Bankadan Kredi Çekip Ödemezsem Ne Olur? (GÜNCEL DETAYLI BİLGİ)

Bankadan Kredi Çekip Ödemezsem Ne Olur? (GÜNCEL DETAYLI BİLGİ)
03.11.2020
A+
A-

Bankadan kredi çekip ödemezsem ne olur? Herhangi bir şekilde nakit ihtiyacı duyulduğunda bankalar tarafından sunulan kredi hizmetinden faydalanılabilir. Nakit ihtiyacı, aile içi ya da bir başka tanıdık tarafından karşılanamayacak denli yüksek olabilir.

Bunun dışında herhangi bir kişiden borç alma imkânı bulunmayabilir. Dolayısıyla nakde ihtiyaç duyulduğunda yardımcı olabilecek yasal bir mekanizma olarak bankalar devreye girebilir. Bankalardan konut, ihtiyaç, taşıt ya da bir başka türde kredi çekilebilir.

Bankaya Borcu Ödemenin Kolay Yolları Var Mı?

Bankalar vatandaşların kredi ihtiyaçları için kurulmuş olan finansal kurumlardır. Bu kurumların çalışma prensibi kısaca şu şekildedir; Kişilere faiz ile kredi verir ve faizi ile bu krediyi tahsil ettikten sonra daha fazla kişiye kredi vererek hem vatandaşın ihtiyaçlarını giderir hem de bundan kar elde etmeye çalışır. Yani bir para sirkülasyonu söz konusudur.

Bu sirkülasyon durduğunda banka da doğal olarak batar. Bundan dolayı kredi çeken kişilerin bu borçlarını zamanında ödemeleri gerekmektedir. Ama bazı kişiler bankalardan çekmiş olduğu kredileri ellerinde olmayan sebeplerden dolayı ödeyememektedir. Bu noktada sürekli bize soruların soru şudur. “ Bankadan kredi çekip ödemezsem ne olur? “

Bu yazımızda; banka kredisi geri ödenmediğinde cezası nedir sorunun yanıtını bulacağız. Banka kredilerinin geri ödenmemesi eskiden hapis cezalarına neden olmakta idi; ama yeni yapılan borçlar kanununa göre artık hapis cezaları kalktı diyebiliriz. Sadece banka kredisini ödeyeceğine dair taahhüt imzalayıp da borcunu verdiği yazılı teminata rağmen ödemeyenler için kısa süreli hapis cezaları istenmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcundan Kurtulmak Mümkün Müdür?

Bankanın vermiş olduğu kredinin geri ödemesi yapılmadığında banka sahip olduğu tüm kanuni haklarını kullanacaktır. Bunun için kişilere başta icra olmak üzere birçok yaptırım hakkı olacaktır. Bankalar icra takibi yaptıramadığında kişilere bir anlaşma teklif eder.

Anlaşmayı imzalamayan kişilerden banka bu parayı alamaz; ama kişiler de bir daha hiçbir bankacılık işlemi de yapamaz, yani kara listeye girer. Hesabına para yatarsa hemen el konulur. Bundan dolayı sigortalı işte de çalışması da sıkıntıya girecektir.

Bankalara olan kredi borcundan kurtulmak oldukça zor olduğu için, borcu çok yüksek olmayan kişilerin bir yolunu bularak bu borcunu ödemesi daha doğru olacaktır.

 

Bankaya Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Maddi kaynaklar bakımından yetersiz olunduğu düşünüldüğünde başvurulabilecek en zahmetsiz yol olarak bankalar ön plana çıkmaktadır. Kredi çekilirken banka ile bir sözleşme tertip edilir ve taraflar bu sözleşme uyarınca belirli yükümlülükler alırlar.

İlgili: İstanbul’da Senetle Borç Para Veren Yerler 2020 (ANINDA NAKİT FIRSATI)

Krediyi çeken taraf için en önemli yükümlülüklerden biri de sözleşmeye göre yapılandırılan ve belirlenen periyotlarda ödeme yapmaktır. Banka tüzel bir kişilik olarak verdiği kredinin, yani borcun ödenmesi için sözleşmenin diğer tarafından yasal sorumluluklarına uymasını bekler. Ancak bütün bu durumların farkında olunmasına rağmen bazı olumsuzluklar yüzünden banka kredisi zamanında ödenemeyebilir ya da hiç ödenemeyebilir.

Bu tür bir olumsuzlukla karşılaşıldığında ise 2015 yılından beri yürürlükte olan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği devreye girer. Bu yönetmelikte belirtilen mevzuata göre kredi ödenememesi durumlarında izlenecek yollar ayrıntılı ve açık bir şekilde belirtilmektedir. Peki kredi türlerine göre “Bankadan kredi çekip ödemezsem ne olur?” sorusunun yanıtı nedir?

