finansportali.net

BANKACILIK

Dolar Nerede Bozdurulur? 2022’de Dolar Bozan Yerler

Dolar Nerede Bozdurulur

Son dönemde gündem içerisinde ekonomi başlıkları sıkça yer alıyor. Sürekli değişiklik gösteren döviz fiyatları, beraberinde birtakım soruların sorulmasını sağlıyor. Dolar nerede bozdurulur sorusu da bunlardan birisidir.

En uygun dolar nerede bozdurulur sorusu da gündemdeki yerini koruyor. Çünkü döviz yatırımcıları, yapacağı bozdurma işleminden maksimum gelir elde etmek ister.

Dolar bozdurmak için pek çok yöntem ve kurum yer alsa da en uygun dolar bozan yeri bulmak kolay değil. Elinizdeki doları uygun fiyatlara bozdurmak için piyasa dinamiklerine bağlı kalarak araştırma yapmanız gerekiyor.

Advertisement

Bütçenin kısıtlı olması, kazanç elde etme isteği vb. nedenlere dayanarak yapılan finansal işlemlerde kazanç oranlarına dikkat edilir. Bu durum dolar bozdurma işleminde de dikkati gerektirir.

Dolar bozdurmak söz konusu olduğunda farklı kaynaklardan bunu gerçekleştirebilmek mümkün. Peki, en yüksek fiyattan dolar nerede bozdurulur? Sizler için derledim.

Dolar Nerede Bozdurulur?

Dolar nerede bozdurulur
Dolar Nerede Bozdurulur

Dolar bozdurmak istiyorsanız ve bunu en uygun fiyatlarla gerçekleştirmek istiyorsanız, tercihinizi doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. İlk olarak Merkez Bankası kurlarını dikkate almalısınız.

Merkez Bankası’nın web sitesinde dolar kuru fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Burada yer alan USD/TRY kuru, sizin için referans fiyat olacaktır. Merkez Bankası fiyatlarına en yakın işlem yapan kurumlar aracılığıyla en uygun dolar bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dolar nerede bozdurulur sorusuna şu yöntem ve kurumlarla yanıt verebiliriz;

 1. ATM’den Dolar Bozdurmak
 2. Bankadan Dolar Bozdurmak
 3. Döviz Bürosundan Dolar Bozdurmak
 4. Kuyumcudan Dolar Bozdurmak

1- ATM’den Dolar Bozdurma Nasıl Yapılır?

ATM’den Dolar Bozdurma
ATM’den Dolar Bozdurma

Dolar nerede bozdurulur sorusunun ilk yanıtını ATM’ler oluşturur. Günümüzde ATM’ler aracılığıyla pek çok bankacılık işlemi yapılabiliyor. Son zamanlarda döviz işlemleri de ATM ile yapılabilir oldu. Dolar bozdurmak bunlardan birisi olarak sayılabilir.

ATM’den dolar bozdurmak için her bankanın çeşitli uygulamaları söz konusu. Genel olarak aşağıdaki işlemleri takip ederek ATM’den dolar bozdurabilirsiniz.

Advertisement
 • Kartsız İşlemler menüsüne giriş yapın.
 • Exchange / Döviz Bozdurma sekmesine girin.
 • Dil seçimi yapın.
 • Telefon numaranızı ülke kodu dâhil olacak şekilde tuşlayın.
 • Çıkan ekranda telefonunuza gelen şifreyi tuşlayın.
 • Döviz cinsini belirleyin.
 • Döviz tutarını girin.
 • Parayı yatırın ve onay ekranını tamamlayın.
 • Döviz karşılığı elde edilen TL miktarını ilgili bölmeden alın. (Bozuk para haznesini de kontrol edin.)

ATM’den dolar bozdurmak, acil durumlar için ideal seçim olacaktır. Pratikte banka uygulamalarına bakıldığında ATM’den döviz bozdurma işlemleri için belirli bir limit vardır. Bu limitler dâhilinde dilediğiniz gibi döviz bozdurabilmeniz mümkün. Kartınız mı yok? Öyleyse kartsız döviz bozan ATM’ler yazısını okuyun!

2- Bankadan Dolar Bozdurmak

Dolar nerede bozdurulur sorusuna yanıt olarak verilebilecek yerlerden birisi de bankalardır. Bankalar aracılığıyla döviz alış – satış işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün. Merkez Bankası dolar kuruyla bankaların dolar kurları arasında fark bulunur.

Döviz fiyatlarının anlık olarak değişmesinden kaynaklı olarak bankalar belirli oranda risk üstlenir. Bankalar üstlenmiş olduğu bu risk faktörlerini de fiyatlayarak farklı dolar kurundan işlem yaparlar.

