finansportali.net

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler -En İyi 20 İpucu

Kendi İşini Kurmak

Herkes kendi işinin patronu olmak ister. Eğer uygun bir bütçeniz varsa siz de kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Kendi işinizi yürütmek heyecan verici, özgürleştirici, stresli ya da tatmin edici olabilir. Peki kendi iş yerini açmak için gerekenler neler? Merak etmeyin şimdi size birçok ipucu vereceğim.

Kendi işini kurmak isteyenler en başta  biraz korkar, geri çekilir… Ama böyle yapmayın ve devam edin. Tavsiyeleri önemsemeyen bir işletme sahibi ayda 5.000 TL kazanıyorsa bunlara kulak veren sizler 10.000 TL kazanabilirsiniz. “Kendi işimi kurmak istiyorum ne yapabilirm?”Aklınızda buna benzer birçok soru olabilir.  Eğer kendi işini kurmak konusunda kararlı olanlar varsa işte gereken bütün bilgiler burada.

Advertisement

Kendi İşini Kurmak İsteyen Ne Yapmalı?

Kendi İşini Kurmak İsteyen Ne Yapmalı

Kendi İşini Kurmak İsteyen Ne Yapmalı

Kendi işini kurmak aslında oldukça zor, sabır isteyen ve uzun bir süreçtir.

İlk önce sabırlı olmalısınız, ne istediğinize karar  vermelisiniz. Kendi işini kurmak istiyorsun ama aklında net bir şey yok. O zaman önce ne işle uğraşmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Örneğin, kitapları çok seviyorsunuz ve onlarla bir arada olmak sizi mutlu ediyor. O zaman bir kitapçı açabilirsiniz. Çok güzel kahve yapıyorsunuz. O halde bir kahve dükkanı açmakla işe başlayabilirsiniz. Ardından bu alanla ilgili eğitim alın. İnternette her konuda eğitim bulmak artık çok kolay.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Destek Var mı?

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Destek Var mı

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Devlet Desteği

Kendi işini kurmak isteyenler için hazırladığım 20 maddelik tavsiye listeme başlamadan önce bir konuya değinmek istiyorum.  Birçoğunuzun aklında bu soru da olabilir. Kendi işini açmak çin zaten belli bir birikiminiz olmalı. Bu birikim sayesinde hibe desteği alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak daha önce hazırladığım bir yazı var. Hibe Desteği Olan İşler ile ilgili birçok bilgi bulunuyor.

Devlet şu anda kendi işini kurmak isteyen genç ve yaşlı fark etmeksizin onlara bazı desteklerde bulunuyor. KOSGEB, TUBİTAK ve KOBİ Bankacılığı gibi desteklerden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde kadın girişimcilere de destek veren birçok kuruluş bulunuyor. Önemli olan tek şey sizin istemeniz.

Eğer bu konuda netseniz,  kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler listeme başlayabilirim.

İşte İşinize Yarayacak 20 İpucu:

1. Genel Giderleri Düşük Tutun

Genel Giderleri Düşük Tutun

Genel Giderleri Düşük Tutun

Ne istediğinize karar verdiniz ve kendi işinizi kurmak için önce bir bütçe hesaplaması yapmaya başladınız. Bütçe hesaplaması yaparken fikir almak amacıyla Kişisel Bütçe ve Para Biriktirme Yollarını  öğrenmeniz gerekiyor.

Kendi şirketiniz için ayrı bir banka hesabı oluşturabilirsiniz. Böylece giderlerinizi takip etmeniz daha kolay olacaktır.

Advertisement

Bu noktada şunu söylemem lazım: Geliriniz ne kadar olursa olsun, ilk başta giderleri düşük tutarsanız büyüme zamanınızda daha rahat edersiniz. Örneğin, ofis, restoran, tek bir oda vs. kiralayacaksınız. lüks bir yerde olmasına gerek yok, insanların kalabalık olduğu, rahatça gelir kazanabileceğiniz bir yer olması daha önemli. Hatta kendi çevrenizde bir yer bulabilirseniz bu size daha çok kazanç getirir.

Eğer işiniz internet üzerineyse o zaman önce kendi işinizi büyütmeyi bekleyip daha sonra bir yerde ofis açmayı ya da bir yer kiralamayı düşünebilirsiniz.

