Avivasa BES İptal 2020 (Ayrılma Formu ve Telefon Numarası)

Avivasa BES İptal 2020 (Ayrılma Formu ve Telefon Numarası)
03.11.2020
A+
A-

Avivasa BES kullananlar bazı durumlarda iptal etmek isteyebiliyor. Avivasa BES iptal ayrılma formu ve telefon numarası konusunda yazımızda detaylara yer verdik. Detaylı bir şekilde nasıl Avivasa BES iptali yapılır onu açıkladık. 

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Bireysel Emeklilik Sistemi, ülkemizde de hızla yayılmaya başlamıştır. Türkiye’de birçok banka ve sigorta şirketi tarafından otomatik olarak yapılan BES, bazı müşteriler tarafından iptal edilmek istenebilir. Eğer siz de BES iptal etmek isteyen müşteriler arasındaysanız; aşağıdaki yöntemler kesinlikle işinize yarayacak!

İlginizi Çekebilir: Akbank BES Ayrılma

Avivasa BES Nasıl İptal Edilir?

Avivasa BES İptal İmkanı

Avivasa’nın müşterileri için otomatik olarak oluşturduğu BES, iptal edilebilmektedir. Özellikle Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gireli 2 ayı geçmediyse, biriken paranın hepsini kesintisiniz bir şekilde almak mümkündür.

Eğer sisteme girdikten 2 ay sonrasında herhangi bir süre içerisinde BES iptali yapmak isterseniz, birikim yaptığınız ve devletin katkıda bulunduğu paradan belirli bir oranda kesinti yapılacaktır. Bu kesintinin ne kadar olacağını, yani resmi yollarla ne kadar kesinti belirlendiğini öğrenmek için Avivasa müşteri hizmetlerinin arayabilir ve istediğiniz her türlü sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Telefonla Avivasa BES İptal

Otomatik olarak ya da kendi isteğiniz ile birlikte Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduysanız ve bu sistemden çıkmak istiyorsanız, telefonla cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Telefonla aramanız gereken Avivasa müşteri hizmetlerinin numarası 444 11 11 olmaktadır.

Telefonunuza yanıt veren müşteri temsilcisine “Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi cayma talebimi kullanmak istiyorum” cümlesini söylediğiniz zaman size yardımcı olunacaktır. Tarafınıza gerekli evraklar gönderilecek ve bu evrakları sizin doldurup tekrardan Avivasa’ya göndermeniz gerekecektir. Evrakları eksizsiz ve düzgün bir şekilde doldurduğunuz zaman paranızın iade edilmesi ve sistemden çıkmanız en fazla 10 iş günü sürecektir.

Bunu da okuyabilirsiniz: Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Faksla Avivasa BES İptal

Avivasa BES iptal başvurusunda kullanabileceğiniz yöntemlerden biri ise faks olmaktadır. Son zamanlarda e-posta’nın gelişmesi ile birlikte çoğu insan faks kullanımını azaltsa bile Avivasa, isteyenler için faks ile BES iptal başvurusu hizmeti sunmaktadır.

Avivasa’ya ait olan 0216 634 38 88 faks numarasından BES iptal başvurusu gönderebilirsiniz. Bu faks numarasından Avivasa’ya BES iptal dilekçesi gönderen müşterinin iletişim bilgileri ile kendisine ulaşılacaktır. Müşterinin Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkması için gerekli olan belgeler belirtilecek ve bunların doldurulması istenecektir.

Fakat bu işlemler için bilmeniz gereken en önemli detay; BES iptal dilekçesi göndermeden önce 444 11 11 numaralı Avivasa müşteri hizmetlerini aramanız gerektiğidir. Böylece birikim yapmış olduğunuzdan hesaptan ne kadarlık kesintiye gidileceğini öğrenmiş olursunuz.

BES İptal Edildiğinde Devlet Katkısı Kesiliyor mu?

Avivasa BES müşterisi olan bir kişinin sistemden çıkması durumunda devlet katkısında kesintiye gidilecektir. Eğer çıkan kişi 3 yıldan daha az süredir sistem içerisinde bulunuyorsa, geri alabileceği tek para; Kendi biriktirdiği para olmaktadır. Bu kişilerin devlet katkısı tamamen kesilecektir.

3 – 6 yıl boyunca sistem içerisinde bulunmuş olan kişilerin devlet katkısı %85 oranında, 6 – 10 yıl boyunca sistemde bulunan kişilerin devlet katkısı %65 oranında, 10 yıl ve üzerinde sistemde bulunan kişilerin devlet katkısı %40 oranında kesintiye uğrayacaktır.

Avivasa BES İptalinde Ne Kadar Kesinti Olur?

Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi iptali yapmak isteyen müşterilerinden belirli bir oranda kesinti yapmak durumundadır. Bu kesintinin nedeni aidat gibi çeşitli ücretler olmaktadır. BES’te kaldığınız süre göz önünde bulundurulacak ve buna göre paranız üzerinden hesaplamalar yapılacaktır.

Avivasa müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kaç yıldır sistemde bulunduğunu ve Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası iptal durumunda hesabınızdan ne kadar kesinti yapılacağını öğrenmeniz mümkündür. Müşteri temsilcisi, sizin için belirlenen miktarı tamamını size iletecek ve çıkma işlemleriniz için yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma (10 SANİYEDE BAĞLAN) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.