İhtiyaç kredi borcu ödenmezse ne olur?

Nakit ihtiyaçları doğrultusunda başvurulan yöntemlerden biri de bankalardan ihtiyaç kredisi almaktır. Alınan yeni faiz kararları sonucunda çekilen ihtiyaç kredisinin geri ödenecek borcu oldukça yükselmiştir. Uzun vadeli olarak geri ödeme planı oluşturulan ihtiyaç kredisi borcu ödenmezse banka tarafından tertip edilen sözleşme usulünce ilk ay sözlü uyarıda bulunulur.

Banka tarafından gerçekleştirilen bu sözlü uyarı, eğer kredi hâlâ ödenmemişse ikinci ayda periyodik aramalara dönüşüyor. Üçüncü aya kadar devam eden bu periyodik aramalar sonucunda borçlu hâlâ ödeme yapmamışsa banka durumu anlaşmalı olduğu avukata bildiriyor ve yasal takip süreci başlıyor.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur?

Bankadan kredi çekip ödemezsem ne olur? Taşıt kredisi taahhüt edilen tarihler geldikten sonra iki kez üst üste ödenmezse borçluya 30 günlük bir süre verilir. Bu süre içerisinde yapılan periyodik aramalar ile banka, tahsilat için borçluya uyarılarda bulunur. Bütün bu sürecin 90 gün devam etmesi durumunda ise artık borçlunun ödeme yapamadığı sonucuna varılır ve artık banka faizlendirme aşamasına geçer.

Dikkatinizi Çekebilir: İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecekler

Ödenmeyen taksitlere eklenen faiz miktarları, taşıt kredisini çeken kişiden tahsil edilmek üzere kayıt altına alınır. Ayrıca banka ile anlaşma yoluna gidilme inisiyatifi alınmadığı takdirde de kredi siciline bu olumsuz durum işlenir. Kredi notu düşen borçlu da yasal olarak bankalar arası takip altına alınır ve kredi çekmesi güç hâle gelebilir ya da imkânsızlaşabilir.

Bu arada ödeme güçlüğü çekilen taşıt kredisinin sıfır kilometre bir araç için mi yoksa ikinci el bir araç için mi alındığı da farklı durumlar içermektedir. Sıfır kilometre bir araç için çekilmiş taşıt kredisi geri ödenmezse sözleşmeye göre rehin olarak belirlenen aracın icra yolu ile satışı sağlanabilir.

Borcun ödenmesi için banka yasal olarak böyle bir yol izleyebilir. İkinci el araçlar için çekilen taşıt kredisinin ödenmemesi durumunda ise rehin araca el konulmasının yanı sıra kefil olarak gösterilen kişi de borçlu olarak sürece dâhil olur.

Konut kredisi ödenmezse ne olur?

Konut kredisi taahhüt edilen vadeler içerisinde ödenmezse banka yine diğer kredi borçlarında izlediği yolu izler. Önce periyodik olarak borçluya sözleşme mevzuatınca ödeme yapması gerektiği hatırlatılır.

Telefon yolu ile kredi borcu hatırlatmaları süreci 3 ay kadar sürebilir. Bu süre zarfında herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda ise banka kredi borcunun tamamının tahsil edilmesi için avukatları ile iletişime geçer. Yasal süreç de böylelikle kredi sözleşmesinin her iki tarafı için de başlamış olur.

Üç aylık gecikme sonrası yasal süreci başlatılan kredi borç dosyası, avukat tarafından borçlu kara listeye eklenerek takip davası açılmak üzere kullanılır. Takip davası uyarınca borçlu -varsa- maaşını kredi çektiği bankadan tahsil ediyorsa, banka tarafından bu maaşa el konularak borç kapatılmaya çalışılır.

Başka bir bankadan maaş alınıyor olması durumunda ise maaşın yalnızca %25’ine el konulabilir. Kredi borcunun bu şekilde kapatılamaması durumunda ise kredi sözleşmesine göre ipotek edilen konutun satılması ve borcun bu şekilde tahsil edilmesi sağlanır.

Banka ipotekli evi ne zaman satar?

Banka, uzun vadeli olarak düzenlenen ve konut ipotek edilerek çekilebilen konut kredi borcunun tahsili için böyle bir yasal hakka sahiptir.

Tapuda ipotek şerhi bulunması hem bankanın kendini kredi sürecinde güvence altına alması hem de alacakları tahsil edilmediğinde bu konutu satabilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla eğer konut kredisi ödenmezse yasal zemin oluştuğu ölçüde banka ipotek aldığı evi alacaklarının karşılığı olarak satabilir.

Konut kredi kaç ay ödenmezse icralık olur?

