Findeks Kredi Notuna İtiraz Etme

Findeks Kredi Notuna İtiraz Etme
16.04.2020
A+
A-

Findeks kredi notu sizin için çok önemli olan konut kredisi ve ihtiyaç kredilerinde sürekli lazım olduğu için yüksek olması gerekiyor. İyi bir banka müşterisi olmanıza rağmen kredi notunuzun yanlış hesaplandığı için düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Bu anlamda findeks kredi notuna itiraz etme hakkınızın olduğunu biliyor muydunuz? KKB Kredi notuna nasıl itiraz edilebilir? İtiraz etme dilekçesini nereye verilmesi gerekiyor? Tüm detayları bu yazımızda bulacaksınız.

Kredi Notu Yanlış Hesaplanabilir Mi?

Kredi notu, vatandaşın bankacılık faaliyetlerini inceleyen Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanır. Hesaplama yapılırken bankaların müşteriler ile ilgili bilgileri derler ve kendi belirlediği bir algoritmaya göre hesaplama yapılır. Bu hesaplamalar bankaların verdiği bilgilere göre yapıldığı için kredi notu hesaplamaları düşük bir ihtimal de olsa yanlış hesaplanabilir.

kbb itiraz

Bankaların vermiş olduğu bilgilerin hatalı olduğunu düşünen birçok müşterinin mağdur olduğu konuların başında kendilerinden habersiz kredi başvurularının yapılmasıdır. Özellikle internet üzerinden yapılan başvurular kimi zaman vatandaşlar tarafından sehven-yanlışlıkla yapılırken, kimi zaman ise ilgili sitelere verilen özel bilgiler sonrası başkası tarafından kredi başvurusu yapılmaktadır.

Bu gibi durumlarda kredi notu düşeceği için bankalar da bu hatalı bilgileri KKB bürosunu gönderdiklerinden siz de düşük kredi puanı ile karşılaşırsınız. Yani özetle kredi notu hatalı ve eksik hesaplanmış olabilir. Bu konuda hata olduğunu düşünüyorsanız hemen ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Türkiye Bankalar Birliği denetiminde görev yapan KKB bürosu 1995 yılından bu yana sürekli risk analizi yapmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi notuna itiraz edebilmek için başvuru yapabileceğiniz yerleri listeleyelim. Bunlar;

 • Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
 • Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi
 • Findeks Müşteri Hizmetleri
 • Kredi Çekmek İstediğiniz Banka Aracılığı İle İtiraz Etme
 • BDDK’ya İtiraz Etme
 • Merkez Bankasına İtiraz Etme
 • CİMER ve BİMER’e itiraz etme

Bu Findeks KBB kredi  notuna itiraz mercilerinin bazılarından kesin sonuç alabileceğinizi ifade edebiliriz. Ama bazı başvuru merkezleri sizi muhatap almayacağı için bu yerlerden olumlu bir dönüş beklemeyin. Ama başvuru yaptığınızda bir şey kaybetmeyeceğiniz için şansızını bu yerlerde de deneyebilirsiniz.

Not: Yukarıda kredi notuna itiraz etmek için tercih edilecek kurumlara yer verildi. Bu kurumlar içinde en etkili ve belki de tek itiraz merci Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezidir. Bu merkez KKB’yiş denetleyen tek kurumdur. Başvurularınızı ilk önce bu yere yapmalısınız.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Findeks İtiraz Başvurusu

Findeks kredi notuna itiraz etmek için en etkili kurum Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezidir. Bu yere dilekçe, faks, mektup, e-mail-telefonla itiraz edebilirsiniz. TBB Risk Merkezi iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

KKB Risk Raporu İtiraz Sayfası

Risk Merkezi İletişim:

Risk Merkezi Üyeleri / Kamu, Kurum ve Kuruluşlar (Resmi Yazışma Adresi)

Bu kuruma kredi notunuzun yanlış hesaplandığına dair varsa elinizde belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.

Bankalara Kredi Notu İtirazında Bulunmak

Bankalara yapılan kredi başvuruları kredi notu düşük diye reddedildiğine birçok kişi kredi notuna itiraz etmek için bankalara başvuru yapar. Ama bankalar kredi notunun hesaplanmasında direk yetkili kurum değildir. Bankalar genelde bu gibi itirazları sözlü olarak reddederler. Ama banka şube müdürü ya da banka çalışanları sizin için KKB’ye ya da kurum olarak üyesi oldukları Findeks ile görüşerek sorununuz hakkında çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Bu gibi başvurular süreci hızlandırmaya yarasa da genelde hesaplamalar ile ilgili tespitlerde sonuç değişmez. Yani kredi notunuz nasıl hesaplandıysa yine eskisi gibi hesaplanmaya devam edecekti. Kredi notu hesaplanırken ne gibi kriterlere bakılır?

Kredi Notu Hesaplanırken KKB’nin Baktığı Kriterler

Kredi notunu KKB hesaplar. Bu hesaplamaları baz almış olduğu algoritma ve parametrelere göre yapar. Ama bizim anlayacağımız şekilde KKB risk raporu hazırlarken;

 • Kişinin çekmiş olduğu kredileri ödemiş mi ya da gecikme olmuş mu?
 • Kredi kartı taksitleri zamanında ve tam ödenmiş mi?
 • Banka kredili mevduat hesabı sürekli artıda mı yoksa ekside mi?
 • Banak hesabınıza para giriş çıkışı oluyor mu?
 • Bankadan yeni krediler kullanılıyor mu?
 • Gelire oranla ne kadarlık borçlanma yapılıyor?
 • Diğer bankacılık işlemlerinin tümü.

Bu saydıklarımız kredi notunun oluşmasında birinci derece etkilidir. Bunları okuduktan sonra kendi bankacılık işlemlerinizi gözden geçirin ve mümkünse son 2 yılı hesap hareketlerini inceleyin. Gecikmiş ürünleriniz yoksa, ödemelerinizi zamanında yapmışsanız ve buna rağmen kredi notunuz düşükse o zaman kkb risk raporu itiraz linkine gidip kredi notuna yeniden inceleme için itiraz edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.