İş Kurmak İçin Devlet Destekleri (4 FARKLI ALTERNATİF)

İş Kurmak İçin Devlet Destekleri (4 FARKLI ALTERNATİF)
12.11.2020
A+
A-

Kendi işini yapmak isteyen kişilerin ilk araştırma yaptıkları konuyu iş kurmak için devlet destekleri var mı sorusu oluşturuyor. Devletin bu anlamda planladığı birçok destek bulunuyor. Ancak bu desteklere sahip olmak için bir dizi şartı da yerine getirmek gerekiyor. Başkası adına çalışmak istemeyerek, kendine ait bir iş yapmak isteyen kişilerin yalnızca devletten aldıkları destekle bu işe başlamaları için bir prosedür ve izlemeleri gereken yollar bulunuyor. Bu işlemler yaklaşık 6 aylık bir süreci kapsıyor.

İş kurmak için devlet destekleri veren 4 farklı alternatif seçeneği yer alıyor. Sizlere bu alternatifleri kısaca bahsederken, ne kadar destek verdiklerini de yazacağız. Detaylarını kurumlara giderek ya da resmi sitelerinden bilgi alarak da öğrenebilirsiniz. 

KOSGEB Yeni İşyeri Açma Kredisi 500Bin TL

İşletme açacak gençlere KOSGEB yeni işyeri açma kredisi veriyor. İş kurmak için devlet destekleri arasında en çok tercih edilen KOSGEB, faizsiz bir şekilde 500.000 TL’ye kadar işyeri açma kredisi veriyor. KOSGEB kredisi nasıl alınır diyorsan, direk olarak KOSGEB’e başvurabilirsiniz. Resmi sitesinden “Buraya Tıklayarak” bilgi alabilirsiniz. 

 

TUBİTAK İşyeri Açma Kredisi 150Bin TL

İş kurmak için devlet destekleri arasında akla gelen ilk isimlerden bir tanesi de TUBİTAK’tır. TUBİTAK işyeri açma kredisi olarak 150.000 TL destek kredisi vermektedir. TUBİTAK geri ödemesiz hibe verirken, teknoloji odaklı olması şartıyla projelerinize destek vermektedir. TUBİTAK hibe programı için “Buraya Tıklayarak” bilgi almanız mümkün. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü İş Kurma Kredisi Veriyor!

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma genel müdürlüğü iş kurma kredisi veriyor. Kaymakamlığa bağlı olan bu kurum, işyeri açmak isteyen gençlere özel faizsiz 15.000 TL kredi sermayesi vermektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar gibi KOSGEB gibi kurumlara kursa gidip bitirme sertifikasına da ihtiyaç duymuyor. Öncelikle vakıfa başvurup mevcut kredinin olup olmadığını kaymakamlığa bağlı kuruma başvurmanız gerekiyor. Esnaf kredisi olarak da bilinen bu krediyi, işyeri açmak için kullanmak istiyorsanız başvuru sırasında;

 • Vakfa başvuru yaparak öncelikle adınıza dosya açın.
 •  Açacağınız işyeri hakkında tüm giderleri tek bir dosya içinde toplamanız gerekiyor.
 • Bu dosyaları projelendirip başvuruda getirmeniz gerekiyor.
 • Kefil olarak 2 devlet memuru isteniyor.

Başvuru sonrası geri ödeme olarak ilk yıl geri ödemesiz olacak şekilde 1 yıl sonunda 36 faizsiz taksit ile geri ödeme yapma imkanı veriyor.

Bakanlıktan Geri Ödemesiz Girişimcilik Hibesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından özellikle kırsal kesimlerde işyeri açmak isteyenlere geri ödemesiz hibe veriliyor. Bakanlıktan geri ödemesi 30.000 TL girişimcilik hibesi verilirken, yaş şartı isteniyor. En az 18, en yüksek 41 yaşını geçmemelisiniz. Ayrıca başvuracak kişi evliyse, eşinin çalışmaması da gerekmektedir. Bu proje daha çok Köye Dönüş Projesi  olduğundan dolayı, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar için önerilmektedir. 

Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İş kurmak ya da kendi iş yerini açmak isteyenler devlet desteği alabiliyor. Bu desteği almak için;

 • Bir iş fikri sunmak,
 • Bu fikrin devlet tarafından kabul görmesi,
 • Bu iş için uygun olan eğitimi alma,
 • Bu eğitimden sonra sınava girerek sertifika almak

Gerekiyor. Bu işlemlerin yanı sıra devlet teşviklerinde Kosgeb tarafından verilen hibe kredileri de yer alıyor. Bu kredilerde birbirleriyle benzer şartlar içeriyor.

Girişimcilik Sınavı Sonrası Devlet Destekli İş Kredisi

Devlet ve KOSGEB işbirliği ile yapılan girişimcilik planıyla kişiler, uzmanı oldukları alana dair ya da eğilim gösterdikleri mesleğe dair iş dalı seçebiliyor. Kosgeb’in sunduğu bu seçenek ile;

 • İş yeri kirası,
 • İş yerinde kullanılan makine ve techizatların parası,
 • İş yerinde çalışanların maaş ve sigortaları,
 • Tabela,
 • Dükkân kurulum masrafları

Devlet tarafından kurallara uyması koşuluyla girişimciye en son safhada ödeniyor.

Girişimcilik Sınavına Nasıl Giriliyor?

Ülkemizde yılın belli dönemlerinde girişimcilik sınavı açılıyor. Bu sınava her tahsil grubundan kişiler katılım yapabiliyor. Ancak bu sınava girmeden önce belirli bir süre eğitim almak gerekiyor.

Bu eğitimlerin tarih, saat, koşul ve yerleri İş kur ya da KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden yayınlanıyor. Eğitim dönemi, şartları ve prosedürü katılım yapmak isteyen kişilere uygun ise, kişiler bulundukları yere en yakın olan İş kur müdürlüğüne başvuru yapabiliyor.

Girişimcilik Kursu Nerelerde Açılıyor?

Girişimcilik kursu Türkiye’nin tüm il ya da ilçelerinde açılıyor. Bu kurslarla ilgili tüm bilgiler İş kur müdürlüğünden öğrenilebiliyor. Bu ilanları görmek için İş kur resmi web sitesine giriş yapılıyor ve girişimcilik kursları başlığını seçmek gerekiyor.

Girişimcilik Kursuna Katılan Herkes Devlet Teşvik Kredisini Alabiliyor Mu?

İş kurmak isteyen, bu iş için gerekli olan niteliği edinmek için gerekli eğitimi alan herkes devlet teşvik kredisinden yararlanamıyor. Girişimcilik eğitimini aldıktan sonra öncelikle sınava girmesi bu sınavda yeterliliğini kanıtlaması için sınavı kazanması gerekiyor. Sınav sonrasında başarılı olan adaylar sertifika alma hakkı kazandıktan sonra devlet teşvik kredisini almaya hak kazanıyor.

Devlet Desteği Almak İçin Uygulanması Gereken Aşamalar

Ülkemizde işsizliğin arttığı son bir kaç yıldır, kişiler kendi işini kurmak istiyor. Ancak kendi işini kurmak isteyenlerin belirli bir nakit limitine ve birikimine ihtiyacı oluyor. Devlet destekli iş fikirlerinde devlet direkt olarak bu işi kurmak isteyen kişilere nakit sağlamıyor.

Kişiler bu işi eğer sıfır ya da çok az bir limitle kurmaya çalışıyorsa devletin verdiği teşvikten yararlanamıyor. İş kurma aşamasında kişilerin öncelikle iş kurmak için gerekli olan tüm harcamaları kendilerinin yapması gerekiyor.

Ancak bu harcamalarının tamamının ise fatura ya da banka dekontuyla kanıtlanması gerekiyor. Bütün harcamaları yaptıktan sonra KOSGEB’e tekrar başvuru yapılıyor ve iş fikri ya da iş yeri için yapılan tüm harcamaların belgeleri sunuluyor. Devlet bu aşamadan sonra bayanlar için harcamalarının %60’ı oranında, erkekler için ise harcamalarının %50’si oranında teşvik kredisi veriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.