Konut kredisi ile bir bankadan borç alan gerçek kişi, yapılan sözleşme gereği belirli periyotlarla ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu sözleşmeye göre alınan sorumluluk yerine getirilmediği takdirde çeşitli yollarla banka tarafından borçluya uyarılarda bulunulur.

Bilgilendirici İçerik: Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Bankanın kredi borcunu avukata intikal ettirmek için bekleyeceği azami süre 90 gündür. Ödemenin 90 gün boyunca yapılmaması söz konusu olduğunda ise yasal takip süreci başlar ve borç dosyası bankanın avukatına devredilir. Dolayısıyla 90 günlük bir gecikme sonunda kredi borcu icra takibi yapılmak üzere avukata intikal ettirilebilir.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi?

Kredi borcu ödenmezse sözleşmenin yasal sürece intikal etmesinden ötürü borçlu olan gerçek kişinin tüm taşınmazlarına ve araçlarına el konulabilir. Haczedilebilecek kişisel eşyalar arasında ise değerli evraklar, altın, ziynet ve antikalar bulunmaktadır.

Borçlunun ailesine haciz gelir mi?

Borçlunun ailesine ancak birlikte yaşanılan bir aile bireyi resmî olarak kefil durumundaysa haciz gelebilir. Borçlu ile aynı evde yaşanıyor olsa bile, borçluya resmî olarak aitliği bulunmayan hiçbir mala haciz gelemez. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda yasal takip sürecinin başlaması için gecikme süresi 90 gün olarak belirlenmiştir.

Bu süre sonrası yasal takip başlar ve banka tarafından borçluya haciz işlemi uygulanabilir. Eğer borçlunun yaşadığı evde kendisine ait olmayan bir eşyaya borç tahsili için haciz yoluyla el konursa, bu eşya borçluya ait olmadığı ispatlanarak geri alınabilir.

Kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi?

Herhangi bir bankadan kredi aldıktan sonra borcunu ödemeyen gerçek kişi için ilk etapta hapis cezası uygulanmaz. Kredi borcunun ödenmemesi durumlarında belirli aşamalar tamamlandıktan sonra, banka hiçbir şekilde borcu tahsil edemiyorsa hapis cezası devreye girebilmektedir.

Örneğin ödeme aksadıktan sonra 90 günlük azami süre boyunca banka tarafından borcun ödenmesi gerektiğine ilişkin türlü uyarılarda bulunulur. Çünkü kredi alınırken yapılan sözleşmeye göre tüzel kişi ve gerçek kişi arasında yasal sorumluluklar paylaşılır.

Yasal sorumluluğunu yerine getirmeyen taraf, sözleşmede vermiş olduğu taahhüdü uygulamak durumundadır. Bu taahhüt, ıslak imza ile birlikte verildikten sonra yerine getirilmemesi söz konusu olursa yasal süreç sonunda hapis cezası devreye girebilmektedir.

Kredi borcu ödenmezse kefile ne olur?

Kredi borcu ödenmezse kefil bankanın alacaklı olduğu miktarın tamamını ödemekle yükümlüdür. Dolayısıyla bankadan kredi alınırken yapılan sözleşmenin yasal içeriği gereği kefil de bu durum hakkında bilgilendirilir.

İlgili İçerik: Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kim Öder?

Kredi çekilirken resmî olarak kefil olan kişi, kredi borcunun ilk iki vadelik kısmının tahsil edilememesi durumunda 30 günlük bir süre zarfı içinde banka tarafından haberdar edilir. 30 günlük bilgilendirme süreci sonunda eğer banka tahsilatı gerçekleştiremezse borçlunun yükümlü olduğu tüm yasal sorumluluklar kefil için de geçerlidir.

Kefile uygulanabilecek yaptırımlar arasında da tıpkı borçluda olduğu gibi kredi notunun düşürülmesi, haciz ya da yasal takip bulunmaktadır.

Kredi borcu faizi ne kadar?

Kredi borcu faizi bankanın ödemede gecikmeler yaşandığında tahsil edilecek olan tutara yansıttığı ek miktardır. Eğer kredi borcu ödemesi geciktirilirse hem yasal takip başlamadan önceki hem de başladıktan sonraki süreç de dâhil olmak üzere azami %30’luk bir faiz uygulanır.

Aylık ödemeyi taahhüt ettiğiniz geri ödeme tutarının faizi üzerinden bir gecikme faizi uygulanır. Yani geri ödemek için sözleşmede yer alan faiz miktarı %2 ise, gecikme faiziniz %2,6 olarak hesaplanır.

Faize faiz işler mi?

Kredi borcunun ödenmemesi durumunda uygulanacak gecikme faizi %30’dur. Gecikme için hesaplanan faize faiz işlemez. Mevzuat gereği yasal takip sürecine kadar ve bu süreçten sonraki, banka tarafından tahsil edilecek tutar gecikme faizi ile hesaplanır. Gecikme faizinin üzerine bileşik faiz oluşturacak şekilde bir başka faiz eklenmez.

