finansportali.net

GİRİŞİMCİLİK

Arıcılık Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlara 2022 Tavsiyeleri!

arıcılık nasıl yapılır

Yaşadığınız bölgenin arıcılık yapmaya uygun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Düşük sermaye ve bol kazançlı arıcılık mesleğine giriş yapmaya ne dersiniz? Eğer bu alana ilgiliyseniz, arıcılık nasıl yapılır? başlanır? diye merak ediyor olabilirsiniz.

Peki, arıcılık yapmak için ne kadar sermaye gerekiyor? Arıcılar iyi para kazanıyorlar mı? Arıcılık işi yapmak için şartlar neler? Arıcılık işinde devlet desteği var mı? Hepsinin cevabı bu yazıda!

Son dönemlerin popüler meslekler kategorisinde yer alan arı yetiştiriciliği hakkında merak edilenleri sizler için cevapladım. İşte, “arıcılık nasıl yapabilirim?” diyenlere tüm güncel detaylar!

Arıcılık İşi Hakkında

arıcılık nasıl başlanır
arıcılık nasıl başlanır?

İş kurmak istiyorum ama param yok diyenler için arıcılık sektörüne girmek, bence biçilmiş kaftan!

Arıcılık işi, arı ve bitkisel kaynakların birlikte kullanılması sonucunda ortaya çıkan faydalı ürünleri içerir. Bu iş ile polen, bal, arı sütü, propolis ve arı zehri gibi pek çok bitkisel ürün elde edebilirsiniz.

Advertisement

Yeryüzünün mucizeleri olan arılardan, doğru stratejiler sayesinde yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. Türkiye, balcılık ve arıcılık sektörü için iklim özellikleri ile birlikte son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir.

Dolayısıyla, bu işi ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Yine de spesifik yerlerden sizlere bahsetmek istiyorum. Bu yerlerde arıcılık yapmak daha kolay ve zahmetsiz olacak.

Arıcılık Nerede Yapılır?

Arıcılık işi, özellikle bazı bölgeler için önemli bir geçim kaynağı. Arıcılık nasıl yerlerde yapılır? Eminim merak ediyorsunuzdur. Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars platosu ve Ege bölgesinde yapılıyor.

Artvin, Ordu, Menteşe Bölgesi, Erzurum, Kars, Rize, Balıkesir, Manisa ve Hakkari şehirlerimizi meşhur balların yapıldığı bölgelerimize örnek gösterebilirim.

Advertisement

Arıcılık Nasıl Yapılır?

arıcılık nasıl yapılır? 2022

Öncelikle arıcılık sektörüne giriş yapmadan önce, konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olmalısınız. Sıfırdan arıcılık nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız açıklıyorum!

İlk olarak arıcılık mesleği de diğer meslekler gibi çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak sınıflandırılır. Dolayısıyla yapacağınız ilk şey, konuyla ilgili kurslara katılarak bazı bilgileri edinmek olmalıdır.

Bu bilgiler şunları içerir:

 1. Arının fiziki yapısı ve özellikleri
 2. Türü, üretim ve beslenme şekli
 3. Bağışıklık sistemi ve yaşam süresi

Bu işi temel kazanç kapısı veya bir ek gelir olarak düşünüyorsanız ve arıcılık mesleğinde fazla deneyiminiz yoksa, ilk etapta az sayıda koloniyle arı yetiştiriciliği yapmanızı öneriyorum. Az sayıda kovan ile çalışarak işinizi sağlama almalı ve kısa bir süre kendinizi denemelisiniz.

İlgili içerik: Köye Dönüş Projesi (Hemen Başvur!)

Arıcılık Nasıl Başlanır: Ders 1

arıcılık nasıl öğrenilir
arıcılık nasıl öğrenilir

Arıcılık nasıl yapılır? Arıcılık nasıl başlanır? Öncesinde eski tip karakovan benzeri sepet kovanlar edinmelisiniz. E, arısız olmaz. İhtiyacınız kadar arı almalısınız. İlk etapta öyle çok fazla arı almanıza gerek yok. Bahçede arıcılık bile yapılabilir. Bakalım, bu işte ne kadar başarılı olabileceksiniz?