2. Ödeme Sisteminizi Belirleyin

Ödeme Sisteminizi Belirleyin

Ödeme Sisteminizi Belirleyin

Bazı küçük işletmeler sadece nakit çalışıyor. Kredi kartı uygulamasına henüz geçmeyen birçok yer bulunuyor. Siz kendi işini kurmak isteyen biri olarak, ödeme sistemini nasıl yapacaksınız?

 • Öncelikle herkesin ödemeyi anında yapacağını düşünmeyin. Önce ödeme koşullarınızı belirleyin bekleme sürenizi kısaltın.
 • Örneğin belli bir gecikme gününden sonra ödemeyi mutlaka almanız gerektiği konusunda açık olun.
 • Eğer bir restoran, cafe tarzı işletme açtıysanız, makul fiyatlarla başlayın. Çünkü insanlar aşırı ucuz yerlere tereddütle girerler ve aşırı pahalı yerlerden de uzak dururlar. Fiyatlarınız ortalama olsun.
 • Birden fazla gelir akışına sahip olun. Bir tek yerden para kazanırken aynı zamanda reklam ve büyümenize yardımcı olacak tanıtımlar alın. Hem bunların reklamını yapabilirsiniz hem de işletmeniz için büyük kar marjı sağlanabilir.
 • Bir finansal yardım ilk iş kurma sürecinde oldukça yararlıdır.

3. Plan Oluşturun

Plan Oluşturun

Plan Oluşturun

Planlamayı başaramazsanız başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden kendi işini kurmak isteyenler mutlaka baştan sona plan yapmalı. Eğer plan yaparsanız nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini netleştirirsiniz.

Freelancer olarak bile çalışıyorsanız aylık geliriniz nedir ve ne kadar gideriniz olacak bilmelisiniz.

Örneğin, aylık geliriniz X TL. Buradan yola çıkarak önümüzdeki 6  ay için kendinize gerçekçi bir şekilde gelir artışı gösteren tablo hazırlayın. Tahmin üzerine yaptığınız bu planı her ay kontrol edebilirsiniz ve nelerde değişiklik oluyor görebilirsiniz. İnternette size yardımcı olacak iş planı şablonları bulunuyor. Onlardan fikir alabilirsiniz.

Advertisement

4. Konumunuzu Doğru Seçin

Konumunuzu Doğru Seçin

Konumunuzu Doğru Seçin

Bir işletmeye en çok müşteri kazandıracak şey konumdur. Tabi ki birçok etken işletmenize kar getirecektir ama konum bunlar arasında en önemlisi. Kendi işini kurmak aynı zamanda bu işi doğru yerde kurmayı da gerektirir. Eğer bir yer açacaksınız burası kesinlikle müşterinin yoğun olacağı bir yer olmalı. Yol üstü, cadde kenarı, AVM yakınları gibi yerler muhtemelen müşteriyi çekecektir. Ayrıca konseptiniz de ilgi çekici olmalı. İnsanlar içeri girdiğinde merak etmeli ve canı sıkılmamalı.

Kendi çevreniz de varsa, zaten büyümeniz daha çabuk olacaktır. Ama durun daha listenin başındayız. 🙂

5. Ağınızı Oluşturmaya Başlayın

Ağınızı Oluşturmaya Başlayın

Ağınızı Oluşturmaya Başlayın

Dijital pazarlama uzmanları güçlü çevrimiçi varlığı olmayan işletmelerin büyük bir fırsatı kaçırdığını söylüyor. İnsanlar aradıkları her şeyi önce internet üzerinden araştırıyor. Bu yüzden mutlaka çevrimiçi varlığınızı oluşturmanız lazım. Misyon ve vizyonunuzu iyi tanıtan yazılarınız ve güncel sosyal medya hesaplarınız olmalı. küçük işletmeler bile artık Yemeksepeti, Trendyol gibi sitelerle anlaşma yapıyor ve kuryelik işine giriyorlar. Bu sektörde kendi işini kurmak isteyenler bu gibi alternatifleri de düşünmeli…

Çevrimiçi ağ gruplarına katılabilirsiniz, forumlara dahil olabilirsiniz. Böylece iş profiliniz yükselir ve tanınmaya başlarsınız. Tanınma oranınız artıkça müşteriniz artar ve böylece küçük işletmeniz yavaş yavaş büyümeye başlar.

6. Satış Stratejiniz İyi Olmalı

Satış Stratejiniz İyi Olmalı

Satış Stratejiniz İyi Olmalı

Kendi işinizi yürütmek için  dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da satış stratejisidir. Ne kadar iyi pazarlama yaparsanız, ürünü iyi satarsanız o kadar lehinize olur.

