Borsaya Kimler Müdahale Ediyor? BİST MANİPÜLASYONLARI

Borsaya Kimler Müdahale Ediyor? BİST MANİPÜLASYONLARI
18.11.2020
A+
A-

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri yatırımcılar tarafından alınıp satılabilmektedir. Borsa içinde hisse alım satımı yapılabildiği gibi Borsaya dışarıdan gelen yeni yatırımcılar da hisse alıp satabilmektedir. Bazı yatırımcılar ani hisse alımı yaparken bazıları da beklenmedik şekilde bütün hisselerini satışa çıkarabilmektedir. Borsanın aniden yükselmesi ve düşmesi borsaya kimler müdahale ediyor sorusunu gündeme getirmektedir?

Borsaya “Herif ” Müdahalesi

Borsa İstanbul zaman zaman beklenmedik şekilde yükselişe geçmektedir. Borsanın yükselmesi elbette ekonomik için hayati öneme sahiptir. Ama Borsanın suni bir yükseliş göstermesi uzun vadede zararda başka bir getiri yapmayacaktır. Peki kısa vadede de olsa borsaya kimler müdahale ediyor?

Borsaya Kimler Müdahale Ediyor

BORSAYA KİMLER MÜDAHALE EDİYOR

Borsaya müdahale eden kişiler kimler olabilir. Bu kişiler;

  • Yerli büyük yatırımcılar
  • Yabancı büyük yatırımcılar
  • Bilinmeyen kişiler

Borsada hisse alım satımları çoğu kez kim tarafından yapıldığı bilinmez. Özellikle yabancı yatırımcıların Borsada işlem gören hisselerinin satışları takip edilmesi zor bir durumdur. Bunu fırsata çeviren bazı yatırımcılar, Borsada günlük çok büyük hisse alımı gerçekleştirerek borsaya müdahale edebilmektedir.

GÜNCEL: En Uygun Döviz Bozan Yerler

Bu durumla ilgili olarak geçtiğimiz ocak ayında, gizemli bir yatırımcı borsada bir günde büyük hisse alımı yaparak borsanın %4 kadar büyümesine neden oldu. Bu durum belli bir kişi üzerinden yapıldığı için borsa için suni bir büyüme söz konusu idi. Daha sonraki haftalarda bu kişinin Hint asıllı bir İngiliz Yatırımcı olduğu belirlendi. Peki bu kişinin amacı ne olabilir?

BİST’E (BORSA İSTANBUL) Olası Müdahale Yöntemleri

Borsa İstanbul’a yapılan müdahaleler iç ve dış yatırımcı için günlük çok yüksek kar payı ya da zarara neden olabilmektedir. Genelde bilinçli bir şekilde organize edilen müdahale seçenekleri ile genelde acemiler olmak üzere birçok kişinin parası Borsa’da hiç edilmektedir. Bu müdahale çok büyük olduğunda artık bir iç politika meselesi haline gelir ve ciddi bir soruşturma açılması gündeme gelebilir. Peki hangi yöntemler kullanılarak borsaya müdahale edilmektedir?

BİST Keriz Silkeleme Yöntemi

Borsa İstanbul’da en acımasız müdahale yöntemi BİST keriz silkeleme yöntemi diyebiliriz. Bu taktik kullanılarak saatler içinde binlerce yatırımcının milyonlarca TL’si sömürülmektedir. Genelde acemi ve hevesli yatırımcılar bu tuzağa düşmektedir.

Bu keriz silkme taktiği kısaca şu şekilde yapılmaktadır; Önce bir büyük Borsa İştirakçi şirketi seçilir. Bu şirketin sahibinin ya da Finans müdürlerinin bu işten genelde haberi olmaz. Seçilen şirketin hisselerine ciddi yatırım yapılarak saatler içinde bu şirket hisselerinin aniden yükselmelerine neden olunmaktadır. Birçok acemi yatırımcı burada zokayı yutup çok miktarda hisse senedi satın alma işlemi yaparlar.

Aynı müdahale eden kişiler bu sefer ani satışlar yapıp hisseleri çok yüksek değerlerden satarlar. Ani satış sonrası hisseleri düşen şirkete yatırım yapan acemiler ise neredeyse %50’leri geçen zararlar etmiş olurlar. Bu yöntem tespit edilse bile kanıtlaması zor olacağı için genelde en çok yapılan müdahale seçeneğidir.

Bunu da okuyabilirsiniz: Dolar 2021 Yılında Ne Kadar Olur?

BİST Manipülasyon (Dedikodu) Çıkarma

BİST manipülasyon dedikodu çıkarma olayları da borsada etkilidir. BİST yatırımcısını etkileyen en önemli noktalardan biri de yapılan manipülatik konuşmalardır. Birçok yatırımcı bu manipülaysonlardan etkilenip ya hisselerini zamansız satıp zarar etmekte ya da erken hisse alıp diğer yönden zarar etmektedirler. Bu da en çok yapılan müdahale seçeneği olup yine suç olarak kanıtlanması çok zor bir durum olduğu için, bu dedikoduyu yapanlar genelde yagılanmaktan kurtulurlar.

borsadaki herif kimdir

BORSAYA HİNT ASILLI BİRİNİN MÜDAHALE ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

“Herif” Aranıyor

Borsa oyuncularının kararlarını etkileyen ve olmadık zamanlarda büyük alımlar yapıp yine hisse satışı yapan herif lakaplı kişinin kim olduğu henüz tam bulunamadı. Bu kişi bulunsa bile yaptığı işlemlerin suç olduğu kanıtlanamayacağı için yine hiçbir şey yapılamayacaktır.

Gizemli kişinin adının ne olduğu belirlenemediği için borsa yatırımcıları tarafından “herif” adıyla anılmaya başlandı. Herif borsaya müdahale etti haberleri çıktıkça borsaya dışarıdan tekrar bir müdahale mi olacak söylentileri başlamaktadır.

Borsaya tek kişinin bu şekilde müdahale edebilmesi aslında borsanın kırılganlığı anlamında pek olumlu bir durum değildir. Borsanın dış müdahaleler karşısında daha sağlam durabilmesi için uzun vadeli satışların olması daha anlamlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Dolar Kazanmak – İNTERNETTEN DOLAR KAZANMA YOLLARI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.