Havale İptali Yapılır mı?

Havale İptali Yapılır mı?
29.06.2020
A+
A-

Havale, aynı bankanın müşterisi olan kişilerin hesaplarının arasında para transferi yapması işlemidir. Bankanın müşteri yoğunluğuna göre bu işlem, gün içerisinde daha sık gerçekleşebilir. Kendi bankasından başka bir bankaya para gönderen kişiler Havale değil, EFT yapmış olur. Havale, EFT gibi prosedürlere sahip olmadığı için anında karşı hesaba para transferini gerçekleştirecektir. Peki yapılan havale iptali yapılır mı?

Havale İptali Yapılır mı?

Kendi bankasının müşterisi olan bir başka kişiye para gönderecek olan kişi, gönderdiği parayı Havale işlemi ile aktaracaktır. Bu işlem sırasında yapılan hatalar, paranın yanlış bir hesaba aktarılmasına neden olmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşan kişi, parasını geri almak isteyecektir.

Paranın geri alınması Havale iptali ile mümkün olur. Havale iptali yapabilmek için, bu işlemi yaptığınız gün içerisinde bankanıza başvurmalısınız. Banka sizden aldığı bilgiler doğrultusunda Havale iptal işlemi yapacak ve paranızı geri almanızı sağlayacaktır.

Bankanızdan Havale iptal işlemi yapmak istediğinizde, bu işlemin kesinlikle Havale’nin gerçekleştiği gün olması gerektiğini biliniz. Yanlış bir Havale işlemi söz konusu olduğunda, bu işlemin iptali için ertesi gün bankaya başvurursanız; ya banka size bu konuda yardımcı olamayacağını iletecek ya da aynı gün başvurulmasına göre daha uzun işlemler yapmanız gerektiğini belirtecektir.

Havale iptali sırasında müşterinin hesabındaki iz kaydı silinecektir. Buna ek olarak karşı hesabın da iz kaydı silineceği için, geçmiş işlemler arasında bu para transferinin görülmesi mümkün değildir. Bu sayede yanlış transfer yapan kişi mağdur olmaz.

Yanlış Hesaba Giden Havale Nasıl İptal Edilir?

Havale yapan kişilerin rastladığı sorunlardan biri olan yanlış hesaba Havale durumu, genelde müşteri hatasından kaynaklanmaktadır. Bir hesaba Havale ile para göndermek isteyen kişinin karşı hesabın IBAN numarasına ihtiyacı olacaktır. IBAN numarası 26 haneden oluştuğu için bu bilgiyi sisteme giren kişilerin hata yapması sık karşılaşılan durumlardan biridir.

Para transferi yaparken öncelikle karşı hesabın bilgilerini doğru girmeye dikkat ederseniz, para aktarımı konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Eğer yanlış hesaba Havale yaptıysanız, direkt olarak banka ile iletişime geçiniz. Bu iletişimi öncelikle müşteri hizmetleri aracılığı yaparak hangi işlemleri yapmanız gerektiğini öğrenebilir ve daha sonrasında verilen talimatları uygulayarak Havale iptali yapabilirsiniz.

Havale Sorgulama yazımızı inceleyerek havale işlemlerinizin durumunu ve ne zaman ulaşacağını öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Visa ve Mastercard Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde mastercard ve viza arasındaki farklar ve visa ve mastercard arasındaki fark hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.