Emlak Ofisi Açmanın Şartları ve Yeni Yolları 2021

Emlak Ofisi Açmanın Şartları ve Yeni Yolları 2021
09.11.2020
A+
A-

Emlak ofisi açmanın şartları ve yeni yolları 2021 yılında güncellendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlak sektörünü yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Yönetmelik taslağı, tarafların görüşüne açıldı. Yeni düzenlemeye göre emlakçı olmanın şartları değişiyor. Kimler emlakçı olabilir? Emlak ofisi nasıl açılır? Yeni taslak emlakçı olmanın yolları konusunda bize neler anlatıyor? İşte emlak ofisi açmanın şartları ve yeni yolları yazımızın devamında…

Emlak Ofisi Açmak Ders:101

Öncelikle şuna kararınızı vermelisiniz; Ne tür bir emlakçı açacağım? Açacağım emlakçılık uzmanlığım ne olacak?Ticari gayrimenkul üzerine mi gideceğim, mesken mi, ulusal veya uluslar arası gayrimenkul alanlarında mı uzmanlaşacağım? Bu konularda emlak ofisi açmak ders 101 olarak bir netlik sağlamalısınız. Ayrıca emlak ofisi açmanın şartları için de uygun olmanız gerekiyor.

EmlakOfisi

Emlak Ofisi

 •  İşe girmeden önce alıcılar ve satıcılar konusu bakımından bit bağlantı listesi oluşturun.
 •  Önce iş çevrenizi tanımalısınız, sektördeki rekabeti araştırın. Rakipleriniz müşterilere ne şekilde ve nasıl ulaşabiliyor, siz onlardan farklı olarak müşterilerinize nasıl ulaşabilir ve farklılık yaratabilirsiniz?
 • Size lazım olacak tüm ruhsat ve izinleri almanız gerekiyor. Piyasada bir çok sahte emlakçı bulunuyor. Bağlı bulunduğunuz belediyeye, vergi dairesine, meslek odasına ve Bağ-Kur’a kayıdınızı yaptırın ve yasal zeminde kalmaya gayret gösterin.Resmi bir işletme ruhsatı almalısınız.
 • Plansız yola çıkmayın detaylı bir iş planı hazırlayın, Stratejinizi, başlangıç maliyetleri araç gereçleri, personeli ve pazarlama faaliyetlerinin tümünü bu plana dahil etmeniz gerekecek.
 • Eğer mümkün ise kredi almak üzere bankalara da başvurun.
 • Bankanız vasıtası ile bir güven hesabı açtırmaya bakın. Bu alım-satım işlemleridne aracılık yaparken müşterilerden alınan paranın yatırılması için kullanılan bir hesap türü.
 • Yerel gazetelere reklamınızı verin. Ayrıca online reklamcılığın ve sosyal medyanın gücünü de göz ardı etmeyin.

 Kimler Emlakçı Olabiliyor?

Emlak Ofisi

Emlak Ofisi

 • Yeni düzenlemedeki  taslağa göre emlakçı olmak için en az lise mezunu olmak gerekiyor.
 • Artık yetki belgesi en önemli koşul olarak görünüyor. Taşınmaz ticareti yetki belgesi olmadan yapılamayacak. Belgeyi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Ticaret İl Müdürlükleri tarafından 5 yıllık süre koşuluyla alınacak, 5 yıl sonra yenilenecek veya iptal edilecek. Bu  süre içinde bir başkasına devredilmesi de yasak.
 • Açılacak olan emlak ofislerinin de  metrekaresi 30m²’den küçük olmama şartı var.
 • Artık emlak ofislerinde araba sigortası yapılamayacak. Yasalarla belirlenen emlak ofislerinin yerine getirmesi istenen hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulması yasaklanmış olacak.
 •  Yeni taslağa göre alım satım işlemlerindeki hizmet bedelinin oranı, aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin %3’ünden fazla olması yasak kapsamında. Kiralama işlemlerindeki bedel ise, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan bir aylık kira bedelini geçemeyecek.
 • Emlakçı taşınmazın emlakçının bulunduğu ilçe dışındaki gösterme hizmeti için ulaşım masrafı haricinde gösterme hizmeti için herhangi bir ücret talep edemeyecek.

 İyi De Hali Hazırdaki Emlakçı Ne Yapacak?

Buna göre, mevcut emlakçıların durumu ne olacak diyorsanız onlar da 18 ay içinde yeni yönetmelik hükümlerine göre(lise mezunu olma koşulu hariç) kendilerini uygun hale getirmeleri ve yetki belgelerini almaları gerekiyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sitesindeki yeni taslakta daha detaylı bilgiler mevcut.

Bir önceki yazımız olan Girişimci Ev Hanımları İçin Fırsatlar ve Krediler 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.