İşin satış ve pazarlama kısmı, sizin asıl odak noktanız olmalı. Mesela bir kahve dükkanı açtınız. Nasıl bir satış stratejisi uygularsanız müşteriler gelir? Belki iki kahve içene, bir dilim kek ikram edebilirsiniz. Bir kitapçı açtıysanız 100 TL üzeri alışveriş yapana indirim uygulayabilirsiniz ya da bir kalem hediye edebilrsiniz. Bunun gibi küçük ikramlar insanları size çeker.

7. Ödünç Almayın!

Ödünç Almayın

Kendi işini Kurmak için Ödünç Almayın

Kendi işini kurmak isteyenler, bazen ödünç alma yoluna gidebiliyor. Ama mümkünse ödünç almayın. Birçok site de sayfaları farklı borçlanma biçimlerine ayırıyor. Bunu yapmayın ama onun yerine şimdi sıralayacağım tavsiyelere kulak verin:

 • İşletmenizi başka yerlerin borcu olmadan organik olarak büyütmeye çalışın. Finans elde etmek için kend birikimlerinizi ya da başka bir gelir akışından elde ettiğiniz parayı kullanın.
 • Takas hizmeti yapıyorsanız ödeme yapmayın. Onun yerine .becerilerinizi başka bir alanda karşılıklı olarak sunun.
 • Kendinize sağlam finansmanlar bulun. Melek yatırımcıları duymuşsunuzdur. Bu yatırımcılar birçok kişiye destek sağlıyor. Siz de onlara ulaşarak destek alabilirsiniz.

8. Pasif Gelir Akışı Yaratmaya Çalışın

Pasif Gelir Akışı Yaratmaya Çalışın

Pasif Gelir Akışı Yaratmaya Çalışın

Pasif Gelir Kazanmak aslında oldukça kolay. Tek yapmanız gereken bunu nasıl kazanabileceğinizi öğrenmek…

 • Google Adsense kullanabilirsiniz. Web sitenize dahil ederek reklam verebilirsiniz. Böylece internet üzerinde ön plana çıkabilirsiniz.
 • Hangi alanda kendi işinizi kurmak istiyorsanız ürettiğiniz bir ürünü birkaç yerde satışa koyabilirsiniz. Sonuçta size ait.
 • Satış sürecinizi otomatikleştirmeye çalışın. Örneğin yüklemelerinizi PDF yapabilirsiniz.
 • Bazı siteler satış ortaklığı veriyor. Siz de ürünlerinizi web sitesi üzerinden satıyorsanız mutlaka satış ortaklığı yapmalısınız. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “Satış Ortaklığı- Gano Excel” yazımı okuyabilirsiniz.

9. WordPress Kullanın/Çevrimiçi Kalın

Çevrimiçi Kalın

Çevrimiçi Kalın

İster çevrimiçi çalışıyor olun ister bir yer açmış olun mutlaka sosyal medyada ve sitelerde online olmanız gerekiyor. Bir web sitesi mutlaka açmalısınız. Çevrimiçi olmak için en iyi yol WordPress kullanmaktır. WordPress oldukça iyi sonuçlar almanızı sağlayacak.

 • Ayrıca ücretsiz bir  haber bülteni bölümü oluşturabilirsiniz. Böylece kampanyalarınızı, haberlerinizi buradan insanlarla paylaşabilirsiniz.
 • Sitenize faydalı içerikler ekleyin. İnsanlar siteye girdiğinde sınırlı alanlarla kalmasın ve aradıkları birçok şeyi bulsun.
 • Site tanıtımınızı yaparken Youtube gibi sesli ve görüntülü sosyal mecralardan yararlanın.
 • Takipçilerinizin fikirlerini öğrenmek için kolay bir yanıt sistemi oluşturun. Örneğin, e-posta adresi…
 • İşletmenizi ve bilgilerinizi koruyabilmek adına mutlaka virüs tarayıcısı yükleyin. En ufak bir  virüs ya da gizlilik ihlali bütün bilgilerinize zarar verebilir.
 • Küçük işletmelerde en önemli şeylerden biri de SEO. WordPress kullanırken zaten yazılarınız SEO uyumlu oluyor. Web sitenizi optimize etmeniz önemli.

10. Reklam Alırken Dikkat Edin!

Reklam Alırken Dikkat Edin

Reklam Alırken Dikkat Edin

Reklam bir işletmenin özellikle de küçük işletmelerin büyümesi için oldukça önemli. Ama siz de her gelen teklife hemen dönmeyin. Çünkü her yerde dolandırıcılık var. Bu yüzden iyice araştırmalısınız. Peki kendi işini kurmak isteyen biri reklam konusunda neye dikkat etmeli?