Kredi Borcunu Krediyle Kapatmak

Kredi borcunu krediyle kapatmak mümkündür. Ancak borç kapatma kredisi veren bankalar aracılığıyla kredi çekerek kredi borcunu kapatmak için de benzer bir prosedüre tabi olursunuz. Borç kapatma kredisi alarak tüm banka borçlarınızı bir banka çatısı altında toplamış olursunuz.

Dolayısıyla ödemekte güçlük çekilen kredi alınırken tabi olunan tüm yükümlülükler borç kapatma kredisi alınırken de geçerlidir. Borç kapatma kredisi veren bankalar arasında Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, ING, QNB ön plana çıkmaktadır. Sizin için en uygun faiz ve ödeme koşullarını sunan diğer bankaları da araştırabilir, borç kapatma kredisi çekerek ödemelerinizi daha rahat yapabilirsiniz.  

Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı?

Kredi borcunu ödeyemeyenler için önerilen ilk yollardan biri banka ile anlaşma yoluna gitmektir. Burada anlaşma yoluna gidilecek bir diğer kişi de bankanın avukatıdır. Banka yetkilileri ve avukatla görüşülmesi durumunda borçların yapılandırılmasına ilişkin bazı anlaşmalar gerçekleşebilir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Konut Kredisi Yapılandırma Yapma (GÜNCEL-2020)

Bunların dışında alternatif olarak eğer yasal süreç başlamadıysa kredi notunuza herhangi bir eksi not düşülmeden borç kapatma kredisi çekmek de denenebilir. Yasal takip başlamasından itibaren geri ödemekte güçlük çektiğiniz ya da hiç ödeyemediğiniz kredi borcuna karşılık olarak bankanın tahsilat hakkını kullanabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Bütün bu borçların tamamının tahsil edilmesi için banka, kişisel hesaplarınıza ve maaşınızın %25’lik kısmına el koyabilir, ipotekli konutunuzu ya da aracınızı satabilir, eşyalarınıza haciz getirebilir. Banka yapılan sözleşme gereği, yasal olarak bu hakları elinde bulundurur.

Kredi borcumu nasıl yapılandırırım?

Kredi borcunun nasıl yapılandırırım, buna dair de ayrıntılar oldukça merak edilmektedir. Herhangi bir şekilde kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız izleyeceğiniz ilk yol krediyi aldığınız banka ile iletişim kurmak.

Bu konuda sözleşmede anlaşılan vadelerin uzatılmasına ilişkin bir görüşme, yapılandırma ile ilgili atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Vadenin yapılandırılmasının dışında, aylık ödeme miktarının da azaltılması mümkün olabilir.

Bu da yine banka yetkilileri ile birlikte alınabilecek bir karardır. Sözleşmede yer alan ayrıntılara ilişkin değişiklikleri banka yetkilileri ile görüşerek gerçekleştirme imkânı bulunmaktadır.

Kredi çekilen bankayla yapılandırma seçeneğinin dışında bir de farklı bir bankalardan daha uzun vadeli ve daha düşük bir faizle borçları kapatma imkânı da mevcuttur.

Bunun için ayrıntılı bir araştırma yapmak ve sizin için en uygun seçeneği belirlemek kredi notunuzun düşürülmemesi açısından çok önemlidir.

Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bazı bankalar;

  • Akbank: Gelir belgesiz 40.000 liraya kadar kredi çekebilmeniz mümkündür.
  • TEB: Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi vermektedir.
  • Burgan Bank: Gelir belgesiz kredi veren bir diğer bankadır.
  • Odeabank: Gelir belgesiz kredi çekmek T.C. kimlik numarası ile başvuru yaparak mümkün.
  • NKolay: Gelir belgesi ve kefil istenmemektedir.

şeklindedir. Vadeler, faizler ve diğer tüm ödeme koşulları ile ilgili banka yetkilileriyle irtibata geçmek size zaman kazandıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Akbank Kredi Notu Öğrenme

 

Senetle Borç Veren Yerler

Bu tür durumlarda senetle borç veren bankalar olduğu gibi senetle borç veren yerler de bulunuyor. Eğer acil nakit ihtiyacınız var ise yalnızca yasal faktoring şirketler ve bankalar aracılığıyla bu işlemi yapmanız  daha iyi olacaktır. Özellikle tefeci arıyorum, senet karşılığında borç almak istiyorum diyorsanız, kesinlik uzak durmanız gereken kişilerle iş yapmamalısınız. Tefecilik suçtur ve bu suça ortak olmak istemezsiniz. Detaylarını senetle borç veren firmalar yazımızda görebilirsiniz.

İlgili İçerik: Senetle Kredi Çıkartan Firmalar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.