Havale Sorgulama

Havale Sorgulama
26.06.2020
A+
A-

Bir bankanın müşterisi olan kişinin kendi bankasının başka bir hesabına para transferi yapması işlemine Havale denilmektedir. Havale işlemlerinin iletildiğini öğrenmek için veya kişinin haberi olmadan gerçekleşen Havale işlemini sorgulamak için birçok yöntem denenmektedir. Bu konuda neler yapmanız gerektiğini öğrenmeniz, herhangi bir Havale sorunu yaşamamanız adına oldukça önemlidir.

Havale Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi Havale ile EFT işlemini karıştırsa bile, aralarındaki farkı anlamak oldukça kolay olmaktadır. EFT, farklı bankaların hesapları arasında yapılan para transferi işlemine verilen isim olurken Havale, aynı banka içerisinde yapılan işlemlere verilen isim olmaktadır. Havale işlemini yapan kişiler, bu işlemin gerçekleştiğini öğrenmek için Havale sorgulama yapabilirler.

Kişinin haberi olmadan hesabından Havale yapıldığı zaman bu durumun da Havale sorgulama ile öğrenilebilmesi mümkündür. Havale işlemini sorgulamak isteyen kişilerin bu işlemi yapması oldukça kolay olacaktır. Bu işlem, müşteri hizmetleri aracılığı ile hızlı bir şekilde öğrenilebilecektir. Buna ek olarak kişilerin internet bankacılığı veya mobil bankacılık hesaplarından bu işlemin sorgulamasını yapması da mümkündür.

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak Havale işleminizle ilgili sorular sorabilir ve bunların cevabına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasında veya internet bankacılığında direkt olarak “Havale Sorgulama” adına bir seçenek bulunmasa bile, bazı yöntemler ile Havale işleminizi sorgulayabilirsiniz.

İlk olarak mobil bankacılık uygulamanıza veya internet bankacılık hesabınıza giriş yapınız. Daha sonrasında Havale işlemi yaptığınız hesabın “Hesap Hareketleri” menüsüne tıklayınız. Buradan yapmış olduğunuz Havale işlemlerini ve diğer bütün işlemleri görebilirsiniz. Merak ettiğiniz Havale işlemine tıklayarak hesabınızdan çıkış yapan parayı öğrenebilir ve bu işlemin dekontunu alabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık sizler için aynı işlemleri sunmaktadır. Bunların ikisinden de aynı şekilde Havale işlemini sorgulamanız mümkündür. Havale işlemini sorgulamak isteyen kişilerin, uygulayabileceği bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem banka şubesine gitmek olacaktır.

Banka şubesinde bulunan banka çalışanları, mesai saatleri içerisinde size her türlü hizmeti sunmak için bankada bulunmaktadır. Siz de mesai saatleri içerisinde bankanızın size yakın olan bir şubesine giderek, Havale sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bankada bulunan çalışanlara Havale işleminizin hakkında sorular sorarak işleminizin tamamlanıp, tamamlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Havale Ne Zaman Karşı Hesaba Ulaşır?

Bankanızın bir diğer hesabına Havale işlemi yapmak istediğinizde, sizin için en önemli konulardan biri bu para transferinin ne kadar süre içerisinde gerçekleşeceği olmaktadır. Bu işlemin gerçekleşip, gerçekleşmediğini “Hesap Hareketleri” menüsünden öğrenebileceğinizi söylemiştik. Buradan para çıkışının saat kaçta olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Havale işlemi, EFT gibi olmadığı için gerçekleşme süresi birkaç dakika içerisinde olacaktır. “Para Transferleri” sekmesinden Havale yaptığınız işleme ve işlemin hangi saatte gerçekleştiğine bakarak işlem süresini öğrenebilirsiniz. Bankanın işlem yoğunluğuna göre bu işlemin gerçekleşme süresinde değişiklik olabilir.

Bir önceki yazımız olan Almanya’dan Türkiye’ye para yollamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.