Bu arada, arıcılığa başlamanın en sağlıklı yolu da çevrenizde bulunan arıcılardan fenni arı kovanın arı almaktır. Kısacası, herhangi bir arıcıdan alacağınız suni arı oğulları ile de bu işe adım atabilirsiniz. Arıcılık sektörü 2 farklı şekilde ilerler:

Advertisement

1- Gezginci Arıcılık

Gezginci arıcılık nasıl yapılır? Hemen açıklayayım.

 • Bölgedeki çiçeklerin azalması, arıların bal yapmasını engeller.
 • Dolayısıyla çevrede yeterli bitki örtüsü kalmadığında; arıcılar, kovanlarını ve kolonilerini verimli çiçeklerin olduğu başka bölgelere taşırlar.
 • Bu tam olarak gezici arıcılıktır.
 • Ayrıca bu arıcılık şekli, sabit arıcılığa göre daha çok kazanç sağlar.

2- Sabit Arıcılık

Peki, Sabit arıcılık nasıl yapılır?

 • Sabit arıcılık seçeneğinde taşıma olmayacağı için kovanların şekli biraz daha farklı olup; tüm ekipmanlar birbiriyle uyumludur.
 • Ayrıca bu seçenekte, arı ırklarının birbirine karışmaması ve hastalıkların yayılmaması gibi tüm doğayı ilgilendiren büyük bir avantaj bulunur.
 • Sabit arıcılıkta, hasada karar verme süreçleri arıların bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.

🎞 Aşağıya, ‘Arıcılık Nasıl Yapılır?’ başlığı altında ilginizi çekebilecek bir başarı hikayesi videosu bırakıyorum. Bence muhakkak izlemelisiniz!

arıcılık nasıl yapılır kısa bilgi

Arıcılık Kazancı Ne Kadar?

Arıcılık nasıl yapılır sorunuzun cevabını öğrendiyseniz sıra geldi, arıcılık işi yaparak ne kadar kazanç sağlanır sorunuzu cevaplamaya…

Bu işten ne kadar para kazanacağınız, tamamen yaptığınız işe ve gösterdiğiniz özene göre farklılık gösterecektir. Kovan sayınız, kaç kişi ile çalıştığınız, bal ve diğer ürünlerinizin kalitesi, sabit arıcılık mı, yoksa gezgin arıcılık mı yapıyorsunuz gibi faktörler sizin kâr marjınızı belirler.

Ortalama 1 kovandan yıllık 50 kiloya yakın bal üretimi sağlanır. Eğer, 50 kovanlı bir koloniye sahipseniz; yılda 70 bin TL‘ye kadar kazanç sağlarsınız. Bu rakamlar ortalama değerleri ve fiyatları içerse de, arıcılık kazancınız dönemin şartlarına göre değişecektir.

Advertisement
 • Normal mevsim şartlarında bir arınız size ortalama 8 çerçeve bal verir.
 • Bu çerçevenin ortalama kilosu 3 kilogramdır.  
 • Yani,  3×8=24 kg bal almış olursunuz.
 • Türkiye’de doğal balın kilosu ortalama 300 TL‘den satışa konulur.
 • O zaman 24×100 TL= 7,200 TL gibi kovan başı kâr yapmış olursunuz.

📌 Şimdi sizlerle, arıcılık işinin kazanç tablosu örneğini paylaşmak istiyorum!

Arıcılık işinin kazanç tablosu
arıcılık kazanç tablosu

Arıcılıktan Nasıl Para Kazanılır?

arıcılık kazancı
arıcılık kazancı 2022

Gerçek arıcılık nasıl yapılır? Günümüzde her şeyin sahtesinin yapıldığını düşünürsek; sizi organik bal üretimine davet ediyorum. Bir şeyden para kazanmak istiyorsanız, işinizi hakkıyla yerine getirmeniz gerekiyor. Ürün çeşitlerinizi artırmalı ve mutlaka bir alanda farklılaşarak öne çıkmalısınız.

