Banka Müşteri Numarası Öğrenme

Banka Müşteri Numarası Öğrenme
06.07.2020
A+
A-

Banka müşteri numarası her bir müşteri için ayrı ayrı tahsis edilen bir tanımlama aracıdır. Sahip olunan müşteri numaraları kişiye özel banka hesabının kontrol edilmesi, para transferi veya transfer edilen parayı almak gibi banka işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlar. Müşteri numarası, bankalar açısından ise, bir müşteri tanımlama yöntemidir. Müşteri numaranızı bilmiyorsanız, sıraladığımız yöntemler sayesinde birkaç dakika içerisinde hemen öğrenebilirsiniz.

Müşteri numaraları banka tarafından verilen ATM veya Kredi kartları üzerinde yazılı bulunan 16 haneli numara olarak bilinse de, kartınızın üzerinde yazılı bulunan bu rakamlar sadece o karta mahsus kart numarasıdır.

Banka tarafından düzenlenen evraklarda ‘’Müşteri No’’ olarak geçen müşteri numarası, müşteriye ait bulunan bir ya da birden fazla hesabı tanımlamak adına kullanılan numara serisidir. Bankalar tarafından açılan hesaplar bu hesapların sahiplerini tanımlamak amacıyla numaralandırılır. Günümüzde bankacılık sistemi üzerinden yapılan işlemler genellikle ‘’İBAN NO’’ kullanılarak yapılsa da bazı hallerde müşteri numaralarına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin hesabınıza bir yerden para aktaracak olan kişi sizin müşteri numaranız üzerinden para gönderebileceği için, diğer yöntemleri de kullanmakla birlikte müşteri numarasının da bilinmesi faydalı olacaktır.

Müşteri Numarası Öğrenme Yöntemleri

Her ne kadar hesap kontrollerinde T.C kimlik numarası, para transferi işlemlerinde İBAN daha yaygın olarak kullanılsa da, kendinize özel müşteri numarasının bilinmesi de bazı hallerde faydalı olacaktır. Müşteri numarası öğrenme ihtiyacı hâsıl olduğunda bunu farklı yollardan yapabilmek mümkündür. Banka müşteri numarasını öğrenmek için aşağıda tavsiye edilen yöntemin her hangi birini kullanarak bu konudaki ihtiyacınızı kolayca giderebilirsiniz.

  • Hesap özetlerini inceleyerek
  • Banka kartı veya kredi kartını kontrol ederek
  • Hesap cüzdanını kontrol ederek
  • Müşteri hizmetlerinden destek talep ederek
  • Hesabınızın bulunduğu banka şubesini ziyaret ederek müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.

Müşteri Numarasını Hesap Özetlerinden Öğrenmek

Bankanızla ilişkileriniz aktifse mutlaka banka tarafından her ay düzenli olarak hesap özeti gönderilir. Size özel olarak gönderilen hesap dökümünde ‘’Müşteri No’’ yazılı olan sütundaki bilgileri not ederek müşteri numaranızı sürekli olarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Eğer bankanızla internet bankacılığı sözleşmesi yapmışsanız bu durumda, bilgisayarınızdan bankanızın resmi web sitesine girerek müşteri numarası bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bir diğer müşteri numarası öğrenme yöntemi de, bankanızın mobil uygulamalarını akıllı cep telefonunuza indirmek ve hesaplarınıza girmek suretiyle ihitayç duyduğunuz bilgilere erişmektir.

Banka Kartı, Kredi Kartı veya ATM Çıktısından Müşteri Numarası Öğrenmek

Bazı bankalar tarafından müşterilere verilen banka ve kredi kartlarında müşteri numaralarını da yer almaktadır. Bu tür bir banka veya kredi kartına sahip olanlar, kartın ön yüzünü inceleyerek müşteri numaralarını öğrenebilirler. Ayrıca bankasından aldığı banka kartıyla ATM’lerden işlem yapanlar da işlem bitiminde hesap çıktısı alarak müşteri numaralarını çıktı üzerinden alabilirler.

Hesap Cüzdanlarından Müşteri Numarası Öğrenmek

Her bir müşteriye kişisel olarak tahsis edilen hesap cüzdanları, bankada yapılan işlemler sonrasında bilgileri güncellenerek müşteriye iade edilir. Bankanızla ilişkinizin başladığı ilk hesap açma anında verilen hesap cüzdanlarını inceleyerek de hesap numarasını öğrenmek mümkündür. Ancak ilerleyen zamanlarda banka hesap cüzdanını kaybetmiş olmanız halinde diğer yöntemlere başvurmak suretiyle müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Müşteri Numarası Öğrenmek

Diğer tüm alternatifleri kullanma şansına sahip olmamanız halinde bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak müşteri numaranızı öğrenebilir, müşteri numarası gerektiren işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetlerine telefon numaralarından ulaşabileceğiniz gibi, resmi web sitelerinde bulunan müşteri hizmetleri hattından da müşteri numaranızı talep edebilirsiniz.

Banka Şubesine Giderek Müşteri Numarası Öğrenmek

Bankanız tarafından verilen müşteri numarasını öğrenmek için diğer alternatifleri kullanamıyorsanız, bankanızın en yakında bulunan bir şubesine giderek müşteri numaranızla ilgili bilgileri alabilirsiniz. Bankalar vermiş oldukları hizmetlerde bir karışıklık olmasını önlemek ve müşteri hesaplarını güvence altına almak için müşteri numarası da dâhil olmak üzere birçok güvenlik prosedürü uygulamaktadır. Müşteriye verilen bu numaralar sayesinde gerçekleştirilen tüm işlemler kayıt altına alınarak banka tarafından korunur. Ancak herhangi bir sebebe dayalı olarak müşteri numaranızı değiştirmek isterseniz, bankanıza bireysel olarak başvuru yapabilir veya müşteri hizmetlerinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gizli Müşteri Nedir? Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.