İnşaat Bitirme Kredisi Nasıl Alınır? (Temelden Kredi)

İnşaat Bitirme Kredisi Nasıl Alınır? (Temelden Kredi)
19.05.2020
A+
A-

İnşaat bitirme kredisi, adından da anlaşılacağı gibi tamamlanamayan yapıların inşaatları için verilen kredilerdir. Her krediyi alırken olduğu gibi inşaat bitirme kredisi alırken de bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İnşaat bitirme kredisi, bir diğer adıyla inşaat tamamlama kredisi olarak bilinmektedir. Bankaların bu krediyi vermesi için gerekli en büyük şart, inşaatın başlamış ve belirli bir seviyeye kadar gelmiş olmasıdır.

İnşaat Bitirme Kredisi Şartları

İnşaat Bitirme Kredisi
Şartları Nedir?

İnşaat bitirme kredisi almak isteyen herkesin sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Şartlar bankadan bankaya küçük farklılıklar gösterebilse bile genel olarak aynı olmaktadır. Bir konut inşaatı başlatmış ve maddi durumlar nedeniyle bu inşaatı tamamlayamamış olan kişiler, aşağı bulunan şartları sağladığı takdirde inşaat bitirme kredisi başvurusunda bulunabilirler.

  • Tamamlanamayan inşaatının, %70 oranında tamamlanmış olması gerekir. Bu şart, yetkili bir kişi tarafından yapılan incelemeler sonucunda kararlaştırılacaktır.
  • Bankadan alınacak olan kredinin en fazla 120 ay vadeyle alınması gerekmektedir.
  • İnşaatı yapılan konut için kredi başvurusunda bulunulduğu zaman bu konuta ipotek yapılacaktır.
  • Banka tarafından gerek görülen durumlarda ek teminat istenebilmektedir.

Bankaların inşaat bitirme kredisi ile birlikte müşterilerine sunduğu çeşitli hizmetler de bulunmaktadır. Bu hizmetlerden biri; inşaatının tamamlanması için kredi alınan konuta kredi süresi boyunca konut ve yaşam sigortası imkanı sunulmasıdır.

İnşaat Bitirme Kredisi Nasıl Alınır?

İnşaat Bitirme Kredisi Nasıl Alınır?

İnşaatını %70 seviyesine ya da daha fazla bir seviyeye getiren bir kişi, inşaatı maddi yetersizlik nedeniyle tamamlayamadıysa; bankalardan inşaat bitirme kredisi alabilmektedir. İnşaat bitirme kredisi almak isteyen bir kişi, öncelikle Kimlik Belgesi veya bu belgenin yerine geçebilen diğer belgeler ile kredi almak istediği bankanın şubesine gitmelidir.

Bankaya gidecek olan bu kişi; gelir belgesi, serbest meslek sahipleri için vergi levhası, bilanço, imza sirküleri, ortak payı belgeleri, inşaatı için kredi alınacak binanın performansı ve maaş bordrosunu yanında götürmelidir. Bu belgeler sayesinde banka, bina hakkında ve kredi alacak kişi hakkında detaylı bilgiye sahip olacaktır. Bankanın başvuruyu kabul etmesi için bazı durumlarda ek belge istediği de görülmektedir.

Bankaların şartları her zaman aynı olmadığı için başvuru yapmak istediğiniz bankanın şartlarını öğrenmenizde fayda vardır. Örneğin bazı bankalar kooperatif binalarına kredi vermek için inşaatın %40 oranında tamamlanmış olmasını yeterli bulmaktadır. Bu nedenle kredi çekmek istediğiniz bankanın çağrı merkezini arayarak veya herhangi bir şubesine giderek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnşaat Bitirme Kredisi Veren Bankalar

Hangi Bankalar
İnşaat Bitirme

Kredisi Veriyor?

Günümüzde birçok bankadan inşaat tamamlama veya bitirme adı altında kredi almak mümkündür. Bu kredi sayesinde insanlar inşaatını tamamlayıp ev sahibi olmakta veya işlerini devam ettirebilmektedir. Bankaların 120 aya varan vade seçeneği ise, birçok kişi için bu krediyi daha cazip bir hale getirmektedir

Türkiye’de birçok banka bu hizmeti müşterisi olan kişilere sunmaktadır. Oldukça köklü ve büyük bankaların bu krediyi müşterilerine sunduğu gibi diğer bankaların da bu hizmeti sunduğu görülmektedir. İnşaat tamamlama kredisi alabileceğiniz bankaların bazılarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnşaat Bitirme Kredisi

Ziraat Bankası, inşaat bitirme kredisi şartlarını sağlayan herkes için bu kredi imkanını sunmaktadır. “Evinize bir tuğla da bizden” sloganı ile inşaatının %70’ini tamamlamış olan kişilere kredi vermektedir. 120 aya varan taksit seçenekleri ile birlikte bu krediyi ödemek oldukça kolay olmaktadır.

Vakıfbank İnşaat Tamamlama Kredisi

Vakıfbank tarafından sağlanan en kullanışlı kredi imkanlarından biri olan inşaat tamamlama kredisi, bir diğer adıyla hızlı bitirme kredisi olarak adlandırılmaktadır. Vakıfbank’ın sunduğu bu kredi imkanı sayesinde inşaatı tamamlanmamış olan kişilere yardım edilmektedir. Kredinin 120 ay taksitle ödenebilmesi de bu sistemin herkesin daha kolay ödeme yapabileceği bir sistem olduğunu göstermektedir.

İş Bankası Konut Tamamlama Kredisi

Türkiye’nin köklü bankalarından biri olan İş Bankası, müşterilerinin inşaat halinde olan konutlarını tamamlayabilmesi için konut tamamlama kredisi vermektedir. Diğer bankalar gibi 120 vade seçeneği, İş Bankası için de geçerli olmaktadır. Kredi için belirlenen en üst limit, ev değerinin %75’ine kadar olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer Mi? Ev Almak İsteyenler Beklemeli Mi? (DETAYLI BİLGİ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.