Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
06.02.2020
A+
A-

Kredi ödemelerini ve diğer borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, belli bir süre sonra kredi kayıt bürosu tarafından Kara listeyi alınmaktadır. Kredi Kara listesine giren kişiler hiçbir bankadan kredi çekemezler. Bu sorundan kurtulmak için yapılması gereken tek şey kara listeden çıkmaktır. Bu yazımızda kara listeden nasıl çıkılır, kara listeden çıkma yöntemleri, kredi sicili temizleme yolları nı göstereceğiz.

Bankalar Kara listede olanlara kredi vermez

Türkiye’de kişilerin Kredi sicillerini takip eden kuruma kredi kayıt bürosu denilmektedir. Bu büro kişilerin Kredi ödemelerini, kredi borç limitlerini ve diğer tüm bankacılık işlemlerini adım adım takip etmektedir. Kişinin sorunlu bir banka müşterisi olması durumunda kısa süre içerisinde Kara listeye bu kurum tarafından alındığını biliyoruz. Kredi kayıt bürosu tarafından bu istihbaratı bilgiler bankalara anlık olarak verilmektedir.

kara listeden nasıl çıkılır

Bankalar bürosundan aldıkları bilgiler doğrultusunda kişinin Kara listede olduğunu tespit ettiğinde kişiye Kredi vermez. Burada bankadan tek tavsiyesi kişinin kısa süre içerisinde kara listeden çıkmak çıkmaya çalışması olacaktır. Peki kredi sicili kara listeden nasıl çıkılır? Kara listeden çıkmak için neler yapılmalıdır? En kısa süre içerisinde kara listeden kurtulma yollarını açıklıyoruz.

Kara listeden çıkış yolları 2020

Bu yazımızda kara listeden çıkmak için en doğru adamların hangisi olduğunu en net şekilde belirtiyoruz. Hiçbir şekilde işe yaramayacak ve sizi gereksiz yere umutlandırmayacak yollardan bahsetmiyoruz.

Her şeyden önce kara listeden çıkmanız için en az 3 veya 5 yıl arası bir süreye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. 2020 senesinde en etkili ve en güncel kara liste temizleme yöntemleri kullanılsa da bu süre 3 seneden daha az olmaz.

Bazı yerlerde 6 ay gibi veya 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde kara listeden çıkışımız sağlanır tarzında yazılar ve reklamlar görmüş olsanız dahi buna inanmayın. Çünkü kara listeden çıkabilmek için ihtiyaç duyduğunuz en asgari süre 3 ila 5 senedir.

Bu süre zarfında tabii ki yapmanız gereken bazı önemli bankacılık işlemleri olacaktır. Onların madde madde için sıralayalım.

Bankalara olan Kredi borçlarımızı zamanında kapatın

Bankalara olan Kredi borçlarımızı günü gelmemiş olsa bile erkenden ödeme şansınız varsa kapatmaya başlayabilirsiniz. Bankalar sizin Kredi ihtiyacı olan değil de parası bol olan bir banka müşterisi olarak görmesi gerekmektedir. Kredisini erken ödeyene kişilerin para ihtiyacım olmadığını tespit eden banka bu noktada Kredi kayıt bürosuna olumlu sinyaller gönderecektir.

Kredi ödemenizi toptan kapatmak gibi bir şansınız yoksa bu sefer Kredi ödemelerinizi asla ve asla günü bile geçmeden aksatmadan ödemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde Kredi ödemelerinizi ayı takip edip bankada iyi bir izlenim uyandırmanız gerekmektedir.

Kredi kartı ödemelerinizi tam ve zamanında yapın

Kullanmış olduğunuz kredi kartının taksitlerini günü geldiğinde tam bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Asgari ödemeyi kesinlikle yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Günü gelmemiş kredi kartı taksitlerini erken ödemeniz Kredi siciliniz erkenden düzeltilmesi anlamında size olumlu katkısı olacaktır.

Kredi kartınızı kapatmadan kullanmaya devam edebilirsiniz; fakat istersen sanal istek gerçek alışverişte kullandığınız kartınızın taksitlerini kesinlikle gününde ödemeyi gayret göstermelisiniz. Şunu asla unutmayın kara listeden çıkmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden bir tanesi de kredi kartınızı doğru kullanmaktır.

