Düşük Kredi Notu Yükseltme ABC’si

Düşük Kredi Notu Yükseltme ABC’si
03.11.2017
A+
A-

Kredi. Ne çekmeden ne iş kurabiliyoruz ne de diğer ihtiyaçlarımız ve planlarımız için gerçekleştirmek istediğimiz şeyleri gerçekleştirebiliyoruz tabii çok zengin değilseniz veya yüklü bir mirasınız yoksa. Şunu bilmekte fayda var kredi notu hemen yükselmez. Sizi yavaşlatan ağırlıklardan kurtulmalısınız.  Kredi çekmek ve kredi notunu yükseltmenin yolları da bu açıdan çok önemli bir konu. Kredi notum neden düştü? Kredi notu nasıl yükseltme nasıl olur? Bakalım.

Kredi Notum Neden Düştü?

Kredi Notu

Kredi Notu

Bankalar sizi iyi takip ederler. Daha önce kullanmış olduğunuz tüm krediler ve kredi kartı gibi ürünlerin kaydını Kredi Kayıt Bürosu aracılıyla tutarlar. Sizin tüm borç ödeme performanslarınız kayıt altında sistemde yer alır ve tüm bankalar bu sistemden sizin ne kadar düzenli ödemeler yapıp yapmadığınızı kontrol ederler. Diyelim ki siz bir ödemeyi geç yaptınız bu durumda Findeks Kredi Notunuz düşüşe geçmeye başlar. Her ay bir kere bu sistem güncellenir ve sizin tüm gecikmeleriniz bankalara iletilir.

Kredi Notu Düşmesinin Muhtemel Sebepleri

  • Eğer düzenli bir şekilde kredi kartı ödemenizi zamanında yapmıyor iseniz,
  • Daha önce almış olduğunuz kredilerinizi(bireysel, konut, taşıt v.b.) zamanında ödemiyor iseniz,
  • Eğer sizin vergi daireleri ve resmi kurumlar gibi devlet kurumlarına bir borcunuz var ise,
  • Kredili mevduat hesabı içindeki kredili hesaplarınızı zamanında ödemiyor iseniz,
  • Bir bankadan daha önce red aldıysanız,
  • Diyelim ki bir esnafsınız ve çek kullanıyorsunuz, çekin vadesi geldiğinde ödeyemediniz banka yine “günü gelip ödenmemiş bir borç” olarak göreceği için sistem hemen Findeks’e bunu bildirecektir.

Ve daha burada açıklanamayan bir çok sebep  kredi notunuzu düşürecektir.  Burada önemli olan kişisel finans yönetimini doğru yapabilmek ve aksi durumlarla karşılaşmamak için planlı olabilmektir. Aksi halde banka kapıları size kapanacak ve kapılardan geçişiniz zorlaşacaktır.

Açıl Susam Açıl! Kapanmış Banka Kapılarını Açmak

Şimdi asıl can alıcı soru şudur: Kredi notu yükseltme nasıl yapabilirsiniz?

Bankaların kapılarını tekrar aralayabilmek için onların gözünde ödemelerini düzenli yapan cici bir vatandaş olmak gerekiyor. Mevcut bir krediniz veyahut kredi kartınız varsa geri ödemelerinizi, borçlarınızı zamanında düzenli bir şekilde ödemelisiniz.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi kartınızın dönem içi ekstresinde yönlenmeniz gereken alan asgari tutarı değil ekstre borcunun tamamı olmalıdır. Hatta öder iken biraz daha eklerseniz o yine olumlu (5-10 TL kadarcık bile)
İyi de benim ne kredim ne de kredi kartım yok o zaman kredi notunu hızlı yükseltme nasıl mümkün olacak diyorsanız; kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı veya kredinizin olmasını sağlayın.

Öncelikle herhangi bir banka veya resmi kuruluşlara bir borcunuzun olmadığından emin olun, hatta bu geçen gün duşta şarkı söyledikten sonra ödemeyi unuttuğunuz su faturası bile olabilir dikkat edin!
Avına yaklaşan bir aslan olun gözünüze bir banka kestirin ve adınıza bir vadesiz TL hesabı açtırın. Hesabınızı açtırdıktan sonraki 3 ay  çok önemli bu süre zarfında banka hesabınıza düzenli para yatırın-çekin ki hesabınız aktif görünsün.

Son adım da başvurunuzu yapmadan 1 ay kadar önce hesabınızda mümkün olduğu kadar yüksek miktar para tutmaya çalışın. 1 ay cici vatandaş olun sonrasında ise kredi kartı başvurusu yaptığınızda banka düşük limitlide olsa bir kredi kartı verecektir. Bankanın gözünde bir can mantarı aldık bile Mario! 

İlk Can Mantarı

İlk Can Mantarı

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.