Çağrı Merkezinde Çalışmak İsteyenlere Özel Rehber

Çağrı Merkezinde Çalışmak İsteyenlere Özel Rehber
30.10.2020
A+
A-

Çağrı merkezinde çalışmak, bir müşteri hizmetleri ekibi içerisinde yer almaktır. Ekibin en temel ögelerinden biridir ve üstlenilen misyon bakımından müşteri ile direkt irtibatın bel kemiğidir. Bir müşterinin herhangi bir konuda bilgi edinmek amacıyla, aldığı hizmet ya da üründen sorumlu olan kuruluşla irtibatı çağrı merkezi yetkileri ile sağlanır.

Dolayısıyla müşterinin kuruluşla olan diyaloğunu sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmesi için çağrı merkezine ihtiyaç duyulur. Çağrı merkezinde çalışmak, müşteri memnuniyetinin de inşa edilmeye başlandığı süreçte en önemli sorumluluklardan birini almak demektir.

Çağrı Merkezi Ekipleri

Çağrı merkezi ekipleri problem çözme ve kriz yönetiminde yetkin kişiler arasından seçilir. Özellikle kuruluşun müşteri ile olan iletişiminde köprü vazifesi görmeleri bu yüzdendir. Sadece bilgi verme odaklı çalışmazlar. Aynı zamanda açıklayıcı, temsiliyet yetkileri ile sorun giderme ve yardımcı olma vasıflarını da taşırlar.

Çağrı Merkezinde Bir İş Günü Özeti

Çağrı merkezi temsilcisi güne hızlı bir şekilde başlar. Sorumluluğunu aldığı kuruluşun tanıdığı yetkiler doğrultusunda işini özenle icra eder ve kendi alanındaki sınırlarda müşterilere yardımcı olmaya çalışır. Genellikle kendilerinden çalışma saatleri ve beklenmedik sorunlar ile ilgili esnek bir prensip edinmeleri beklenir.

Bu, her başlanılan iş gününün bir öncekinden farklı olabileceği anlamına gelir. Çünkü söz konusu insanla iletişimdir ve insanlar çok fazladır. Dolayısıyla iletişimde bulunulan insan sayısı kadar farklı iş günü ile karşılaşırlar. Çağrı merkezi temsilciliği bu bakımdan oldukça deneyim kazandırıcı bir niteliktedir.

Pili hiç bitmeyen bir saat gibi çağrı merkezi birimini 24 saat hizmet vermek üzere tasarlayan kuruluşlarda bu durum çok daha gelişkindir. Çağrı merkezi çalışanları bütün iş günlerinde müşteri memnuniyetini geliştirmeye yönelik eğitimler ve uyarılar alırlar. Bu eğitim ve uyarılar da genellikle bir müşteri ile görüşme sonlandırıldıktan hemen sonra yapılabilmektedir. Durum, çağrı merkezi birimlerinin yetkinliklerine ve çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Güvenlik Olmak İçin Gerekenler

Çağrı merkezinde çalışmak zor mudur?

Çağrı merkezinde çalışmak zor mudur? Her işin olduğu gibi bu işin de zorlukları vardır. Ancak herhangi bir işteki zorluk dereceleri kişiden kişiye değişebileceği gibi, çalışanlardan sahip olmaları istenen yetkinlikler de belirleyici olabilmektedir.

Çağrı merkezinde çalışmak bu bakımdan bazı yetkinliklere sahip olmanızı gerektirir. Bunun yanı sıra banka çağrı merkezinde çalışmak da ayrı bir bilgi birikimi ister. Bu yetkinliklerden birine ya da birkaçına sahip değilseniz, bir çağrı merkezi temsilcisi olarak çalışmak size zor gelecektir. Dolayısıyla çalışma koşulları hakkında bilgi almanın yanı sıra, sizde olması istenen özelliklere de sahip olup olmadığınızı kontrol etmelisinizdir.

Bir çağrı merkezinde çalışmak istiyorsanız bazı temel görevlerin sorumluluğunu almaktan çekinmeyecek biri olmalısınızdır. Hangi sektörde çalışmak istiyorsanız o sektörün çalışanlarından beklentileri vardır. Dolayısıyla müşterilerle direkt iletişim kurarak hizmet vereceğiniz bir birimde çalışmanın da bazı sorumlulukları vardır. Sorumluluklarınız arasında odak noktası olarak müşteri memnuniyetini seçmeniz gerekmektedir.

