Banka Yırtık Parayı Alır Mı? (Ziraat Bankası Yırtık Para Değişimi)

Banka Yırtık Parayı Alır Mı? (Ziraat Bankası Yırtık Para Değişimi)
18.11.2020
A+
A-

Günlük hayatımızda istemesek de elimize bazen yırtık para geçmektedir. Ya da parayı kendimiz de yanlışlıkla yırtabiliyoruz. Bu durumda bu para herhangi bir yerde geçmeyeceği için mutlaka bir şekilde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda en hızlı şekilde yırtık parayı hangi banka almaktadır? Daha doğrusu banka yırtık parayı alır mı? Ve alıp yenisi ile değiştirir mi? Bankaların içinde kamu bankası olarak bilinen Ziraat Bankası yırtık para değişimi yapıyor mu? Tüm detaylar bu yazımızda.

Bankalar Yırtık Paraları Almaktadır

Banka yırtık parayı alır mı sorunun cevabı, bankalar yırtık paraları almaktadır. Elinizdeki yırtık paraları bankalar elden teslim alıp size yenisini vermektedir. Ama bankalar her yırtık parayı hemen elden teslim alarak yenisi ile takas etmez. Burada bankaların bazı şartları vardır. Kamu bankaları olan, Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankaları yırtık para değişimi yapmaktadır.

Bu bankaların yanı sıra, özel bazı banka şubeleri de yırtık para değişimi yapabilmektedir. Elinde yırtık para olup da şubeden değiştiremeyen kişilerin de olduğunu biliyoruz. Burada yine bankanın da tutumu önemli. Banka görevlisi uğraşmak istemediği için genelde müşterileri yırtık para değişimi için Ziraat Bankasına yönlendirmektedir.

İLGİLİ: Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI)

Ziraat Bankası Yırtık Para Değişimi

Yıpranmış, solmuş, parçalanmış kağıt paraların değişimi denilince ilk akla Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası yırtık para değişimi yapmaktadır. Her talep edildiğinde kişilerin elindeki yırtık paraları almak durumundadır. Paranın karşılığında aynı değerdeki başka yeni bir para elden teslim edilir. Bunun için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Banka şube görevlisi eğer değişimi kabul etmezse banka müdürü ile görüşeceğinizi beyan ederseniz hemen işlemlerinizi yapacaklardır.

Ziraat Bankası olsun diğer bankalar olsun yırtık para iadesi ve değişimi için bazı şartlar istemektedir. Bu şartların en önemlisi yırtılmış olan banknotun en azından %50’sinin sağlam olması gerekmektedir. Yarısından fazlası olmayan paralar değişim için kabul olunmaz. Çünkü aynı paranın diğer yarısı başka bir bankada 2. Bir işlem olarak yeni paralar ile değiştirebilir ki bu bir dolandırıcılık taktiğidir. Bu nedenle bankalar paranın en azından yarısının sağlam olmasını isterler.

Yırtık Para Değişim Şartları

  • Yırtık paraların değiştirilmesi için istenen şartlar;
  • Paranın en azından %51’inin sağlam olması
  • Paranın çok yıpranmamış olması
  • Paranın yanmamış olmaması
  • Paranın belli bir değerinin olması (örneğin 5 TL’lik yırtık paraların değişimi için hiçbir banka uğraşmak istemez.)

Bu şartları taşıyan paralar bankalar tarafından kabul edilip aynı anda yenisi ile değişimi sağlanır. Sağlam banknot için bankaya da işlem ücreti ödemenize gerek olmayacaktır.

GÜNCEL: Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma(30 SANİYE)

Merkez Bankası Yırtık Para Değişimi Yapar Mı?

Aslında bütün bankalar aldıkları yırtık paraları en sonunda Merkez Bankasına vererek onlar da yeni paraları buradan alırlar. Bu nedenle vatandaşlar yırtılmış ve yıpranmış paraları bankalar yerine direk olarak Merkez Bankası şubesine de götürebilir. Burada bir işlem farkı olmayacaktır. Yine paranın yarısından fazlasının sağlam olması şartı aranacak olup değişim bu şekilde yapılacaktır.

Yırtık 20, 50, 100, 200 Değişimi Yapma

Yırtılmış paranın değeri değişimde önemli hale gelmektedir. Bankaya gittiğinizde özellikle değerli paralar içinde yer alan 200 TL gibi bir paranın değişimi için görevli ayrıntılı inceleme yapacaktır. Bu inceleme süresini örneğin 5 TL için yapmayacaktır. Bu nedenle elinizdeki yırtık paralar çok fazla değilse ya da düşük miktarlı paralar ise o zaman banka şubelerinde bankacılar bu paralar için uğraşmayıp sizi direk Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına yönlendirme isteyebilirler. Elinizde 20, 50, 100 ya da 200 TL’lik banknot varsa bankaların çoğu bu değişimi hemen yapacaktır.

İlgili İçerik: İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok (Hibe Kredisi İle İş Kurmak)

Bir önceki yazımız olan Doğalgaz Tasarrufu Yapmak (EN İYİ TAKTİKLER) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR