinden size yakın olan şubeyi seçip, para gönderim işini yapabilirsiniz. Eğer Türkiye’ye çok fazla para havalesi yapıyorsanız Ziraat Bankası’nda bir hesap açtırarak, online bankacılık hizmetini de kullanarak daha uygun havale ücreti ödersiniz. Aksine o kadar sık havale yapmıyorsanız, ilgili bankanın gişe bölümünden Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.  

Eğer gişelerden para gönderme yöntemini seçerseniz, parayı göndereceğiniz kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, telefon numarası, paranın hangi şubeye gideceği ve eğer göndereceğiniz kişinin Türkiye’de Ziraat Bankası hesabı varsa hesap numarası gibi bilgileri gişedeki banka çalışanına söylemelisiniz.  

Para gönderen kişi olarak siz de üzerinde adresinizin yazdığı bir kimlik kartı, pasaportu ya da ikamet belgenizi, doğum yerinizi ve tarihi, vatandaşlığınızı ve parayı ne amaçla gönderdiğinizi gişedeki banka çalışanına söylemelisiniz.  
 
Eğer Almanya’da Ziraat Bankası hesabınız varsa ve hesabınızdan havale yapmak istiyorsanız, şubede bulunan havale formunda göndereceğiniz kişinin T.C. Kimlik numarası, ismi, paranın hangi şubeye ya da hesaba gideceği bilgileri yazmanız gerekir.  

Almanya’dan Türkiye’ye Ziraat Bankası İle Para Yollamak 

Yukarıda da gösterdiğimiz gibi Almanya’nın birçok büyük kentinde Ziraat Bankası şubeleri bulunmaktadır. Bu şubelerden Türkiye’ye istenildiği zaman para yollanabilmektedir. Ziraat Bankası şubesi ile Türkiye’deki Ziraat şubelerine para yollansa bile banka bunun için önceden belirlenen tutarda komisyon kesintisi yapacaktır. Siz kesintiyi, göndereceğiniz miktarın üzerine ekstra ödeyecek olursanız gönderdiğiniz paradan bu komisyon kesilmeyecektir. Buna dikkat etmeniz önemlidir, zira eğer dikkat etmezseniz gönderdiğiniz para eksik gidecektir.  

Ziraat Bankası Almanya’dan Türkiye’ye havale ücretleri aşağıdaki gibidir:  

İş Bankası aracılığı ile Almanya’dan Türkiye’ye Para Yollamak  

İş Bankası’nın Almanya’da tam 10 şubesi bulunuyor. Bunlar:  

Denizbank Almanya’dan Türkiye’ye Para Transferi 

Almanya’dan Türkiye’ye diğer bir para yollanabilecek banka da Denizbank’tır. Denizbank müşterileri Almanya’dan Türkiye’ye istedikleri zaman EFT ya da Havale yapabilirler. Şubeden yapılan havaleler ile internet bankacılığından yapılan havaleler farklı ücretlendirmelere tabi tutulmaktadır. Denizbank’tan Türkiye’ye havale yaptığınızda şu avantajlar olabilmektedir: 

 • 4.000 Euro’ya kadar olan Online Havaleleriniz için sadece 5 Euro havale ücreti alınmaktadır. 
 • Türkiye’de DenizBank A.Ş. tarafından ek masraf kesilmeyecektir. 
 • DenizBankA.Ş.’ye göndereceğiniz havalelerde hesap numarası gerekmeden isme havale yapabilirsiniz. 

Denizbank internet havale ücret listesi: 

Denizbank şubeden havale ücret listesi: 

Ziraat Bankası A.Ş. ve İş Bankası için Özel Havale Ücretleri 

Kuveytturk-KT Bank Almanya’dan Türkiye’ye Kolay Para Transferi: 

Almanya’dan Türkiye’ye hızlı, kolay ve uygun masraflarla para gönderim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik KT Bank AG şubelerinden 5.000 EUR’a kadar ücretsiz transfer imkanından faydalanabiliyorsunuz. 

