finansportali.net

İŞ BULMA

CEO Nasıl Olunur? – 2021 Yılında CEO Maaşları

CEO Nasıl Olunur

İlgi çekici pozisyonlardan biri olan CEO’luk aynı zamanda maaşı da çok yüksek bir meslektir. Dünyanın her yerinde CEO’lar yüksek maaşlar ile çalışıyor. Benden CEO olur mu ? diye düşüyorsanız, bu yazı size cevap olacak… 😊

CEO nasıl olunur diye merak edenler için, bir CEO olmanın püf noktalarını sizler için hazırladım. CEO nedir? Kaç yaşında CEO olunur? CEO maaşları ne kadar? Tüm detaylarıyla CEO’ların hayatına gelin birlikte göz atalım.

En Çok Para Kazandıran Meslekleri biliyor musunuz? Detaylarıyla öğrenmek için tıklayın.

Advertisement

CEO Ne Demek?

CEO Nasıl Olunur

Türkiye’de CEO Olmak

İşin en basit kısmından başlayalım istedim. CEO nasıl olunur diye merak edenler, CEO’nun anlamını biliyor musunuz? CEO olmak isteyenler için ilk adım iş tanımını iyi bilmektir. CEO, tahmin edeceğiniz üzere İngilizce bir kelimedir. Açılımı ise İngilizce, “Chief Executive Officer” demektir. Türkçe çevirisi Yönetim Ofisleri Şefi anlamına gelmektedir. Aslında CEO, tüm departman yöneticilerinin başındaki yönetici olarak açıklanabilir.

CEO’lar Ne İş Yapar?

CEO Nasıl Olunur

CEO’lar Ne İş Yapar 2021

İletişim ve yönetim yönü çok kuvvetli olan CEO’lar bir şirketin tüm departmanlarının başında olan kişilerdir. ” CEO nasıl olunur? ” sorunun cevabından önce ” CEO’lar ne iş yapar? ” sorunun cevabına bakalım.

Genel olarak denetleyici ve yönetici özelliklerini kullanarak bir şirketin tüm gücüyle çalışmasını sağlarlar. Çoğu CEO çalıştığı şirketin sahibi değildir. Ancak bir şirket sahibi kadar söz hakkı bulunur. Şirketin yönetim kuruluna bağlı olması gerekse de bir CEO rahatlıkla istediklerini analizleriyle açıklayarak yaptırabilme yetkisine sahiptir.

Eğer CEO’nun fikri matematiksel olarak kazanç sağlayacaksa kimse önünde duramaz. O iş bitmiştir. Bu sebeple bir CEO’nun analitik zekası ve ikna kabiliyeti yüksek olması gereklidir.

Yatırım yapmak istiyorsunuz ama kafanızda sorular mı var? 2021’de Yatırım Tavsiyeleri yazımıza göz gezdirin!

CEO Nasıl Olunur

CEO’ların Görevleri Nelerdir

CEO’ların Görevleri Nelerdir?

CEO nasıl olunur hakkında bilmeniz gereken diğer bir bilgi, CEO’nun görevleri… Şirket sahibinden sonra en yetkili insan olan CEO’ların ağır sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar,

 • Şirket politikalarını belirlemek
 • Yıllık stratejiler oluşturmak
 • Tüm departmanları denetlemek
 • Şirketin çıkarlarını korumak
 • Ekonomik olarak kar amacı gütmek
 • Rakip analizini çok iyi yapmak
 • Pazarlama adımlarını hazırlamak
 • En iyi ekip arkadaşlarını seçmek ve iyi yönetmek

Bir CEO, bulunduğu şirketin tüm politikalarını belirlemek ya da belirlenen politikaların işleyişini en yüksek düzeyde sağlamakla yükümlüdür. Bu anlamla tüm departmanları denetleyerek ve toplantılar yaparak işleyişi sağlamak zorundadır.

Şirket sahibinden sonra en yetkili insan olan CEO, yıllık stratejik adımları belirlemeli ve çalışanların hepsinin bu stratejilere göre çalışmasını sağlamalıdır. Planlama ve programlama yeteneğinin çok kuvvetli olması beklenen CEO’lar bu noktada anlatım gücüne de ihtiyaç duyarlar. İletişimi güçlü ve öngörüsü bir CEO’nun erişemeyeceği hedef yoktur. CEO nasıl olunur? işte cevaplar bunlarda saklı.