Banka hesabınızı artıya çevirin

Bankası tanımlamış olduğu kredili mevduat hesabınız da bulunan eksi bakiye hesabınızı mutlaka artıya çevirin. acil durumda kalsanız bile bankadan eksi hesap kullanmayı. İmkanınız dahilinde en erken şekilde kredili mevduat hesabı nızın eksi bakiyesini tamamlayıp bankaya bildirim yapabilirsiniz. Hesabınızı kapattırmayın, eksi hesabınız aktif olsun ama onu kullanmamayı tercih edin.

Aylık sabit bir gelir beyan edin

Kara listeden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi, kendinizi artık paraya ihtiyacı olmadığını bankaya kanıtlamanızdır.

kendinize ait banka hesabına her ay düzenli bir şekilde başkası adına para yatırarak bir gelir beyanında bulunabilirsiniz. tanıdık birine elden para vererek her ay kendi hesabımızı başka bir hesaptan para akışı sağlamanız, size Kredi sicilinin düzeltilmesi noktasını büyük avantaj sağlayacaktır. banka sizin artık sabit bir ek geliriniz olduğunu düşünerek size olumlu bir geri dönüş sağlayacaktır.

Tüm fatura işlemlerinizi banka aracılığı ile yapın

Banka ile olumlu anlamda ne kadar çok iş yaparsanız kara listeden o kadar hızlı çıkabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi, elektrik faturası ödemeleri, su faturası ödemeleri bir gün telefon hattı ve internet hattı ödemeleri, ÖTV MTV, 1000 diğer tüm vergi ve fatura işlemlerinizi banka aracılığıyla yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bankaya vereceğiniz fatura otomatik ödeme talimatları sayesinde banka nezdinde çok olumlu sinyaller bırakmış olacaksınız.

Banka kara listeden ne zaman çıkarım?

Banka kara listeden çıkabilmeniz için belli bir süre kararlı bir banka müşterisi olduğunuzu kanıtlarınız gerekmektedir. Bu süre genellikle 3 sene ile 5 sene arasında değişmektedir. Daha erken ve daha hızlı kredisinde çıkmak mümkündür ama ortalama bir süre 3 yıldan başlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz kredi kartı ödemeleri bir gün bireysel kredi ödemeleri bir gün ek gelir beyanı bir gün otomatik fatura ödemeleri gibi tavsiye ettiğimiz uygulamaların zamanında ve düzgün bir şekilde yapmaya devam etmeniz durumunda yine ortalama bir banka müşterisi olarak 3 sene içerisinde kara listeden çıkmanız mümkün olacaktır.

Sabırlı bir şekilde yapacağınız çalışmalar sonrası bankaya giderek, kara listeden çıkıp çıkmadığını öğrenmek için sorgulama yaptırabilirsiniz.

Banka size düşük limitli bir kredi kartı ya da düşük limitli bir ihtiyaç kredisi teklifinde bulunması durumunda kara listeden çıktığınızı anlamış olursunuz. Özellikle sizlere SMS ile kredi teklifleri gelmeye başladığında artık kara listeden kurtulmuş olduğumuzu anlayabilirsiniz.

Kara listeden çıkmadan kredi başvurusu yapmayın

Banka Kara listesine giren kişiler uygun adımlar atarak kısa sürede kara listeden çıkış yapabilirler. Kredi kayıt bürosu tarafından kredi sicili sürekli olarak güncellenmektedir. Bankalar tarafından kredi onayı verilmeden önce YKB kredi sicili kontrollü sorgulaması yapılmaktadır. Kara listede olan kişilere şu anda hiçbir banka kredi vermemektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerin bu nedenden dolayı mutlaka ama mutlaka kara listeden çıkmaları gerekmektedir.

Kara listeden çıkış işlemleri bitmeden kesinlikle ama kesinlikle hiçbir bankaya kredi kartı ya da Kredi başvurusunda bulunmayınız. Çünkü Kredi sicilinizi düzeltme sürecinde en doğru yapacağını adamın başında var olan kredi borçlarını ödemek geliyor. Ayrıca kredi kartı borçlarını ödemek ve diğer bankacılık işlemlerinizi en doğru şekilde yapmaktır. Bunun yerine acil nakit ihtiyaçlarınız için yeni kredi başvuruları yapmanız, kara listeden çıkış sürecini uzatacaktır. bundan dolayı çok sabırlı bir şekilde sürecinin bitmesini bekledikten sonra en az 5 sene sonra yeni bir kredi başvurusu yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.