İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten Para Kazanma Yolları
04.07.2020
A+
A-

O kadar çok yolu var ki internetten para kazanmanın… Yazı yazabilirsiniz, Youtube’da video çekebilirsiniz, İnstagram’a içerik hazırlayabilirsiniz… İnternet dipsiz bir kuyu, siz kazdıkça istemediğiniz kadar malzeme çıkacaktır. Artık her şey online… Web sitesi kurabilirsiniz, buradan ticaret yapabilirsiniz… Hangi konuda iyiyseniz, o işi internete taşıyabilirsiniz… Malum korona virüs artık tüm işleri internete taşıdı, dersler bile online, internet üzerinden yapılır, online ders, online ödev, online üniversite tanıtım günü, online mezuniyet yapılıyor… Dolayısıyla siz de internette para kazanmanın yollarını mutlaka bulacaksınızdır. Bir liste yapsak şöyle olurdu herhalde…

İnternetten İş Bulmanın En Popüler Yolları

 • Güzel bir Blog Sitesi oluşturabilirsiniz.
 • Bir e-Ticaret Sitesi kurabilirsiniz.
 • Bir Üyelik Sitesi Oluşturun.
 • Online Özel Ders Verebilirsiniz
 • Sesli Kitap Seslendirmesi Yapabilirsiniz
 • Instagram Ünlüsü Olmayı Deneyebilirsiniz
 • Sosyal Medya Hesapları Yönetebilirsiniz
 • Bir Podcast Oluşturabilirsiniz
 • Freelance Yazarlık Yapabilirsiniz
 • Online Anketlere Katılabilirsiniz
 • Bir Uzaktan Çalışma Şirketinde çalışabilirsiniz

Gelin bu listeden seçtiğimiz bazı iş alanlarına odaklanalım.

1- Blog veya Web Sitesi ile İnternetten Para Kazanma

Eğer yazı yazma yeteneğiniz varsa yazı yazarak internetten para kazanabilirsiniz, bunun için kendi blog sitenizi ya da kendi web sitenizi oluşturmanız gerekiyor. İlk iş bloğunuzu açabilir, ardından oraya çeşitli içerikler yükleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabii, burada düzenli içerikler yüklenmesi önem kazanıyor. Şöyle yapabilirsiniz: Bir niche belirleyin, trafiğinizi arttırın ve ardından bu trafiğe ürün ve hizmetlerinizi satın. İçeriklerin özgün olmasına; ürün ya da hizmetlerinizin özgün, özel içerikler, ürünler olmasına dikkat edin, ki dikkat çekebilesiniz.

Eğer amacınız internetten para kazanmak üzere bir blog sitesi-web sitesi açmaksa, aşağıdaki maddeleri unutmamalısınız:

 1. Hiç eskimeyen, insanların 2 yıl sonra bile okuduklarında bilgi alabilecekleri; ölümsüz bir tema seçin. Bu tür temalara ‘evergreen’ yani hep ilgi çeken, her zaman ilgi gören, sürekli yeşil … temalar deniyor. Evergreen bir temada sağlık, finans, insan ilişkileri, hobiler veya kişisel gelişim içerikleri üretebilirsiniz.
 2. Herhangi bir konuda her zaman en iyi kaynağı oluşturmaya odaklanın;
 3. SEO eğitimi alın ve sitenizi arama motorlarında yukarılara taşıyın;
 4. Popüler bloggerlar ve influencerlar ile etkileşime geçin.

Eğer bu maddelere uyarsanız trafik almaya başlayan kuvvetli bir blog sitesine sahip olabilirsiniz, böylece üzerinden para kazanmak için bazı fırsatlar doğacaktır, bunlardan bazıları:

 • Ücretli reklamlar;
 • Kendi ders veya ürünlerinizin satışı;
 • Affiliate ürün satışı olacaktır.

2-Basit bir Web Sitesi Oluşturun!