Diğer sektörlerde bu birçok değişkene bağlıyken, müşteri hizmetlerinde tüm sorumluluğu sizin üstlenmeniz söz konusu olabilmektedir. Müşteri hizmetlerinin kısa ve uzun vadede başarılar elde etmesi de sizin bireysel başarılarınızla birlikte tüm ekibi ilgilendirmektedir.

Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Çağrı merkezinde çalışmak için aranan şartlar arasında eğitim seviyesi ve iletişim becerileri önemli bir yer tutmaktadır. İş ilanlarında sıklıkla rastladığımız çağrı merkezinde çalışmak için aranan şartlar genellikle şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tercihen üniversite mezunu olmak (Birçok ilan eğitim seviyesi olarak en az lise ve dengi bir okulda öğrenim görmüş olmak şartını da kabul etmektedir)
 • İletişim becerileri bakımından yetkin
 • İkna edici konuşmalar yapabilecek kadar tutarlı, mantıklı
 • Düzgün bir diksiyonla, anlaşılabilir biçimde konuşabiliyor olmak
 • Erkekler için askerliğin tamamlanmış olması
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek nitelikte olmak

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Görevleri

 • Çatısı altında hizmet verdiğiniz kuruluşun müşterileri ile direkt irtibat kurmak (Bu irtibat yolları ister telefonla ister e-posta aracılığıyla gerçekleşsin, sürecin müşteri memnuniyetini üst seviyede tutularak sonlanması en başta müşteri temsilcisinin sorumluluğundadır)
 • Hizmet/ürün almak isteyen ya da sadece bilgi almak için arayan bir müşterinin taleplerinin tam anlamıyla karşılanması (Çözüm üretme, yönlendirme, fikir verme ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunma)
 • Kuruluşun çatısı altında hizmet verdiğinizin farkındalığını asla yitirmeden kuruluşa itibar ve güvenilirlik kazandırmak (Bunu en iyi şekilde yapan müşteri temsilcileri çeşitli yollarla ödüllendirilmektedir)
 • Müşterinin destek almak istediği konuda -varsa- geçmiş talepleri, şimdiki süreçteki fikirleri ve gelecekte aksiyon alacağı kısımları bir arada değerlendirmek (Örneğin daha önceki bir müşteri temsilcisi bağlantısında tatmin edici sonuç alamayan bir müşterinin taleplerinin geçmişe dönük değerlendirilmesi)
 • Herhangi bir iletişim yolu aracılığıyla müşterilerden gelen belgelerin değerlendirilmesi ve yanıtsız bırakılmaması (Şirketin müşteri hizmetlerine ulaşabilmeleri için müşterilerine tanıdığı imkânlar doğrultusunda mesaj, faks, WhatsApp iletişimi ya da sosyal medya profilleri üzerinden bağlantı olabilir. Amaç, müşterinin alacağı dönütlerin hızlı bir biçimde sağlanmasıdır)

İlginizi Çekebilir: Kendi Aracıyla Kuryelik Yapma (Paket Başına Kazanç) (Trendyol, Hepsiburada, n11 vb…)

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Maaşları 2020

Çağrı merkezi maaşları 2020 yılına göre alınan rakamlar, çalıştığınız kuruma ve iş yüküne göre değişiklik gösterebilir. Bununla beraber tecrübenize de bakılır. Eğer yeniyseniz birçok meslekte olduğu gibi asgari maaş ile başlanacaktır.

Çağrı merkezi çalışanlarının maaşları 2020 güncel rakamına göre ortalama 2.750 TL olarak belirlenmiştir. Maaşa ek olarak SGK, yol ve yemek de şirket tarafından eklenmektedir. Online çağrı merkezi çalışanları bu konuda daha farklı rakamlara ulaşırken, yabancı dil bilginize de bakılarak maaş artışı söz konusu olabilmektedir. Ancak ortalama bu rakamlarda maaş alır, ilerleyen zamanlarda tecrübe ve iş gidişatınıza bakılarak yükselme almanız mümkün olacaktır.

Çağrı Merkezi İş Başvuruları

Çağrı merkezi iş başvuruları için birçok online iş başvurma siteleri önerilebilir. Kariyer.net, linkedin.com, İŞKUR gibi platformlar üzerinden 2020 çağrı merkezi iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında tecrübeniz, eğitim durumunuz, müşteri ilişkileriniz, konuşmanız ve yabancı diliniz gibi önemli unsurlara bakılacaktır. Bunlara odaklanarak kendinizi geliştirmeniz durumunda çağrı merkezinde çalışmak sizin için daha rahat hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Özel Güvenlik Olmak İçin Gereken Şartlar (GÜNCEL 2021) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.