İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma
25.11.2020
A+
A-

İş Bankası özel bankalar arasında en hızlı büyüyen bankalar arasında gelmektedir. Bu durum aynı zamanda bir arama yoğunluğunu da yanında getirmektedir. Bu sorun yüzünden birçok kişi İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma sorunu yaşıyorum diyerek şikayette bulunmaktadır.

Biz de buradan sizin için hiç bekleme yapmadan İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Olarak nasıl bağlanılır sorusuna yanıt verdik.

Yapacağınız işlemler çok hassas değilse ve danışmanlık hizmeti alacaksanız İş Bankası Maxi Whatsap Hizmetinden yararlanabilirsiniz. 0850 724 0 724 bu numarayı kaydedip hemen whatsaptan iletişime geçebilirsiniz.

İş Bankası Maxi ile Whatsap Danışma Hattı

İş Bankası maxi uygulaması ile müşteri hizmetleri asistanı ile hemen görüşmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle 0850 724 0 724 numarasını cep telefonuna kaydedin. Telefonunuzda whatsap varsa bu numaraya direk mesaj atabilirsiniz. Saniyeler içinde size yanıt verilecek olup ne konuda soru sormak istiyorsanız buradan yadım alabilirsiniz.

GÜNCEL : Yapı Kredi Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma (30 SANİYE)

Önemli; Birçok banka, bu tür uygulamalarda kart bilgisi gibi kişisel bilgiler istemez. Bu nedenle özel bilgilerinizi girmeden işlemlerinizi yapmalısınız. Hassas konular için telefonla müşteri hizmetlerini aramanız daha iyi olacaktır.

Size vereceğimiz kısa yol tuşlarını 444 0202 numaralı danışma hattını aradıktan sonra kullanmalısınız. İşte hiç bekleme yapmadan direk bağlanma kısa yol tuşları.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yöntemi

İş Bankası canlı destek hattından yararlanabilmek için arayabileceğiniz 2 adet telefon numarası vardır. Bu iletişim numaralarından ilk önce 444 02 02 numaralı hattı arayın. Diğer numara ücretsiz olduğu için görevli kişiye bağlanmak çok uzun sürebiliyor. 444 0202 numarasını arayark bağlanma adımları şu şekilde.

  1. 444 02 0 telefon numarasını arayın
  2. Öncelikle sesli yanıt sistemi çıkacak. Sesli yanıt sistemini geçmek istediğinizi belirtin
  3. Bu işlemi 3 defa yaptığınızda sizi artık tuşlama menüsüne aktaracaklardır.
  4. Burada sırası ile ilk önce “0” ve daha sonra 1-2 numaralarını tuşlayın.
  5. Siz tekrar ana menüye yönlendirdiğinde tekrar “0” ı tuşladığınızda artık direk olarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

İş Bankası Müşteri Hizmetlerine Yine Bağlanamadım

Size verdiğimiz iletişim bilgileri sayesinde birkaç dakika içinde bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz; ama buna rağmen bağlantı olmadıysa o zaman telefon bankacılığı dışında diğer yöntemler ile bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İLGİLİ: Vakıfbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma (444 0 724)

Şu anda İş Bankası internet bankacılığı menüsünden neredeyse tüm işlemleri hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Kredi kartı ile ilgili tüm işlemler, kredi taksitleri izleme ve ödeme, nakit avans talebi, kart başvurusu, yeni kredi başvurusu, adres değişikliği, kart limit bilgilerinde değişiklik gibi daha birçok konuda internet bankacılığından yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yöntemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.