 • Organik bal üretiminden nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız, ilk olarak organik bal üretimi için uygun koşulları sağlamalısınız.
 • Uygun koşullardan kastım; ısı süreci, nektar kaynağı, arıların bal bulma alanları, yönetim ve bal çıkarma süreci gibi unsurlardır.
 • Şayet bu unsurları yerine getiremezseniz, organik bal üretimi testini geçemez ve gerekli sertifikayı da alamazsınız.
 • Organik bal üretiminize dair sertifikanızı alırsanız marka etiketiniz ile birlikte tüm ürünlerinizi büyük markalara pazarlayabilirsiniz.
 • Dilerseniz Makro Centerlara, toptan zincir marketlerine pazarlayabilir ya da e-ticaret sitelerinde satışa koyabilirsiniz. Organik bal üretiminin kazancı yüksek olacaktır. Bal arıcılığı nasıl yapılır? Artık biliyorsunuz.

Paket Arıcılıktan Para Kazanmak

Arıcılıktan nasıl para kazanılır konusunda paket arıcılıktan da bahsetmek istiyorum.

Paket arıcılık: Akdeniz ve Ege bölgelerinde üretilen bal arılarının; Doğu ve Kuzey bölgelerine özel kutular halinde satılmasıdır. Bu kutuların içerisinde bir kraliçe arı ve yeteri kadar işçi arı yer alır. Paket arıcılık, mevsimin geç başladığı yerlerde arıcılık yapan kişiler için büyük avantajdır.

Son olarak çiçek tozu, arı sütü ve polen üreterek de para kazanabilirsiniz. Özellikle, kanser hücrelerine iyi geldiği bilinen arı polenini üretip satmak sizler için çok kârlı bir kazanç olacaktır.

İlgili içerik: Yeni İş Fikirleri

Arıcılık Sektörüne Giriş Yapmanın Maliyeti

arıcılık nasıl olur
arıcılık maliyeti

Sermayesiz Para Kazanma şeklinde iş arayanların bu yazımı okumalarını öneriyorum. Ancak ben ille de arıcılık yapacağım diyorsanız, o zaman gelin arıcılık işinin maliyet hesaplamasını inceleyelim!

Belirleyeceğiniz kovan kapasitesine göre arıcılık sektörüne giriş yapma maliyeti değişkenlik gösterecektir. Kısa sürede kendini amorti edebilen bu iş için ilk etapta birkaç tane kovan almanız gerekli. İhtiyacınız olan tek şey elbette sadece kovan ve arı değil.

Advertisement

Korunaklı mesleki eldiven, el maşası ve arıcı kıyafeti gibi bazı ürünleri de tedarik etmeniz gerekiyor. Bir kovanın maliyeti ortalama 200 TL‘dir.  Bu malzemeler ile birlikte toplamda 5 kovanlık bir iş için ortalama 3.000 ile 5.000 TL arası sermayeye ihtiyacınız var.

Arıcılık Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

arıcılık yapmak için gerekenler
arıcılık yapmak için gerekenler

Arıcılık yapmak için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir! Maliyetinizi böylece kendiniz de ortalama olarak hesaplayabilirsiniz.