 • İşinizin alanına göre hedef kitleniz kim, nerede yaşıyorlar, onları ne mutlu edebilir? Bu soruların cevaplarını bulun.
 • Kişileri harekete geçirmek için nasıl bir mesaj iletmeniz gerektiğini düşünün.
 • Mesaja da karar verdikten sonra mesajı iletme yolunuzu seçin. Aslında yukarıda da bahsettim. Reklamınızı yaparak ön plana çıkabilirsiniz. Bu yüzden en iyi reklam aracını seçmelisiniz.
 • Çok iyi bir reklam teklifi gelse bile mutlaka bahsettiğim soruların cevaplarına uyup uymadığını kontrol edin.

Bunlara dikkat ederseniz iyi reklam stratejisini de çözersiniz.

11. Çıkış Stratejiniz Olmalı

Çıkış Stratejisi Olmalı

Çıkış Stratejiniz Olmalı

Aslında en başta bir çıkış stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Bir işletme kurduysanız; çıkış stratejisi oluşturulur ve  bu sayede iş planlamalarını anlamanız daha kolay olur.

Önce neden iş yaptığınızı net olarak anlamanız gerekiyor. Nereye ulaşmak istiyorsunuz? Başarınıza ulaştığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Bu sorular sizin çıkış stratejisi oluşturmanızda temel sorular…

Advertisement

Bütün bunları belirleyerek oluşturduğunuz strateji daha planlı ve hedefli çalışmanızı sağlar.

12. Müşterileriniz Ne İstiyor?

Müşterileriniz Ne İstiyor

Müşterileriniz Ne İstiyor

Sizin bir işletme sahibi olarak varlığınızı sürdürmeniz müşteri memnuniyetiyle alakalı. Eğer çok fazla müşteri kaazanırsanız o kadar iyi işler başarırsınız. Onlar size gelirken ne istediklerini biliyor. Peki siz müşterilerinizin ne istediğini biliyor musunuz?

Kendi işini kurmak o kadar kolay değil. Eğer istiyorsanız da birçok şeyi göz ardı edemezsiniz. Müşteriler ne istiyor bunu mutlaka belirlemeniz lazım. Ama nasıl?

Potansiyel müşterilerinizle görüşün. Bunu aslında işinize başlamadan önce  yaparsanız biraz daha avantajlı olur. Müşterileriniz ne seviyor neyden nefret ediyor? Nasıl bir yerde vakit geçirmek istiyorlar?

İşletmeniz büyüdükçe neyin satıldığına ve neyin beğenilmediğine yönelik gerçekçi bir bakış açısına sahip olun. Buradan elde ettiğiniz çıkarımlarla kendinizi geliştirmeye çalışın. Eksik olan ürünlerde ne sorun var, insanlar onları neden istemiyor? Bu soruların cevapları sizi gelişmeye götürecek.

Advertisement

13. Mali Durum Kontrolü Yapın

Mali Durum Kontrolü Yapın

Mali Durum Kontrolü Yapın

Listemin başında mali durumunuzu belirleyin demiştim. Gelir ve giderlerinizi hesaplamalısınız. Bunun için güvenilir bir muhasebeci tutabilirsiniz ya da kendiniz yapabilirsiniz. Ama ilk maddemiz neydi? Giderleri düşük tutun. Eğer maliyeden anlıyorsanız işinizi kendiniz yapmanız daha güvenli olacaktır.  Peki mali durum kontrolünü nasıl yapmanız daha doğru olur?

 • Yaklaşan vergi faturası olduğunda kenara para ayırabilirsiniz.
 • Bir muhasebeci tutmanız gerekmiyor ama  tanıdığınız varsa fikir alabilirsiniz. Benzer konular için ne kadar para ayırmanız gerektiğini sorabilirsiniz.
 • Yeni açılan işletmeler genelde KDV ödemiyor ama bu da birçok etkene bağlı olarak değişiyor. Eğer KDV ödüyorsanız bu miktar ne kadar iyice öğrenmeniz gerekiyor.
 • Gelir ve giderlerinizin defterini çok iyi tutun. Mutlaka iki yerde kaydı olsun. Bu konuda da uzman birinden yardım alabilirsiniz. O veriler sizin gelişiminizin en net kanıtları.
 • Hesap yapmak için excel kullanabilirsiniz. Gelir gider hesaplamalarında birçok excel şablonu bulunuyor.

