Doğalgaz Tasarrufu Yapmak (EN İYİ TAKTİKLER)

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak (EN İYİ TAKTİKLER)
19.11.2020
A+
A-

Havalar soğudu ve ısınmak için çoğu ev doğalgaz kullanmakta. Ve vatandaş için en endişe verici şeylerden biri si de yüksek doğalgaz faturası malum. Bu yüzden doğal tasarrufu yapmak oldukça önemli. Fakat evinizi hem sıcak tutup hem de doğalgaz tasarrufu yapmanız mümkün. Önerilerimizi incelerseniz siz de doğalgaz faturanızda yüzde 25’ten fazla tasarruf yapabilirsiniz.

Doğalgaz tasarrufu yapmak

Doğalgaz

Doğalgaz Tasarrufu İçin Yapılabilecekler

Konutlarda ısı ve enerji tasarrufu sağlamak önemli bir mevzu. Daha tasarruflu olabilmek için her bireyin tasarruflar için bilincinin arttırılması gerekiyor, ayrıca tasarruf konusunda doğru bilinen yanlışların uygulanması sizin cebinizden daha fazla para çıkması da demek.

İLGİLİ İÇERİK: Evden Nasıl Para Kazanılır? (50 FARKLI FİKİR)

Kış aylarında cüzdanlarımızı şişiren kabus gibi doğalgaz faturaları, tüketici için en önemli sorunlardan biri. Ancak araştırmalar gösteriyor ki biz ihtiyaç duyduğumuzdan fazlasını tüketerek doğalgaz tasarrufu önünde cebimize en büyük yükü yine kendimiz yüklüyoruz. Enerji israfı konusunda bilinçlenip buna göre akıllı adımlar atarak tasarruf yapmamız olası. Aslında çözümler çok basit; uygun maliyetlerle kolayca gerçekleştirebileceğimiz uygulamalardan ve bazı kişisel alışkanlıkların gözden geçirilmesinden geçiyor.

Doğalgaz Tasarrufu 2021

Doğalgaz Tasarrufu

Dış Cephe Yalıtımı Mutlaka Yaptırın

Doğalgaz tasarruf etme yollarının ve genel enerji tasarrufunun içinde en önemli olanı dış cephe yalıtımıdır. Buradaki tek zorluk apartmanlar için tüm binaya apartman sakinlerinin tamamının kararı gerektiği için bir fikir birliğine varılmasıdır. Mantolama ve yalıtım yaptırılan binalarda doğalgaz faturaları yarı yarıya düşmektedir. Ayrıca yaşıtım sadece soğuğu değil sıcak günlerde sıcak havayı ve her mevsim için ses yalıtımı da sağlarlar.

 

Evininiz Isınınca Kombiyi Kısın Kapamayın

Çoğu ev sahibi doğalgaz tasarrufu yapmak için, ev ısındığında kombisini kapatır ve soğumaya başlayınca kombiyi tekrar açar. Bu şekilde tasarruf yaptığınızı düşünebilirsiniz ancak bu doğalgaz faturasını daha fazla kabartır. Isının yeterince sıcak olduğunda kombiyi kapamayın sadece düşük derecelere indirin ve düşük olduğunda da geri yükseltmek en doğru uygulamadır. Bu arada, kombinizin yıllık bakımını  da yaptırmak size tasarruf sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Evde Paketleme İşi Veren Firmalar 2020 (AYDA 4000 KAZAN)

Radyatör Arkasına Isı Yalıtım Levhaları Koyun

Radyatör arkaları en çok ısı kaybının yaşandığı bölgelerdir. Herhangi bir yapı markete gidip kolaylıkla temin edebilirsiniz. Radyatör arkalarına yerleştireceğiniz bu yalıtım levhaları sayesinde önemli miktarda ısı kaybını kaybını ve faturada da tasarrufu sağlamış olursunuz.

 

Her Odanın Isısı Farklı Olmalı

Çocukların odalarını ve yatak odalarını daha sıcak tutun tutun. Bunun için termostatik vanalar en büyük yardımcınız olacaktır. Petekleri gece uyurken yalnızca uyuduğunuz yerleri açmanız, kullanmadığınız odaları kapatmanız da ekonomik olacaktır. Pencerelere de yalıtım yaparak odaların sıcaklığını koruyabilirsiniz.

 

Bazı Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış: Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yapılması şart değildir.

Doğru: Sıcak iklim bölgelerinde, soğuk iklim bölgelerine kıyasla ısı yalıtım ihtiyacı daha fazladır ve yalıtım yapılmalıdır.

Yanlış: Mantolama enerji tasarrufu yapmak için yeterlidir.

Doğru: Sadece mantolama ile tasarruf yamak mümkün değildir, doğalgaz tasarrufu için farklı etmenler vardır.

Yanlış: Evimizin daha hızlı ısınması için oda termostatını yükseltmeliyiz.

Doğru: Evimizi daha hızlı ısıtmak istiyorsak duvar, pencere ve zemin izolasyonunun iyi biçimde yapılması gerekir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecek Noktalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.