Dolar Uzun Vadede Ne Olur? Dolar Tahmini 2020/2021

Dolar Uzun Vadede Ne Olur? Dolar Tahmini 2020/2021
27.04.2020
A+
A-

Her küçük ekonomik sarsıntıda doların hızla yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesi sebebi ile artık herkes dolara yatırım yapmak istiyor. Yatırım yapılırken temel amaç TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle nakit birikimlerin erimemesidir. Ama dolara yapılacak yatırımlarda da doların uzun vadeli ne kadar olacağı ve doların yükselmesi ve düşmesi gibi durumların da iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Dolar 2020 ve 2021 yılında kaç para olur? Dolar tahminleri hakkında yapmış olduğumuz tarafsız analizleri sizin için paylaşıyoruz.

Önemli bir uyarı: Doların ne olacağı ile ilgili %100 kesin bir tahminde bulunmak imkansızdır. Zaten böyle olsaydı Türkiye’deki en zengin kesim ekonomistler olurdu. Doların geleceğini tahmin etmek en iyi uzmanların bile bilemeyeceği kadar zor; ama köylü Ayşe Teyzenin bile bilebileceği kadar kolay olabilmektedir. Bu nedenle herkes kendi yatırımından sorumludur. Biz sadece doların ne olacağını gerçekçi bir dille ifade etmeye çalışıyoruz.

Dolar 100 Yıldır Kazandırıyor!!!

Dolar yatırım amacıyla alınır mı diyenlere şu analizi sunalım. Dolar Türkiye piyasasında neredeyse bir asırdır hiç gerilemiyor ve sürekli TL karşısında değer kazanıyor. En son 6 sıfır attık ve dolar ile TL arasındaki farkı %20’lere kadar düşürdük. Ama şimdi yine fark %700’lere kadar tekrar çıktı. Yani dolar halen kazandırmaya devam ediyor. Bunu nasıl okumalı?

Dolar Çıktığı Seviyeyi Asla Unutmaz!!

Dolar her zaman kazandırır dememizin temel sebebi şudur: dolar Türkiye’de görmüş olduğu seviyeleri kısa süreli de olsa kaybettiği yani değer kaybettiği zamanlar olabilir. Ama çıktığı seviyeyi hiçbir zaman unutmaz ve mutlaka o seviyeyi tekrar görür. En son 2 sene önce dolar aniden 7 TL olmuş ve bir hafta içinde tekrar 5 TL’ye düşmüştü. Ama 2 sene içinde dolar şu aralar tekrar 7 TL’ye dayandı, yani çıktığı yeri unutmadı. Bu her zaman böyle oldu. Yani dolar konusunda tarih tekerrürden ibarettir.

Doların Yükselmesine Neden Olan Etkenler

Dolar neden yükseliyor soruna yanıt verebildiğimizde, ileri tarihli tahminleri de yapabiliriz. Şu anda dolar Türkiye’de hem iç piyasa hem de dış piyasada yaşanan gelişmelerden direk etkilenmektedir. Türkiye’nin kırılgan bir ekonomiye sahip olması sebebi ile küçük siyasi ve ekonomik hadiseler doların yönüne hemen etki etmektedir. Önce doların yükselmesine ya da düşmesine neden olan iç etkenleri sayalım.

İç Etkenler;

  • Siyasetin çok sıcak olması doları en çok etkileyen unsurdur. Sürekli olarak siyasi tartışmalar yapılması ekonomiyi etkilediği gibi doların da durumuna olumlu ya da olumsuz etki etmektedir.
  • Katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin az olması ya da hiç yapılmaması; burada özellikle AB’ye ve ABD ile yapılan ticarette sürekli açık vermemiz etkili oluyor. Katma Değeri Düşük ürünler olan tarımsal ürünleri satıp yerine Katma Değeri Yüksek olan teknolojik ürünler ( araba, telefon, bilgisayar vb) alınmaktadır. Bu ürünler de dolar bazında satın alındığı için ve kısıtlı olduğu için dolar bundan dolayı değerlenmekte ve yükselmektedir.
  • Halkın doları yastık altı etmesi; Bir ürünü değerli kılan onun piyasada az olmasıdır. Dolar satın alan kişiler bunu fiziksel olarak yastık altında ve banka kasasında tuttuğundan dolayı piyasada bir dolar arzı oluşmaktadır. Bu da dolara talebi arttırıp dolaylı olarak doların yükselmesine neden olmaktadır.

Dış Etkenler:

Doların yükselmesini sağlayan en önemli dış etken ABD’nin Merkez Bankası verileri ile günlük bazda izlediği siyasettir. ABD iç piyasada ekonomik istikrar sağladıkça küresel anlamda doların yükselmesi de kaçınılmaz oluyor. Buna Türkiye’nin etki etmesi çok zor olacaktır.

Yukarıda doları arttıran iç ve dış etkenler çerçevesinde düşündüğümüzde dolar yükselir mi sorunun yanıtı az çok ortaya çıkar.

Dolar Artmaya Devam Eder

Şu anda dünya genelinde pandemi diyebileceğimiz bir korona salgını var. Bu salgın nedeniyle doların sadece Türkiye’de değil tüm dünya ülkelerinde hızla arttığını ifade edebiliriz. Bunun temel nedeni şudur:

Dünya ülkelerinde artık üretim durma noktasına geldi ve insanlar para kazanamıyor. Birçok ülke buna geçici çözümler bulmaya çalışıyor. Bunların en önemlisi yerel para birimlerinin basılmasıdır. Ülkeler kendi para birimlerinin basım sayılarını arttırıp ülkede nakit akışı sorununu birkaç ay ötelemek istemektedir.

Ama para fiziksel olarak artsa da reel değeri direk düşüyor. Yerel para birimlerinin değeri düştükçe bunun karşısında Dolar her zaman değer kazanır. Şu anda dünya genelinde doların yükselmesinin temel sebebi de diğer ülkelerin para basarak piyasayı süsbanse etmeleridir.

Bu durumda ülkemizde de etkili olduğu için 2020 yılı ve 2021 yılında doların daha da yükseleceğini ifade edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan 2021 Yılında Altın Fiyatları Tahmini Ne Kadar Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.