Diğer yöntem de basit bir WordPress web sitesi oluşturmak geliyor.  Diyelim ki freelance bir yazar olmak istiyorsunuz, önce özgün bir -niche web sitesi kurun, ardından okuyuculara yönelik bir site menüsü hazırlayın. Sayfalarınızı oluşturun. Röportajlar yapın, podcast’lar yayınlayın, videolar çekin sitenize yükleyin. Daha önceki işlerinizi anlatın. Sitenize misafir yazarlar alın, siteyi aktif hale getirin ve yine düzenli ve güncel olarak içerik eklemeyi unutmayın. Sitenizin Google aramalarında üst sıralara çıkması için bunu yapmanız gerekiyor.

3-Online Ders Verin, Dijital Öğretmen Olun!

Artık dersler okulda değil internetten veriliyor, cep telefonundan, Youtube’dan, İnstagramdan her yerden ders izleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla eğer bilginize güveniyorsanız, insanların sizin bildikleriniz için size para ödeyebileceğini düşünüyorsanız, kendinize güvenin ve dijital-online ders vermeye başlayın. Eğer kendiniz dijital ders vermeyecekseniz, bunun için kurgulanan platformlara üye olun ve oralarda dijital öğretmen olun. Bu iş için örneğin BitDegree gibi öğrenme platformları var. Bunu deneyebilirsiniz.

4- E-Ticaret Sitesi Kurun!

Artık E-ticaret sitesi kurmayan kaldı mı, bilmiyorum. Herkes internette dükkân açtı. Neredeyse bir patlama yaşanıyor diyebiliriz. WordPress ve WooCommerce gibi platformları kullanarak e-Ticaret sitesi oluşturmak gerçekten kolay. Tabi, burada ne satacağınızı ne olarak belirlemeniz gerekiyor. Eğer fiziksel ürünlerle uğraşmayı ve satmayı tercih ediyorsanız, bir e-Ticaret sitesi açmak sizin için kazançlı olabilir.

Bir online e-Ticaret sitesi için iki yol var:

 1. Belirli bir alıcı grubu için fiziksel bir ürün oluşturmak ve bu ürünün satışı.
 2. Yabancı ülkelerde ucuza imal edilmiş ürünleri satın alıp tekrar paketledikten sonra kâr marjı ile satışa çıkarmak.

5- YouTube videosu çekerek para kazanmak

Gününüzün kaç saati internette geçiyor ya da şöyle sormalıyız; YouTube’dan sürekli video izliyor musunuz? Elbette izliyorsunuz, peki YouTube’dan para kazanmak da ister misiniz? Bunun çok kolay bir yolu yok ama bu konuda yapılan ilk tavsiye para kazanmaya odaklanmamak. Kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok önem vermemeniz gerekiyor çünkü YouTube’dan hızlı bir şekilde para kazanmanın bir yolu yok. Burada da yine ever-green yani ölümsüz- zamana göre değişmeyen bilgiler içeren içerikler üretmeyi seçebilirsiniz. Kaliteli bir Youtuber olmanın ilk yolu kaliteli içerikler üretmekten geçiyor. Bunu yaparsanız, kanalınız dikkat çekecek videolarınız izlenecek ve para kazanmaya başlayabileceksiniz. Bu konunun epey dikkat çeken, YouTube’dan çok yüksek miktarda para kazanan insanlar var. YouTube’dan para kazanmak konusunda ilk tavsiye: Kendinize bir plan çıkarmanız olacaktır. Şöyle yapın: Markanızı oluşturun, markanıza odaklanın ve geliştirin. Tabii ekipmanların, ses-görüntü kalitesi de önemli. Bunun için başlangıç düzeyinde kamera-ses kayıt cihazları yeterli olacaktır. Donanımdan daha çok, içerik önemli unutmayın.

Evde ek iş yaparak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer siz de evde ek iş yaparak para kazanmak istiyorsanız Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gizli Müşteri Nedir? Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.