1)Almanya’da bulunan Şubelerden Kuveytturk Bankasına para transferleri: 

 • Hesaptan Hesaba 
 • Hesaptan İsme 
 • İsimden Hesaba 
 • İsimden İsme yapılabiliyor. 
 • İsimden(Müşteri olmadan yapılabilen) işlemler sadece 3 ülke vatandaşı için yapılabilmektedir: 
 • Türkiye 
 • Almanya 
 • Kuveyt 
 • Hesap açılması durumunda bütün ülke vatandaşları transfer işlemini gerçekleştirebiliyor. 

2) KT Mobil Şube uygulaması üzerinden ve 

3) KT Online Bankacılık üzerinden de para transferi de yapılabilmektedir.  

Transferwise ile Almanya’dan Türkiye’ye para gönderimi yapabilirsiniz 

TransferWise yöntemi Almanya’dan Türkiye’ye ucuz bir şekilde para göndermenin yöntemlerinden bir tanesi. TransferWise, aslında bir online para gönderme sistemidir. Örneğin  

Almanya’da oturan bir Türk vatandaşı çalışmış olduğu ya da maaşını almış olduğu banka hesabına internet bankacılığı ile girerek sadece IBAN numarası ile oturduğu yerden Türkiye’de istediği kişiye para gönderebilir. Bu sisteme “Transferwise” ödeme sistemi denir. Şimdi gelin Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için bankalara tek tek ayrıntılı bakalım.  

KT Bank Şubelerinden İsme Havale İmkânı 

KT Bank’ta hesabınız olsun ya da olmasın Türkiye’ye para göndermek kolay. Havale yaptığınız kişi, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Türkiye genelindeki 420’den fazla şubesinden birine giderek adına gönderilmiş parayı hesabı olsun ya da olmasın alabilir.  

Türkiye’ye KT Mobil uygulaması ile para gönderim – sadece 4,- Euro 

KT Mobil Şube uygulaması ile herhangi bir Kuveyt Türk hesabına sadece 4,- Euro masrafla havalelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 

 1. KT Mobil Şube uygulamasını indirin (AppStore | Google Playstore) 
 1. Birkaç dakika içerisinde KT Cari Hesap başvurunuzu gerçekleştirin (Müşteri Ol) 
 1. Mobil Şube uygulaması ile Türkiye’deki herhangi bir Kuveyt Türk hesabına havalenizi gerçekleştirin. 

Almanya’dan Türkiye’ye Western Union İle Para Yollamak  

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları bankalar dışında da Türkiye’ye para gönderme işlemi yapabilirler. Banka dışında en çok kullanılan transfer çeşidi Western Union sistemidir. Western Union sistemi, 150 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteren, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgede 500​ bini aşkın acente hizmet noktasıyla dakikalar içerisinde para gönderip almanızı sağlayan, hızlı, güvenli ve yaygın bir para transfer sistemidir.Bu para yollama işlemi online olarak yapılabileceği gibi, Western Union acente şubelerinden de yapılabilmektedir. Ama bu transfer çeşidinde kur farklı olabilmektedir. Euro kuruna göre yollanan paralar için belli bir komisyonun yanı sıra ayrıca kur farkı da yansıtılmaktadır. 

Para Transfer Süresi ve En Hızlı Ödeme Sistemleri 

Yurt dışından Türkiye’ye para yollayacak olan kişiler, paranın gönderme işleminin aciliyetine göre bir ödeme şekli tercih edebilir. Hızlı para gönderme seçenekleri ile ödeme yapıldığında oldukça yüksek komisyonlar ile karşılaşılabilmektedir. Ama ortalama ödeme süresi 3 gün kabul edildiğinde bunun için yüksek komisyonlar verilmeyip yukarıda görsellerde de belirtildiği üzere düşük komisyonlar ile bu işlemler yapılabilmektedir.  Paranın hemen karşıya geçmesini isteyen kişiler daha yüksek komisyon ödeme seçenekleri ile online ödemeler yapabilmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Havale Ücretleri (En Ucuz Banka Hangisi) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.