 1. Kovan: Langstrot tipi kovanları tercih etmenizi öneririm. Uzmanların en çok tavsiye ettiği kovan tipidir. Kolonileri kötü çevre şartlarından oldukça iyi korur.
 2. Maske: Tüm bedeni kaplamaktadır. Üreticileri, arılardan korur.
 3. Körük: Arıları sakinleştirmek için kullanılır.
 4. Eldiven: Arı sokmasına karşı kullanılır.
 5. El demiri: Kovan açmak için kullanılır.
 6. Ana arı ızgarası: Ana arıyı kovanda alt kısma hapsetmek için kullanılır.
 7. Şerbetlik: Arıları beslemek için kullanılır.
 8. Mahmuz: Teli, peteğe bağlamak için kullanılır.
 9. Sır tarağı: Süzülen balın sırlarını açmada kullanılır.
 10. Çerçeve teli: Paslanmaz olup peteği, çerçeveye tutturmada kullanılır.
 11. Temel petek: Mum levhadır.
 12. Arı kaçıran: Peteklerden arıları uzaklaştırmak için kullanılır.
 13. Ana arı kafesi: Taşıma sürecinde ana arı yanında erkek ve işçi arıların da konulduğu kafestir.
 14. Bal süzme makinesi: Petek balları süzmede kullanılır.
 15. Polen tuzağı: Arıların bacaklarındaki poleni almak için kullanılır.
 16. Bal sağım çadırı: Bal süzme işlemi için kullanılır.

📌 Kovan haricinde temin etmeniz gereken yukarıdaki malzemelerin maliyeti çok yüksek değildir.

İlgili içerik: 50 Bin TL İle Yapılabilecek En iyi 10 İş Fikri

Arıcılık Sektöründe Devlet Desteklemeleri Var Mı?

arı yetiştiriciliği
arı yetiştiriciliği nasıl yapılır

Daha düşük sermaye ile Arıcılık nasıl yapılır? Yeni bir sektöre giriş yapmak isteyen herkes, yatırımıyla ilgili bir devlet desteği olup olmadığını merak eder. Peki, arıcılık sektöründe devlet desteklemeleri var mı? diye merak ediyorsanız hemen onu da açıklıyorum.

Güzel haber! Tarım ve Orman Bakanlığı, arıcılık projelerine %50 hibe desteği veriyor.

Buna göre: ”Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenecek olan illerde, Arı Yetiştirici Birliğine veya Bal Üreticileri Birliğine üye, başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıldır AKS’ye kayıtlı, 50 veya daha fazla arı kovanına sahip ve arı üretimi yapan girişimciler bu destekten faydalanabiliyor.”

Advertisement

Tarım ve Orman Bakanlığı arılı kovan desteği başvurusu için tıklayabilirsiniz.

Arıcılık Kredileri

Adım adım arıcılık nasıl yapılır? sizlere detaylarıyla anlatıyorum. Bu iş için ne kadar sermayenin gerektiğini az çok biliyorsunuz. Bu işi yapmayı gerçekten istiyor, ancak para konusunda sıkıntı yaşıyorsanız hiç üzülmeyin.

Arıcılık kredileri fırsatından yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası ve İş Bankası arıcılık kredilerini kontrol edebilirsiniz.

Devlet Destekli Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası

Ziraat Bankası, Devlet Destekli Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortasının avantajlarından yararlanabilirsiniz! Amacım arıcılık nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlarken size olabildiğince yardımcı olmak. 🙂

Advertisement

TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan, plakalı, modern ve aktif (içinde arı olan) kovanlar sigorta kapsamına alınıyor. Yatırılacak primin %50’si de Devlet tarafından karşılanıyor.

Arıcılık Yapmak İçin İstenilen Belgeler ve Şartlar

arıcılık yapmak için gereken belgeler
arıcılık yapmak için gereken belgeler

Arıcık nasıl yapılır, kazancı ve maliyeti nedir? öğrendik. Şimdi sıra arıcılık yapmak için gereken belgeler ve şartları açıklamaya. İster hobi amacıyla isterseniz para kazanmak için arıcılık işi yapın, fark etmiyor. İşte, arıcılık sektörüne girmek için aranılan şartlar:

 1. İş yeri açabilme ve çalıştırabilme ruhsatı

Belediyelerden, İl Özel İdarelerinden veya Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliklerinden alınmış olmalıdır.

 1. Gerekli kurumlardan alınmış kayıt ve şartlı onay belgesi

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa göre ulusal minimum standartları sağladığını gösteren bu belge Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü/ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden alınmış olmalı.

 1. Çevre izin belgesi

“Geçici Faaliyet Belgesi” veya “Çevre İzin Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi alınmasına gerek olmadığına dair resmi yazı.

