Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer Mi? Ev Almak İsteyenler Beklemeli Mi? (DETAYLI BİLGİ)

Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer Mi? Ev Almak İsteyenler Beklemeli Mi? (DETAYLI BİLGİ)
23.11.2020
A+
A-

Ev alacak olanlar şu anda düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarının daha aşağılara inip inmeyeceğini merak etmektedir. Çünkü yüksek faizle konut kredisi çekildikten sonra ev kredisi faizleri düşse bile yeniden yapılandırma imkanları genelde verilmemektedir. Tek seferde düşük faizle ev kredisi çekmek isteyenler bu nedenle en dipten konut kredisi çekmek istemektedir. Bu anlamda bankaların konut kredisi faizleri daha düşer mi? Ev almak isteyenler beklemeli mi? Konut kredisi faizleri ne kadar daha düşer? İşte aradığınız cevaplar burada…

Konut Kredisi Faizleri Düşüyor

Şu anda 2020 yılı itibari ile konut kredisi faizleri en düşük 0.99’dan verilmektedir. Bu sabit şartsız verilen konut kredisi faizleridir. 100 bin TL altına ve yeni binalar için ise konut kredisi faiz oranları şu anda 0.79’dan verilmektedir. Bu belli projeler için geçerli olup bazı özel koşullar altında verilen düşük faizli bir ev kredisidir. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde TOKİ tarafından yapılacak olan ve dar gelirli aileler için yapılacak olan evler için faiz oranları 0.49 olarak belirlenmiştir. Bu oranlar oldukça düşük oranlar olup bunun daha da düşürülmesi hedeflenmektedir. Peki konut faizleri daha ne kadar düşecek?

İLGİLİ İÇERİK: Konut Kredisi Yapılandırma Yapma (GÜNCEL-2020)

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düşer?

Şu anda ev alma planlaması yapan kişiler en dip seviyeden konut kredisi çekmek istemektedir. Türkiye tarihinin en düşük faizli konut kredileri şu anda TOKİ tarafından 0.49’dan verilmektedir. Bu oranların genelde tüm evler için geçerli hale getirilmesi beklentisi oluşmuş durumdadır.

Zaten Recep Tayip Erdoğan tarafından sürekli olarak konut kredisi faizlerin düşürülmesi ile ilgili telkinler yapılmaktadır. Erdoğan tarafından yapılan bu faiz indirimleri çağrıları sırası ile Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankaları tarafından olumlu karşılanmakta ve faizlerde ciddi düşüşlere gidilmektedir. Özel bankalar da bu sırayı izleyip faiz indirimlerine gitmektedir.

Bu durumlar gelecek için bazı ön görüleri yapmamıza olanak vermektedir. Özellikle faizlerin düşmeye devam edeceğini ve konut kredisi faizlerin de Türkiye tarihinde görüşmedik seviyelere ineceğini söyleyebiliriz. Oran olarak en düşük verilebilecek oranlar şu anda 0.79 olsa da bunun 0.60’lara kadar düşebileceğini ifade edebiliriz. Emlak sektörünün canlandırılması için bu oranlara kadar düşeceğini tahmin ediyoruz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Projeleri 2020

Devlet teşviki verilen faiz indirimli olarak sunulan konut kredilerine hız verildi. 2020 yılında start verilen ve yaklaşık 200 bin aileyi ev sahibi yapacak TOKİ konu projelerine başvuru yapmanız durumunda 0.49 faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz. Bu kredileri 20 yıl vadeli hale getirip kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Devletin sunduğu bu imkanlardan yararlanmak için TOKİ kuralarına katılmanız gerekmektedir.

GÜNCEL: Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kim Öder?

Ev Alacak Kişiler Faizlerin Düşmesini Beklemeli Mi?

Ev almak isteyenler bu anlamda ikilemde kaldıysa faizlerin düşmesini bekleyebilirler. Ama alacakları evi kaçırmak istemiyorlarsa o zaman şimdi 0.99 faiz ile sunulan konut kredilerinden yararlanabilir. 100 bin TL konut kredisi için 0.99 ile 120 aylık bir ödeme planında aylık ödemeler 1600 TL olurken, 0.79 faiz oranı ile aynı vadede aylık 1500 TL ödenmektedir. Bu da her ay 100 TL gibi bir indirim anlamına gelmektedir.

Alacağınız evde yapılan indirim iyiyse ve evi de elden kaçırmak istemiyorsanız 0.99 faizle ev kredisine girebilirsiniz. Ama henüz evi bulmadıysanız o zaman acele etmeyip faizlerin düşmesini bekleyebilirsiniz. Bu da size daha uygun oranlar ile konut kredisi çekme imkanı sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.