Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?
27.06.2020
A+
A-

Emekliler taşıt, ihtiyaç, konut gibi her türlü krediyi kullanabilirler. Ancak bunun genellikle bazı şartları var. Bu şartlar bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Biz bu yazımızda emekliler konut kredisi alabilir mi, bu soruya odaklanıyoruz. Gelin bunlara birer birer bakalım ve netice bir emeklinin konut kredisi alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir bunlara bakalım.

Emekliler Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekebilir?

Öncelikle yaş şartına bakalım, konut kredisi kullanmak isteyen bir emeklinin 80 yaşını geçmemesi gerekiyor. Diğer yandan bankaların emekli bir kişiye konut kredisi kullandırırken bakacakları ikinci değişken, aldıkları maaş tutarıdır. Emekli bir vatandaşın, konut kredisi limiti aldığı maaş tutarına göre belirlenecektir. Eğer sizin bir emekli olarak maaşınız 1.000 TL ise, sizin kullanacağınız konut kredisi miktarı ile emekli maaşı 10.000 TL olan birinin kullanabileceği konut kredisi miktarı değişecektir. Diğer yandan emekli maaşının 10 ila 15 katı arasında kredi verilmesi, emekli kredilerinde bankaların sıklıkla kullandığı kampanyalardan biridir. Ancak asıl kullanılabilecek kredi belirleme yöntemi, şudur: Emekliler kanun gereği konut kredisinde, maaşlarının aylık taksit ödemesinin hane gelirinin yüzde 70 oranını geçmeyecek şeklinde olması gerekmektedir.

Emekliler Maaşının Yüzde 70’ine Kadar Kredi Kullanabilir

Aşağıda yer verdiğimiz tabloya göre örneğin maaşı aylık 1.000 lira olan bir emeklinin aylık kredi taksit miktarı en fazla 700 lira olmalıdır, 2.000 lira emekli maaşı alan birisi için ise aylık kredi taksit tutarı, 1.400 lira olmaktadır. Tabloda 3.000 TL, 4.000 TL ve 5.000 TL emekli maaşı alanlar için, aylık konut kredisi taksit tutarları da yer almaktadır.

EMEKLİ MAAŞINA GÖRE AYLIK ÖDENEBİLECEK KREDİ TAKSİT TUTARI ÖRNEK TABLO

Emekli Kredisi Kullanma Şartları

Genel olarak toparladığımızda emekli kredisi kullanma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Krediyle ilgili açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
 2. 80 yaşının üzerinde olunmaması,
 3. Emekli olarak çalışılıyorsa resmi geçerliliği olan belgeyle kanıtlanması,
 4. Kredi talebinin ihtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ayı geçmemesi,
 5. İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi gerekmektedir.

EMEKLİLERE KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR LİSTESİ

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • TEB,
 • INGBank
 • Garanti Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Denizbank Emeklilerimize konut kredisi vermektedir.

Ziraat Bankası Emekliye Konut Kredisi

Bankaların emeklilerin konut kredisi kullanabilmeleri için sundukları farklı avantajlı paketler var. Örneğin maaş ödemelerini Ziraat Bankası aracılığı ile alan emekliler‘Emeklinin Artısı Kredi Paketi’ ile konut ve nakit ihtiyaçlarını avantajlı koşullar ile karşılıyor, Dijital Kredi ürünü ile şubeye gitmeden kredi kullanabiliyorlar.

ZİRAAT BANKASI EMEKLİYE KONUT KREDİSİ ÖRNEK ÖDEME TALBOSU

Kredi TutarıKredi Vadesi (Ay)Faiz Oranı (%)Tahsis ÜcretiTaksit TutarıYıllık Maliyet Oranı (%)
100.000 TL1200,94500 TL1.393,40 TL12,2235

Neticede emekli maaşı yüksek olan emekli için konut kredisi almak mümkün iken emekli maaşı düşük olan emeklilerin konut kredisi alma daha düşük olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde Evin Değeri Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde konut kredisi ve konut kredisinde evin değeri nasıl hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.