Deprem Çantasında Ne Olmalı? (HAZIRLARKEN DİKKAT!)

Deprem Çantasında Ne Olmalı? (HAZIRLARKEN DİKKAT!)
05.11.2020
A+
A-

Deprem çantasında ne olmalı? Hazırlarken dikkat dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle deprem sonrası ilk 72 saatin çok önemli olduğunu unutmamak vardır. Deprem sonrası ilk 72 saat içinde hayatta kalabilmek ve yardım ekipleri tarafından kurtarılmayı beklemek adına deprem çantası hazırlamak hayat kurtarır.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler – AFAD Önerisi

Herhangi bir afet sonrası gerekli olabilecek temel malzemelerin yer aldığı bir deprem çantası kolay ulaşılabilir bir konumda durmalıdır. Deprem çantasında bulunması gerekenler eksiksiz ve çantanın yerinin de ulaşılabilir olması için bütün bunlar deprem öncesi planlanmalıdır.

Hazırlıklı bireyler, hayata mal olabilecek bir afetle karşılaştıklarında bu çanta sayesinde süreci olması gereken en iyi şekilde yönetebilirler. Bu yüzden deprem çantasında olması gerekenler AFAD tarafından da ayrıntılı bir şekilde anlatılmakta ve herkes bilgilendirilmektedir.

Herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda arama ve kurtarma ekipleri herkese kısa bir süre içinde ulaşamayabilir. Ekiplerin afet yerine ulaşmasının uzun sürebilme ihtimalini de gör önüne alarak hareket etmek gerekir. Bu da ekiplerin desteğini alabilmek için saatler, belki de günler sürecek bir bekleyişi hesaba katmak anlamına gelir.

Bu bekleyişin en az hasarla atlatılması için de ilk 72 saatlik sürede hayatta kalmayı sağlayabilecek malzemelere erişim çok önemlidir. Bunlar arasında ilk başta elbette su vardır. Yeterli miktarda su, gıda ve çeşitli bazı ihtiyaçların giderilebilmesi adına malzemelerin yer aldığı bir çanta hayat kurtarabilir. Çanta hazırlanırken evde birlikte yaşanılan bireyler ve varsa evcil hayvanlar mutlaka hesaba katılmalıdır. Peki, Deprem Çantasında Ne Olmalı?

Bunu da okuyabilirsiniz: Korona Nedeniyle Kredi Kartı Yapılandırma İmkanı (GÜNCEL 2020)

Deprem Çantasında Olması Gerekenler Listesi

Deprem çantasında olması gerekenler listesi tertip etmek çantanın hazırlanmasının eksiksiz gerçekleşmesini sağlar. Çünkü deprem çantası, deprem kuşağında yaşayan her birey için hayati önem taşır. Deprem çantasında gerekenler olmalıdır. Çünkü normal şartlar altında hiç önemsemeyeceğimiz bir ayrıntı bile deprem anında önemli hâle gelebilir.

Aslında bu çantanın sadece deprem için değil, olası tüm afetlere hazırlıklı olacak şekilde hazırlanması gerekir. Adının deprem çantası olarak yerleşmesi de üzerinde yaşadığımız fay hatları ve ülkemize depremin yıllar içinde yaşattıklarından kaynaklanmaktadır.

30 Ekim 2020 İzmir Depremi de göstermiştir ki depremin ne zaman ve nerede yakalayacağını kestirmek oldukça zordur. Ancak önlem almak o kadar kolaydır ki, bu bizim hazırlık olmamız için yapabileceğimiz en iyi eylemlerden biridir.

İzmir Depremi’nden sonra yer altındaki sismik hareketlilik devam ediyor ve depremin artçıları sürüyor. Bölgede yer alan fay hattındaki yeni kırılmalar ise tedirginliğin hiç bitmeyecekmiş gibi devam etmesine neden oluyor. Bütün bu olumsuzluklar sürerken sağduyulu olmak ve bilinçli bir şekilde hareket etmekse hiç zor değil.

Çünkü yüzyıllar boyunca depremler hep olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bize düşen depremle yaşamaya alışmak ve tedbiri asla elden bırakmamaktır. Bütün bu bilinçli hareket etme sürecinin başında da deprem çantası hazırlamak gelir. Peki deprem çantasında olması gerekenler nelerdir? İşte Deprem Çantasında Ne Olmalı?ve ne işe yaradıkları hakkında ayrıntılı bilgi:

Deprem Çantasında Ne Olmalı?

Deprem çantasında ne olmalı gelin beraber inceleyelim.