Advertisement

2021 Yılında Nasıl CEO Olunur?

CEO Nasıl Olunur

2021 Yılında CEO Nasıl Olunur

CEO nasıl olunur? CEO olmak için hangi üniversite okumak gerekiyor? CEO olmak için mezun olmanız gereken bir okul bulunmuyor. Yine de bu sizin, eğitimin önemli olmadığı yanılgısına kapılmanıza sebep olmasın. CEO olmak istiyorsanız, yüksek bir akademik ve sektörel anlayışa da sahip olmak zorundasınız.

Büyük şirketler özellikle yüksek akademik eğitimini tamamlayan CEO’lar ile çalışmaktadır. Fakat öngörünüz çok yüksekse ve başarılı bir yöneticilik geçmişiniz varsa da şansınız çok yüksek!

Son yıllarda özel sektöre olan ilginin ve yatırımların artmasıyla dünya çapında binlerce yeni CEO işe başladı. Onlardan biri de siz olabilirsiniz. Özellikle yatırımcılık ve işletme bilginiz yüksekse bu alan tam size göre! CEO’lar çalıştıkları sektörleri çok iyi tanımak zorundadırlar. Tabiri caizse “kurt” olmaları gerekir! Sektörün tüm tabakalarını iyi bilmek onları vazgeçilmez kılar!

Nasıl CEO olunur sorusunun en gerçek cevaplarından biri de kendinizi sürekli geliştiriyor olmanızdır. CEO’lar her zaman yeni dinamikleri takip ederler. Öyle ki bazen yeni sektörel dinamikleri kendileri oluştururlar. Her şeyi takip etmek iyi bir CEO olmanın başlıca kurallarından biridir. “Bilmiyorum, görmedim” diyen bir CEO hayal dahi edilemez.

Size bir örnek vereyim. Dünyada üniversite diploması olmayan birçok CEO iş yapıyor. Nedenini biliyor musunuz? Ben söyleyeyim. Kendilerini o kadar geliştirmişler ki, bir üniversite mezunundan çok daha fazla bilgiye sahipler. Tüm vakitlerini işleri için kullanan ve sektörü iyi takip edenler CEO’luk seviyesine kadar gelebilmiş. Burada altını çizmek istediğim konu kesinlikle azim.

Advertisement

CEO olmak için en çok bilginizin olduğu sektörde il yapan bir şirkete başvurmanız yeterli olacaktır. Elbette kimse ilk işinden CEO olamaz. Deneyimlerinizin olması gerekiyor. Bunun için de CEO olmadan önce çeşitli firmalarda yöneticilik yapabilir ya da çalışan olarak başlayıp yükselebilirsiniz.

Yöneticilerinizle aranız ne kadar iyi olursa ve yeteneklerinizi onlara kanıtlarsanız o kadar çabuk yükselirsiniz! Yazımın başlarında da söz ettiğim gibi, CEO’lar iletişim kabiliyeti yüksek insanlardır. İkna etmeyi ve kendinizi sergilemeyi öğrenin! CEO nasıl olunur? diye soruyorsanız, bahsettiğim tüm bu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

CEO nasıl olunur? dışında pilotluk da bol kazançlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Pilot nasıl olunur? içeriğini okuyarak tüm detaylara erişebilirsiniz…

CEO Nasıl Olunur

CEO’larda Bulunması Gereken Özellikler

CEO’da Bulunması Gereken Özellikler

 • Yöneticilik kabiliyeti
 • Derin sektör bilgisi
 • Stratejik zeka
 • İletişim uzmanlığı
 • İkna kabiliyeti
 • Çalışma azmi
 • Pratik çözümler üretebilme
 • Uzun vadeli öngörü yeteneği
 • Planlama uzmanlığı
 • Güçlü sektör bağlantıları
 • Uzun mesailere uyum sağlayabilmek

Bir şirketin tüm departmanlarını yönetmek öyle kolay bir iş değil. Bu sebeple CEO’ların birtakım özellikleri olması gerekiyor. CEO olmak istiyorsanız ya da CEO nasıl olunur diye merak ediyorsanız, CEO’larda bulunması gereken özelliklerin hepsine sahip olmalısınız. Facebook CEO’sunu tanımayan yoktur… Adeta onun tüm özelliklerini size sıraladım desem yeridir.

