Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?
06.04.2020
A+
A-

Tüm dünyayı ekonomik ve sosyal olarak etkileyen korona virüsünün ekonomik zararlarına karşı alınan tedbirlerden biri olan kısa çalışma ödeneği, virüs sebebiyle zarar gören yüzbinlerce işletmenin yaşadığı zorlukları hafifletilmek amacıyla uygulanan bir ekonomik destek programıdır.

Kısa çalışma ödeneği ülkedeki genel ekonomik yapının zarar görmesi, bölgesel krizler veya zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkması halinde uygulanan bir yöntemdir. İşyerlerinde çalışma sürelerinin geçici olarak en az 1/3 oranında azalması, faaliyetlerin kısmen veya tamamen en az 4 hafta süreyle durdurulması halinde uygulanır. Kısa çalışma ödeneği, işyerinde 3 ayı aşmamak üzere sigortalı olarak çalışan işçilerin çalışamadıkları dönemler için gelir desteği sağlamayı amaçlar.

Kısa Çalışma Uygulaması Hangi Şartlara Bağlıdır?

İşyerleri bakımından kısa çalışma uygulamasına geçilmesini gerekli kılan faktörlerin ortaya çıkmış olması ve ortaya çıkan şartların, işyerinde çalışan işçilerin çalışma şartlarını olumsuz yönde etkiliyor olması gerekir.

  • Genel ekonomik kriz,
  • Bölgesel kriz
  • Sektörel kriz
  • Zorlayıcı sebepler kısa çalışma uygulamasını zorunlu kılan sebeplerdir.

Yukarıda yazılı sebeplerden biri veya birden fazlasının ortaya çıkması halinde yasa ile belirlenen çerçevede önlemler alınmak suretiyle işletme ve çalışanlara gelir desteği sağlanmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Korona virüs salgını sebebiyle olumsuz etkilenen işverenler 23.03.2020 tarihi itibarıyla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine gerekli belgeleri elektronik posta yoluyla göndermek suretiyle başvuru yapabilmektedir. İşverenler tarafından yapılması zorunlu olan başvuruyu işyerinde çalışan işçi veya işçilerin yapması söz konusu değildir. Başvuru sırasında kısa çalışma talep formu ve kısa çalışma uygulanacak işçi listesinin tanzim edilmesi zorunlu kılınmıştır.

Kısa çalışma ödeneğinin uygulanabilir olması için işverenin genel ekonomik kriz, sektörel kriz veya kısa çalışma dönemini zorlayıcı sebepler yüzünden işyerindeki çalışmanın tamamen durduğu veya süresinin azaldığı yönündeki başvurusunu İŞKUR müdürlüklerine yapmış olması gerekir. Başvuru sonrasında İş müfettişleri tarafından yapılacak olan uygunluk tespiti sonrasında bahse konu şartlardan işyerinin etkilendiği sonucuna varılması halinde kısa çalışma ödeneği onaylanır.

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı ve Süresi Ne Kadardır?

Kısa çalışma ödeneği, iş yerinde sigortalı olarak çalışan işçinin son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Günlük ortalama bürüt kazancın %60’ı baz alınarak hesaplanan ücret, aylık asgari ücretin bürüt tutarının %150’sini geçemez. Her ayın 5’inde PTT aracılığıyla yapılan ödemeler, Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından alınacak kararla öne çekilebilmektedir.

Kısa çalışma başvurusunun kapsamı, işveren tarafından haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyeri çalışma gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınmak üzere yapılır. Kısa çalışma ödeneğine uygun görülen işyerlerinde çalışan işçiler adına SGK aylık prim ve hizmet belgesi ile eksik gün gerekçesi ‘’18- kısa çalışma ödeneği’’ olarak bildirilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi Hallerde Kesilir?

Herhangi bir iş yerinde olağanüstü koşullar sebebiyle kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanmış işçinin farklı bir işe girmesi halinde ödeneği kesilir. Bunun dışında herhangi bir sebeple silahaltına alınanlar, yaşlılık aylığı alanlar, herhangi bir kanun kapsamında görev almak durumunda olup çalıştığı işyerinden ayrılanlar ve geçici iş göremezlik raporunun başlama tarihinden itibaren kısa çalışma ödeneği kesilmektedir. Başvurusu kabul edilerek kısa çalışma ödeneği kabul gören ve işyerinde kısa çalışma yapan işverenler, işçilerin çalışma sürelerini belirten kayıtları tutmak ve istenilmesi halinde yetkili makamlara ibraz etmek zorundadır. Kısa çalışma uygulaması devam ederken işverenin normal çalışma koşullarına geçmeye karar vermesi halinde bu durumu başvuru yapılan kuruma, varsa işyeri sendikasına ve işçilere 6 iş günü öncesinden bildirmesi zorunlu kılınmıştır

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.