Kendi işini kurmak güzel bir düşünce. Daha sonra okuyabileceğiniz bir öneriyi daha buraya ekliyorum :Kazançlı İş Fikirleri

14. Dış Kaynak Kullanın

Dış Kaynak Kullanın

Dış Kaynak Kullanın

Dış kaynak kullanımı neden mi önemli? İnternette sanal asistanlar size hem yardımcı oluyor hem de zamandan tassarruf etmenizi sağlıyor. Ayrıca sanal dünyaya girdiğimiz zaman bir işletmenin büyük parçaları hep orada. Sanal asistanlık yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Çok yüksek bir para vermenize gerek kalmadan size yardımcı olacak birini bulabilirsiniz.

Son zamanlarda sanal asistanlık ile para kazanan birçok kişi bulunuyor. Siz de onlarla iletişime geçerek bu konuyu konuşabilirsiniz.

15. Niş Belirleyin

Niş Belirleyin

Niş Belirleyin

Niş belirlemek kendi işini kurmak isteyen herkes için çok iyi avantaj sağlar. Çok fazla sermaye ve deneyim gerektiren, rekabetin fazla olduğu bir alana girmeyin. Öncelikle küçük bir işletme olarak nasıl büyüyebilirsiniz bunu düşünmeye çalışın.

Eğer bir niş belirleyip kişiselleştirirseniz bu sizi diğer sayfalardan ve işletmelerden farklı kılacaktır. Kişiselleştirmeyi de şu şekillerde yapabilirsiniz: Yorumları mutlaka okuyarak bazılarına dost canlısı dönüşler yapabilirsiniz. Aktif bir e posta açarak oraya gelen maillerin düzenli kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Böylece bu farkla diğerlerinden daha fazla ön planda olabilirsiniz. Hatta müşterilerinize uzmanı olduğunuz alanlarda ek bilgiler de sunabilirsiniz. Birçok müşteri bunu beğenecektir.

16. Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durun

Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durun

Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durun

Kendi işini kurmak isteyenler zamanının çoğunu iş başında geçirirler. Çünkü yeni bir işletme kuruyorsunuz ve bütün sorumluluk size ait. Bu süreçte size olumsuz yaklaşan ve işinizi küçümsemeye çalışan kişilerden uzak  durun.

İnsanlar anlamadıkları şeyi eleştirir ve küçümserler. Sizin motivasyonunu düşürecek kişiler işinizi engeller. Çünkü kendi işini açmak için kişinin motivasyona ve olumlu görüşlere ihtiyacı vardır.  Tabi ki eleştirilere de açık olmalısınız .Ama sırf eleştirmiş olmak için eleştiri yapan insanlara ihtiyacınız yok.

Advertisement

İş dünyasında birçok rakip bulunuyor. Sizin hedefiniz bu pazarda rakiplerinizi geçerek ön plana çıkmak olmalı. Çünkü böyle bir hedefle yola çıkarsanız başarılı olabilirsiniz.

17. Mentor Bulun

Mentor Bulun

Mentor Bulun

Kendi işini kurmak isteyenler mutlaka bir mentor bulmalı. Mentor akıl hocası demek. Size yardımcı olacak, bu işten anlayan ve sizi doğru yönlendirdiğine inandığınız birisi mutlaka olmalı.

Sıfırdan kendi işini kurmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Sizi bu karışıklıktan çıkaran bir mentor olmalı ki siz de önününüzü rahatça görebilesiniz. Şöyle de bir gerçek var: İletişim kurduğunuz kişilere benzeme olasılığınız yüksek oluyor. Eğer sizle benzer düşüncelere sahip biriyle fikir alışverişi yaparsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz. Bunu bir düşünün. 🙂

18. Hedefli Pazarlama Önemli!

Hedefli Pazarlama Önemli!

Kendi İşini Kurmak İçin Hedefli Pazarlama

Maddelerimin arasında reklam almayın demiştim. Daha doğrusu reklam alırken mutlaka çok dikkatli olun diye belirtmiştim. İşte  bu madde de onunla alakalı.

Hedef kitlenizin profilini çıkarın. Bunları bir yere not alırsanız pazarlama taktiği geliştirmeniz daha kolay olacaktır. Örneğin, bir cafeniz var. Buraya gelen düzenli müşterileriniz olacak. Bu müşterilerinizin profilini çıkarın. Ailecek mi geliyorlar, gün içerisinde gelen müşterilerin yaş ortalaması kaç, hangi yaş grubu ne tüketmek istiyor? Bütün bunların analizini doğru ve düzenli yapabilirseniz, kendinizi hangi yönde geliştirmeniz gerektiğini fark edersiniz.

