İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecek Noktalar
19.11.2020
A+
A-

Gönül ister ki sıfır araçlara binelim ancak herkes babadan zengin değil. Haliyle gerek ihtiyaç gerekse tutku söz konusu olunca ikinci el taşıt almak hem ekonomik hem daha avantajlı. Ancak bu fiyat avantajı size belli riskleri de beraberinde getirir. Aldığınız ikinci el taşıtın geçmişte kazasının olup olmadığıdır, motorudur, kilometresidir derken pek çok başlık satın alırken dikkate almamız gereken riskleri beraberinde getirir. Bu yüzden ikinci el taşıt alırken dikkat edilecek noktalar konusunda hassas olmanızda yarar var. Yazımızda detaylarını görebilirsiniz.

ikinci el taşıt alırken dikkat

ikinci el taşıt

İkinci El Taşıt İçin Kontrol Şart

Size uygun bir ikinci el taşıt gördünüz ve fiyatta da anlaştınız diyelim. Buraya kadar sorun yok. Ancak alacağınız aracın resmi yetki verilmiş olan kurumlardan ekspertiz raporunun olup olmadığına mutlaka bakın. İkinci el taşıt için kontrol şart.

GÜNCEL: Kendi Aracıyla Kuryelik Yapma (Paket Başına Kazanç – BAŞVURU FORMU)

Çünkü başta gözünüze sıkıntılı gibi gözükmeyebilir. Ancak ekspertizi olmayan ikinci el taşıt çalıntı mı değil mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Ruhsatlarda her zaman gördüğünüz motor ve şase numaraları ile taşıtın üstündekilerin karşılaştırıp aynı olup olmadığını kontrol ederek öğrenmeniz gerekir.

Bu konularda da sahtekarlık yapan çakallar var elbette. İşte bu yüzden mutlaka bir ikinci el taşıt alırken dikkat etmeli ve ekspertiz raporlu araçları tercih etmeye bakın. Eğer diyelim ki ekspertize falan bakmadınız. Ve taşıtın çalıntı olduğu ortaya çıktı. Geçmiş olsun paranız uçtu ve giden parayı geri alamadığınız gibi bir de üstüne bir yığın hukuki süreç ile uğraşmak durumunda kalacaksınız.

Güvendiğiniz Bir Ustaya Mutlaka Gösterin

Alacağınız ikinci el taşıtı mutlaka güvenebileceğiniz bir motor ustasına gösterin. Zaten taşıt kullanan biriyseniz mutlaka böyle bir usta tanıdığınız olması her zaman avantajdır. Usta motorun sesini bir dinlesin, enjektörlere, ateşleme sistemine, subaplara ve pistonlara baksın zaten bir sorun varsa bunu anlayacaktır. Ve bazen ekspertizcilerin yaptıkları testlerde göremedikleri ciddi masraflar çıkarabilecek aksamlardaki kusurları da görüp sizi bilgilendirecektir.

ikinci el taşıt alırken dikkat edilecek noktalar

bir ustaya gösterin

İkinci El Taşıt Mutlaka Yerinde Görülmeli

Alacağınız taşıta bir dokunun. Aracı sallayın, içine dışına her yerine bakın. Çizik veya pas var mı iyice kontrol edin, sık sık sorular sorun, sorulardan çabuk sıkılan satıcılar olacaktır. Siz aldırmayın yine de sorun çünkü parayı bayılacak olan sizsiniz ve mutlaka test sürüşü de yapın. Bu gibi işlerde hiçbir zaman acele etmeyin.

İlgili İçerik: Kredi Çıkmıyor Nereden Para Bulabilirim? (KREDİ VEREN FİRMALAR)

Gerekirse aracı almaya tek kişi ile gitmeyin. Yanınızda bu işlerden az çok anlayan dostlarını da beraberinizde götürün ki aklınıza o anda gelmeyen önemli soruları belki onlar pazarlık sırasında sorabilir. Ve bu durum belki de almayı düşündüğünüz ikinci el taşıtın fiyatının düşmesinde elinize koz olarak bulunabilir.

test sürüşü yapın

test sürüşü yapın

İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecek Genel Hususlar

  • Alacağınız ikinci el taşıt için piyasasını iyice araştırın, öğrenin.
  • Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınladığı güncel listeye göre aracın kasko değerine mutlaka bakın
  • Çalıntı olup olmadığını anlayabilmek için almaya karar verdiğiniz ikinci el taşıt üzerindeki şase numarası ile motor şase numarasının ruhsatta aynı olup olmadığını kesinlikle kontrol edin.
  • Taşıtı sabah görmeye gidin ve yanınızda bu işlerden az çok anlayan birisi ile gidin.
  • Kaza kaydını tüm operatörlerden aracın plakasını yazarak 5664’e kısa mesaj göndererek sorgulatın.
  • Sicili sorgulatın. Taşıt kiralamadan ya da ticari taksiden dönme ve kilometresi geri çekilmiş araçlara dikkat edin.
  • Kaputu açarak içini kontrol edin. Yağ sızıntısı, kopuk kablo gibi şeylere dikkat.
  • Test sürüşü mutlaka yapın ve güvendiğiniz bir ustaya da yaptırın. El freninin çalışıp çalışmadığını taşıtı 1. viteste el freni çekili olarak kaldırmayı deneyerek yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çalışan Anne Hakları Neler? Çalışan Annelerin Çocuk İzni başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.