Ayrıca CEO’lar çevresi geniş insanlardır. İş ilişkilerinizi iyi yöneterek yeni bağlantılar bulmanız ve sürekli çevrenizi genişletmeniz bu işte çok önemlidir. Gündemi en iyi ve hızlı bir şekilde takip ederek yeni koşullara önceden hazır olmak da CEO’ların en kuvvetli yönlerinden biridir. Ekip arkadaşlarını iyi seçerek kendine bir ordu oluşturması gerekir diyebiliriz.

Advertisement

İletişim konusunda kesinlikle uzman olması gereken CEO’ların en önemli yanlarından biri de insan sarraflığıdır. CEO’lar insanların ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunu ya da nelerden hoşlandıklarını çözümleyebilmelidir. Bu noktada müşteri ilişkileri güçlenen CEO’lar bir şirketin en üst yöneticisi olmayı sonuna kadar hak ediyorlar. CEO nasıl olunur? işte böyle!

Henüz öğrenciyseniz ve para kazanma yöntemleri arıyorsanız, size harika bir önerim var! Öğrenciler için para kazanma yolları yazısını okuyabilir ve 50 çarpıcı iş fikrini görebilirsiniz.

CEO Olmak İçin Yabancı Dil Bilmek Gerekiyor Mu?

CEO Nasıl Olunur

CEO Olmanın Püf Noktaları

CEO olmak için iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekiyor. Bir şirketin en üst yöneticisi olan CEO’lar, tüm dünyayı takip etmek zorundadırlar. Özellikle iş yaptıkları sektördeki bütün gelişmeleri bilmekle yükümlüdürler. Bu sebeple bir CEO’nun İngilizce seviyesinin yüksek olması önemlidir. Ayrıca bileceği başka yabancı diller de CEO olunmasını kolaylaştırır ve sektörde daha çok iş yapabilme imkanı doğurur.

2021 Yılında CEO Maaşları Ne Kadar?

CEO Nasıl Olunur

CEO Maaşları 2021

Son yılların en ilgi çekici mesleklerinden CEO’luğun maaşı bir hayli yüksektir. Çalıştıkları sektörlere ve şirketlerin büyüklüğüne göre maaşları değişiklik göstermektedir. Yine de Türkiye’de bir CEO ayda ortalama en az 20.000 TL para kazanmaktadır.

Değindiğim gibi CEO’nun çalıştığı şirkete göre maaşı değişiklik gösterir. Türkiye’de bulunan fakat globalde iş yapan büyük şirketlerde CEO’ların maaşları 100.000 TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Yurtdışında ise CEO olmanın kazancı aylık 40.000 dolardır.

Sizlere CEO nasıl olunur? Tüm detaylarıyla anlattım. Aklınıza takılan soruları aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz…

 

Advertisement

 

Bir önceki yazımız olan Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2022 için TÜM BİLGİLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Veteriner Nasıl Olunur? VETERİNER MAAŞLARI 2022

veteriner nasıl olunur?

Bütün gününüzü hayvanlara yardım ederek ve onları iyileştirerek geçirmek ister miydiniz?Hayvanlara yardım etmekle ilgileniyorsanız ve bunu bir kariyer haline getirmek istiyorsanız; Veteriner Hekim olmak nasıl fikir? “Veteriner olmak istiyorum.” diyenler için rehber bir içerik hazırladım! Veteriner nasıl olunur, veteriner maaşı ne kadar? gibi soruların cevaplarını hep birlikte öğrenelim ve hayallerinize doğru bir adım atalım! Konuyla […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

BİM Çalışma Şartları ve Maaşı -2022 YENİ BİLGİLERİ!

bim çalışma şartları

Perakende sektöründe çalışmak ister misiniz? O halde Türkiye’nin en çok tercih edilen marketlerinden birisiyle çalışma şansınız var… Ülke genelinde yüzlerce şubesi olan BİM, belli aralıklarla personel alımı yapıyor. BİM çalışma şartları, personel maaşları hakkında size en yeni bilgileri aktaracağım. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Sırayla anlatacağım. Yazıyı okuduktan sonra hemen BİM iş başvurusu […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.