19.Zaman Ayırın

Zaman Ayırın

Zaman Ayırın

Kendi işini kurmak hem çok zahmetli hem de ciddi bir zaman istiyor. Bu yüzden zamanınızın çoğunu bu işi kurmak için ayırıyor olabilirsiniz. Ama bu kadar fazla zaman ayırmak da size zarar verebilir.

Eğer vaktinizi sürekli kendi işini kurmak üzerine harcarsanız, bir süre sonra verim alamazsınız. İşinizi geciktirmeyecek şekilde planlama yapmanız daha iyi olacaktır.

Advertisement

En verimli zamanlarınızla saat eşlemesi yapın  ve sevdiklerinize, kendinize mutlaka zaman ayırın. Daha sonra da çalışabilirsiniz. Görevlerinizi gözden geçirin ve ona göre günlük plan yapabilirsiniz. Programlı olmayı da çok abartmamalısınız.

Bunların ortasını kendiniz bulun ve bu dengeyi eşitlemeye çalışın. Böyle yaptığınızda daha iyi verim aldığınızı göreceksiniz.

20. Ücretsiz Ürünler Almaya Çalışın

Ücretsiz Ürünler Almaya Çalışın

Ücretsiz Ürünler Almaya Çalışın

Birçok konudan tasarruf etmeye çalışın. Özellikle de kendi işini kurmak için ilk adımlarını atan biriyseniz bu avantajlı bir hamle olacaktır. Her şeyin en iyisini alma fikrini daha sonraya saklayabilirsiniz. Önceliğiniz güzel uygun ve çok pahalıya kaçmanıza  gerek olmayan kullanışlı ürünler olmalı.

Çünkü bir iş kurmak demek birçok masrafı beraberinde getirmek demek. Bu kadar masraftan sonra en azından sürekli harcama yapacağınız bir iş yerine uygun fiyatlı ürünler almayı deneyebilirsiniz.

Örneğin, web siteniz için kolaj, tasarım ya dalogo yaptırmak istiyorsunuz. Profesyonel firmalar yerine üniversitelerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Bionluk gibi sitelerde uygun fiyata işini profesyonel şekilde yapacak birçok kişi bulunuyor.

Advertisement

İşiniz için eğer bir ya da iki kişi çalıştırmayı düşünüyoranız bulunduğunuz alanla ilgili stajyer alımı yapabilirsiniz. Hem kendi bilgilerinizi aktarma şansınız olur hem de ilerde personeliniz olarak aynı kişiyi devam ettirirsiniz. İşinizi güvendiğiniz ve tanıdığınız birine teslim etmek oldukça önemli…

Bir önceki yazımız olan 2022 için Yeni İş Fikirleri – 45 EN KAZANÇLI GİRİŞİMCİLİK! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

2022 için Yeni İş Fikirleri – 45 EN KAZANÇLI GİRİŞİMCİLİK!

yeni is fikirleri

Sizlere girişimcilik fikirleri hakkında yazılar yazmaya devam ediyorum. Bu yazıda da yeni iş fikirleri 2022 için bir liste oluşturdum. Yeni iş kurma fikirleri arıyorsanız, aradıklarınız bu yazıda karşınızda olacak! Yeni girişimde bulunacaksanız, yapılmayanı yapmak sizi kazançlı kılar. Ancak bu fikri bulabilmek kimi zaman zordur. Ben de sizlere yardımcı olacağım. Yaptığım araştırmalara göre en yeni 2022 […]

Okumaya devam et

BAYİLİK

Ekleristan Bayilik Ücreti, Şartları ve Başvuru Detayları

Ekleristan Bayilik Ücreti

Son dönemlerin en meşhur tatlı dükkanlarından olan Ekleristan bayilik almak isteyenler için en güncel araştırma! Ekleristan bayilik ücretleri 2022 fiyat bilgisinden ürün yelpazesine kadar aradığınız her şey bu yazıda! Ekleristan bayilik şartları nelerdir öğrenmek için tek yapmanız gereken sonuna kadar dikkatle okumak! Ekleristan bayilik başvurusu nasıl yapılır detaylarıyla anlattığım yazımda ayrıca yatırımlarınızı da en doğru […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.