En uygun dolar bozan yerler incelendiğinde bazı bankaların gerçekten de avantajlı fiyatlar sunduğunu görüyoruz. Bankalar, birbirleriyle rekabet içerisinde olduğu için avantajlı fiyatları sunabiliyor. Piyasadaki tüm bankaların dolar kuru fiyatlarını inceleyerek Merkez Bankası kurlarına en yakın olanı seçebilirsiniz.

Merkez Bankası kurlarına yakınlık açısından incelendiğinde kamu bankaları ön plana çıkıyor. Kamu bankalarının şirket politikaları, özel bankalara göre değişiklik gösterir. Bu nedenle en kârlı döviz bozdurabileceğiniz yerler arasında kamu bankaları yer alır.

Advertisement

3-Döviz Bürosundan Dolar Bozdurmak

dolar nerede bozdurulur
dolar nerede bozdurulur

Dolar nerede bozdurulur sorusuna verilen yanıtlar arasında döviz büroları da bulunur. Döviz büroları, kuruluş şekli kanunlar çerçevesince belirlenmiş ticari şirketlerdir. Dolayısıyla her birinin kendi fiyat politikaları olur. Dolar bozdurmak için döviz bürosunu tercih edecekseniz Merkez Bankası fiyatlarıyla aradaki makasın çok açık olmamasına özen gösterin.

Özellikle fazla miktarda dolar bozduracaksanız kaybınız çok fazla olabilir. Ancak yeteri kadar araştırma yaptıktan sonra makas farkının az olduğu döviz bürolarını bulabilmeniz mümkündür. Bu da dolar bozdurma noktasında büyük bir fiyat avantajı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Piyasa İşlem Saatleri

4- Kuyumcudan Dolar Bozdurmak

Dolar bozdurmak için akla ilk gelen yerlerden birisi de kuyumculardır. Kuyumcular ağırlıklı olarak altın ve gümüş gibi değerli madenlerle işlem yapsalar da döviz işlemleri de yapabiliyorlar. Ancak kuyumculardan dolar bozdurmak çok da mantıklı bir işlem değildir.

Çünkü serbest piyasa dolar kuru ile kuyumcuların işlem yaptığı dolar kuru arasında ciddi farklar ortaya çıkabiliyor. Acil ihtiyacınız yoksa, dolar bozdurmak için kuyumcuları önermiyoruz.

Advertisement

En Yüksek Döviz Nerede Bozdurulur?

En Yüksek Döviz Nerede Bozdurulur
En Yüksek Döviz Nerede Bozdurulur

Görüldüğü üzere dolar nerede bozdurulur sorusuna farklı şekillerde yanıt verebiliyoruz. Ancak en uygun dolar bozan yerleri bulmak için bazı ön bilgilere sahip olmanız gerekir.

İlk olarak işlem yapacağınız kur fiyatının Merkez Bankası kurlarıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aradaki makasın açık olması, bozdurma işleminde kaybınızın çok olacağı anlamına geliyor. Doğal olarak Merkez Bankası kurlarına yakın fiyatlamalar yapan yerleri tercih etmelisiniz.

Dolar bozdurma işlemlerinde bankalar ve döviz büroları ön plana çıkar. İlgili yerler, dolar bozdurmak için en uygun fiyatı sunmaktadır. Ayrıca güvenli bir şekilde dolar bozdurmak istiyorsanız da bu kurumları tercih edebilirsiniz.

Bankalar içerisinde kamu bankalarının Merkez Bankası kurlarına yakın fiyatlamalar yaptığını belirtmiştik. Yine de işlem yapmadan önce piyasadaki dolar kuru fiyatlarını incelemenizde yarar var.

Dolar Bozdururken Nelere Dikkat Edilir?

Her finansal işlem gibi dolar bozdururken de dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunuyor. Dolar bozdurmak için pek çok aracı kurum mevcuttur. Bunlar arasında en doğru tercihi yapmak için aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz.;

Advertisement
 • Yukarıda da belirttiğim üzere dolar bozdurmadan önce Merkez Bankası dolar kurunu takip edin.
 • Merkez Bankası kurlarına en yakın işlemi yapan kurumu tercih edebilirsiniz.
 • Mesai saatleri dışında dolar alım – satımı yapmayın. Özellikle akşam saatlerinde ve hafta sonu yapacağınız işlemlerde makas farkı çok yüksek olabiliyor.
 • Dolar bozdururken kamu bankalarının kur fiyatlarını mutlaka kontrol edin.
 • Kuyumcuların ana faaliyeti döviz alım – satım olmadığı için bu gibi yerlerde makas farkı yüksek olabilir.
 • Acil bir durum yoksa piyasayı takip etmeden işlem yapmayın.

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.