 1. Su: Hayata devam edebilmek için ihtiyacımız olan ilk şey sudur. Elbette gıda da vücudumuz için oldukça gereklidir fakat afet anında su hayat kurtarıcı olabilmektedir. Özellikle susuzlukta böbrek fonksiyonlarının çalışmaz hâle gelmesi afetten sağ kurtulmuş biri için öldürücü olabilir. Bu yüzden hem kendinize hem de birlikte yaşadığınız aile bireylerine -ve varsa evcil hayvanlarınıza- yetecek kadar su bulundurmalısınız.
 2. Kişi başı üç gün yetecek kadar uzun süre bozulmadan dayanabilen gıda: Gıda alımı afet anlarında çok önemlidir. İlk 72 saati en az hasarla atlatabilecek ve hayati fonksiyonlarınızın işlerliğini sürdürebilecek denli gıda bulundurmak da deprem çantası için olmazsa olmazlardandır. Bu da yine evde birlikte yaşanılan her birey düşünülerek çantaya yerleştirilmelidir. Genellikle konserveler uzun süre dayanıklı kalabildikleri için tercih edilebilir.
 3. Pilli radyo: Afetin etkileri çok geniş çaplı ve yıkıcı olabilir ve telefona ya da herhangi bir iletişim aracına erişiminiz afet yüzünden engellenebilir. Bu tür imkânlar afet sırasında bulunmadığında pilli radyo oldukça önemli bir iletişim aracıdır. Pilli radyolar hem depremzedelerin dış dünya ile iletişiminin kesintiye uğramasını engeller hem de zaman algısının sürekliliğini sağlar.
 4. El feneri: Afet durumunda yaşanabilen elektrik kesintilerine karşı alınabilecek en iyi önemlerden biridir. Ayrıca ses çıkarabilecek durumda olmadığınızda işaret vermek için etkili bir araç olarak ön plana çıkar.
 5. Ekstra pil: Radyo ve el feneri için ekstra güç kaynağına sahip olmak içindir.
 6. İlk yardım çantası: Afet sonrası ilk yardım gerektiren herhangi bir kanama, yara, kırık yaşanması durumunda erken müdahale hayati önem teşkil eder. Bir kanamaya tampon yapmak ya da bir kırığın vücuda daha fazla zarar vermesini engellemek için sabit tutmak çok önemlidir.
 7. Düdük: Düdük nefesinizi konuşmaya ya da bağırmaya yetecek kadar kullanamadığınızda yardım çağırabilme imkânı verebilir. Düdük çalarak afet yerindeki konumunuzu belli edebilirsiniz. Bu yüzden deprem çantasında düdük de mutlaka bulunmalıdır.
 8. İçinde bulunulan mevsime göre değişebilen giysi
 9. Başta konserve açmak için gerekli olabilecek çok amaçlı bir çakı
 10. Çöp poşeti
 11. Her birey için önem teşkil edecek belgeler (nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, sigorta, ruhsat vb.nin fotokopileri)
 12. Kişisel bakım ve temizlik malzemeleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı)
 13. Her aile bireyi için ayrı ayrı yetecek kadar -varsa- düzenli kullanılan ilaçlar
 14. Uyku tulumları ve battaniyeler

Deprem Anında Ne Yapmalısınız?

Bulunduğunuz yer bir iç mekânsa yer değiştirmeyin. Orada kalın. Bunun dışında deprem anında ne yapmalısınız?

 • Duvara sabitlenmemiş olan eşyalardan uzak durulmalı,
 • Etrafta sağlam yapılı sandalyeler tarafından desteklen masa varsa altına girilmeli,
 • Masa yoksa hacim bakımından büyük boyutlu kanepe, koltuk, içi dolu bir sandığın vb.nin yanına çömelmeli ve hayat üçgeni oluşturulmalı,
 • Deprem sonlanana kadar hayat üçgeni pozisyonu korunmalı,
 • Çök – Kapan – Tutun yapılmalı, (Güvenli yer bul ve diz üstü ÇÖK – Başını ve enseni koruyarak KAPAN, Düşmelerden korunmak için TUTUN)
 • Tekerlekli sandalye kullanılıyorsa el freniyle tekerlekler kilitlenmeli ve baş ile boyun korunacak şekilde pozisyon alınmalı,
 • Depreme mutfakta, fabrikada ya da laboratuvarda yakalanıldıysa bu tür yerlerdeki teknik eşyaların elektrikle ilişiği kesilmeli ve eşyalardan uzaklaşılmalı,
 • Elektrik, gaz, su vanaları tamamen kapatılmalı,
 • Soba, ısıtıcı gibi eşyalar kapatılmalı (söndürülmeli),
 • Okul sınıf ya da büroda depreme yakalanıldıysa yine sağlam bir eşya bulunarak hayat üçgeni oluşturulmalı,
 • Ve gerekli tüm önemler alındıktan sonra deprem sonrasında bulunulan yer en hızlı bir biçimde terk edilmeli,
 • Mekândan ayrılır ayrılmaz da deprem toplanma bölgesine hareket edilmelidir.

Deprem Anında Ne Yapmamalısınız?

Deprem anında ne yapmamız gerekiyor biliyoruz, peki yaptığımız hatalar nelerdir? İşte deprem anında ne yapmamalısınız;

 • Çıkışlar ya da merdivenlere doğru hareket etmemeli,
 • Balkona kesinlikle çıkılmamalı,
 • Balkon ya da pencereden atlanmamalı,
 • Üzerindeki uyarılardan da bildiğimiz gibi asansör kesinlikle kullanılmamalı,
 • Acil durum ve yangın bildirimi haricinde telefon kullanılmamalı,
 • Kibrit ya da çakmak hiçbir şekilde kullanılmamalı,
 • Elektrik düğmelerine temas edilmemeli,
 • Camekân ve pencere gibi kesici, zedeleyici etkiler yapabilecek eşyaların yakınında bulunulmamalıdır.

Türkiye’de en büyük depremler ne zaman ve nerede olmuştur?

Türkiye bir deprem kuşağındadır ve geçmişten günümüze kadar Türkiye’de birçok yıkıcı deprem olmuştur. 1999 depremi öncesi ve sonrası yaşadığımız depremler de olmuştur. İşte Türkiye’deki en büyük depremler sıralaması, yılları, illeri (ilçeleri), büyüklükleri:

 1. 1939 Erzincan Depremi – 7.9
 2. 1930 Hakkâri Depremi – 7.6
 3. 1943 Samsun Depremi – 7.6
 4. 1976 Van Depremi – 7.5
 5. 1999 Gölcük Depremi – 7.4
 6. 1999 Düzce Depremi – 7.2
 7. 2011 Van Depremi 7.2
 8. 1942 Tokat Depremi – 7.0
 9. 1966 Muş Depremleri – 5.6 ve 6.9
 10. 2020 İzmir Depremi – 6.9

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.