Çalışan Anne Hakları Neler? Çalışan Kadının Çocuk İzni

Çalışan Anne Hakları Neler? Çalışan Kadının Çocuk İzni
05.01.2020
A+
A-

Çalışan annenin iş dünyasındaki zorlukları sadece işleriyle alakalı değil aynı zamanda hem annelik hem kariyer arasında gidip gelen bir süreç. Peki çalışan annelerin doğum izni kaç gün ve yeni doğan izni nedir? Çalışan anne ücretsiz izin yapma ve süt parası yani emzirme ödeneği hakkı ve çalışan annelere dadı yardımı nelerdir? Çalışan anne bu haklara nasıl sahip inceleyelim.

“Çocuk da yaparım kariyer de..!”  reklam sözünü bilirsiniz, bu o kadar da mümkün mü ve mümkün ise çalışan annenin yasal izni nelerdir?

Çalışan anne

Çalışan anne

Çalışan Anne Hakları

Çalışan annelerin birçok hakları daha var onlardan ilki dadı yardımı. Devlet, çalışan annelere dadı yardımı için proje geliştirdi.  Bunun için pilot bölgelerde (Ankara, İzmir ve Bursa) bu sene içerisinde sigortalı anne başına 400 € ödeme yapıldığı tespit edildi. Yaklaşık 15 bin annenin bu yardımdan faydalandı. CSG(Çalışma ve Sosyal Güvenlik) Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yaptığı açıklamaya göre yaklaşık 2500 TL hesaplanan dadı yardımının 2020’de de süreceği yönünde duyumlar bulunuyor.

Anneye 6 Ay Ücretsiz İzin

Resmi Gazetedeki yürürlülüğün annelik izni yönetmeliğine göre,  kadın çalışanların eğer isterlerse annelik izni bitiminin ardından 6 ay kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkı da mevcut.

Part Time Çalışma Part Time Annelik

Annelik İzni eğer talep ederse annenin; ilk doğumu için 60 gün, ikinci doğuma 120 gün ve sonraki doğumlar başına toplam 180 günlük süre ile haftalık çalışma saatinin yarısı gibi bir süre zarfında ücretsiz izin yapma hakkına sahip olmasını sağlıyor. Engelli çocuğu olanların ise hakları 12 aya kadar verilebiliyor.  Ayrıca bu hak evlat edinen babalar için de geçerli.
Anne olan kadın çalışanın çocuğu ilköğretim çağına kadar istediği bir zaman diliminde “kısmi süreli” çalışma hakkını elinde tutabilecek. Ancak bu hak için başvuran çalışan eşinin çalıştığını belgelemek mecburiyetindedir.

Süt Parası Yardımı

süt parası

süt parası

Çalışan anne veya eşi doğum yapmış bireylere verilen bir diğer hak da süt parası. Yeni doğan bebekler için sağlanan bu hakkı nasıl sağlayacağınıza gelirsek;

  • Süt parası ödeneğinden faydalanmak isteyen annelerin herhangi bir işte çalışmaları da gerekmiyor. Eşlerinin sigortalı olması dahi annelerin bu ödenekten faydalanması için yeterli bir koşul.
  • Emzirme parası için sigortalı veya Bağ-kurlu olarak yararlanan kişilerin, son 1 yıl içinde mutlak suretle en az 120 gün primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Bağ-kurluların herhangi bir prim borçları varsa süt parası ödeneği almaları mümkün değildir.
  • Bu hakkı ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal İl Müdürlükleri’ne talep dilekçesi, doğum raporu ve nüfus bilgileri ile sunmanız gerekmektedir.
  • Haktan elde edilen para doğumdan sonra hastanenin SGK sistemine girişi ardından herhangi bir talepte bulunulmadan Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borsaya Kimler Müdahale Ediyor?   başlıklı makalemizde borsada herif, borsada hisse alan kim ve borsada kim çıkıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.