 1. Arıcılık sistemine kayıt olmak

Mevcut tarımsal işletme için; Arıcılık söz konusu olduğunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü / Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden alınmış Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) Kayıtlı Kovan Sayısını Gösteren Belge.

 1. Arı üretim için izin belgesi

Mevcut tarımsal işletme için; Ana arı üretimi söz konusu olduğunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü / Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden alınmış Ana Arı Üretim İzni Belgesi bulunması gerekmektedir.

İlginç ve kazançlı bir iş fikri arıyorsanız, yaban mersini yetiştiriciliği hakkında yazdığım yazıya göz atın.

Arıcılık Sektöründe Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arıcılık Sektöründe Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işte olduğu gibi, arıcılık işinde de dikkat edilmesi gereken önemli püf noktaları bulunuyor. Arıcılık nasıl yapılır sorusunun önemli kısmı arı seçimi, kovan bakımı ve arıların alım zamanının doğru olmasıdır.

Bunların dışında arıcılık sektöründe zarar etmemek için yapmanız gereken bazı önemli detayları aşağıda sizinle paylaşıyor olacağım.

Advertisement

📌 Arıcılık Nasıl Yapılır? için ipuçlarına dikkat!

 • Arıların yavru büyütme konusunda iyi olması, oğul verme eğiliminin ise düşük olması gerekir.
 • Çerçeveler boş olmamalı ve boyutları standartlara uygun seçilmelidir.
 • Petekler, küflü ve siyahlaşmış olmamalıdır.
 • Arıcılık yapılacak bölge seçilirken, bölge bitki varlığının polen ve nektar bakımından zengin olduğundan emin olunmalıdır.
 • Etkin bal üretimi amacıyla bal veren bitki yoğunluğuna göre kovan konulmalıdır. Örneğin: korunga, yonca, üçgül gibi alanlarda 4 dekara 1 kovan; narenciye sahalarında 2 dekara 1 kovan konulmalıdır.
 • Kovanlar arası mesafe 1 metre, sıralar arası mesafe 2 metre olmalıdır.
 • Arılıkların, insanların ve hayvanların yoğun olduğu yerlerden en az 200 metre uzakta olması önemlidir.

“Arıcılık nasıl yapılır?” hakkında sorunuz varsa, aşağıya YORUM bırakabilirsiniz. Aranızda deneyimi bulunanlar bizlerle arıcılık nasıl bir meslektir? paylaşırsa çok seviniriz. 🙂

Bir önceki yazımız olan Oto Yıkama Dükkanı Açmak- 2022 Kazanç Bilgisi! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

GİRİŞİMCİLİK

Av Malzemeleri Dükkanı Açmak – 2022 Maliyeti ve Kazançları!

av malzemeleri dükkanı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler karlı iş fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Sizlere bu yazıda oldukça farklı bir iş fikri sunacağım. Sermayenizi av malzemeleri dükkanı açmak için değerlendirebilirsiniz! Oldukça kazançlı bir seçenek olduğunu sizlere söyleyeyim. Böyle bir dükkan açabilmeniz için elbette bazı konular hakkında bilginiz olması gerekiyor. Örneğin hangi ürünleri satacaksınız? Bu ürünleri satabilmek için ve av […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Dükkan Açma Fikirleri – En Çok İşleyen Dükkanlar 2022

dükkan açma fikirleri

“Dükkan açmak istiyorum sizce hangi işi yapmak kazançlı olur?” Sorusunu soranlara birbirinden çeşitli seçenekler sıraladım! Dükkan açma fikirleri ile kendinize en uygun ve kazançlı olan seçeneği bulabileceğinizin garantisini veriyorum. Küçük dükkan fikirleri, iş yeri açma fikirleri sayesinde kazançlı çıkabileceksiniz. Kendi işinizin patronu olacak ve para kazanmak için sermayenizi mantıklı bir şekilde kullanacaksınız. 2022 yılında ekonomik […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.