Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur? Tüm Hukiki Yönleriyle

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur? Tüm Hukiki Yönleriyle
12.03.2020
A+
A-

Büyük beklentilerle satın alınan evler için çekilen konut kredilerinde herhangi bir nedenden dolayı taksit geciktirilmesi durumda ne gibi sıkıntılarla karşılaşabileceğinizi tüm hukuki yönleri ile yazdık. Ve Buna bağlı olarak; konut kredisi ödenmezse ne olur sorusuna yanıt vereceğiz. Ev kredilerinde kaç taksit ödenmemesi durumunda ev satılığa çıkarılır ve banka eve icraya verir?


Bilindiği üzere banka kredileri ev ipotekli olarak verilmektedir.  İpotek konulan ev herhangi bir kredi ödenmemesi gibi bir durumla karşılaşılması durumunda banka tarafından ihale usulü ile satışa çıkarılır. İhaleyle satışa çıkaracak evin değeri evin banka kredi değeri ile aynı olmayacaktır. Değeri çok düşük olacağı için ihale ile satılan evin daha sonra evin kredi borcunu ödeyip ödemeyeceği de söz konusu olacağı için bu aşamaya gelmeden önce bütün haklarınızı öğrenmeniz ve mümkünse kredi borcunuz bir şekilde yapılandırmanız ya da ödemeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda hem ödenmeyen konut kredisi taksitleri için bankaların yapılandırma imkanları hem de yapılabilecek tüm işlemleri yazımızda belirttik.


Konut Kredisini Geciktirdim Banka Yeniden Yapılandırma Yapar Mı?


Konut kredileri her ayın belli bir gününde ödenmek üzere sözleşmeye tabidir. 30 günlük süre geçtikten sonra yeni bir  taksit ödenmesi gerekmektedir. Eğer taksit geciktirilirse banka tarafından, yani konut kredisi çektiğimiz banka şubesi tarafından aranıp konut kredisi ödemeniz istenecektir.

Eğer konut kredisini ödeyemeyeceğinizi yine ifade ederseniz, faiz günlük olarak işleyeceği gibi aynı zamanda yasal takip süreci de başlatılacaktır. 

Süre olarak ortalama bankalar 3 ayı baz almaktadır. Ama bazı bankalar ki bu şubeden şubeye değişkenlik gösterir 2 ayda da gerekli yasal takibi başlatabilir.

 
Bu aşamaya gelmeden konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Banka şubesinde yapacağınız başvuruda gelir belgeniz ve yine sicil durumunuz önemli bir etken oluşturacaktır.  Eğer mevcut faiz oranları ilk konut kredisi çekmiş olduğunuz faiz oranlarına daha yüksekse banka yapılandırmayı daha kolay kabul edecektir. Ama faiz oranları eğer düştüyse daha önce daha yüksekten konut kredi çekti iseniz o zaman bankalar yapılandırma noktasında pek hevesli olmayacaklardır; çünkü yeniden yapılandırma güncel faiz oranları üzerinden yapıldığı için bankalar durduk yere zarar etmek istemeyeceklerdir.

Bu anlamda tabii girişimlerde bulunabilirsiniz, banka müdürü, şube müdürü ile ve banka danışmanınız da yani size Kredi çektiren danışmanınız ile görüşerek yardım isteyebilirsiniz


Bunu da bankanın yapılandırma yapıp yapamayacağını net ifade edemeyiz; çünkü banka şubesi bazı küçük hukuki prüzler öne sürerek yapılandırma yapamayacağını ifade ederek süreci uzatacaktır. Bu süreç uzadıkça tabii yasal takip süreci de işleme geleceği için evinize el konulma ya da evinizi satışa çıkarılması sonrası konusu olacaktır.


Ödenemeyen konut kredisi ve bankanın kredi geri çağırması


Bankalardan çekilen konut kredilerinde çok ilginç bir madde vardır. Bankalar her ne kadar çok uzun bir vade ile konut kredisini size vermiş olsa da herhangi bir gerekçe göstermeden konut kredisini toplu olarak geri çağırma hakkı sahibi olmasıdır. Örneğin, 100 bin TL konut kredi çektiniz ve bunu 120 böldürdünüz ama banka bu 120 aylık konut kredisini tek seferde isteyebilir.  Örneği sizden 5. ayda  hepsini toplu ödemenizi isteyebilir.

Ama Türkiye şartlarında bu şu an mümkün görünmüyor. Sadece banka konut kredisi 3 ay geciktirirseniz sizden bütün parasını geri isteyebilir. Eğer bütün parasını sizden geri tahsil edemezse bu sefer ipotekli olan eve el koyacaktır. El koyduğu eve de icra yöntemiyle satacaktır bu kadar net. Bu durum 3. ayın sonunda kesinlikle karşılaşacağınız bir durumdur.


Konut kredisini ödeyemedim banka evini satışa koyar mı?


Konut kredisi ödenmeze bu durumunda bankanın evi satışa koyması kesin bir durumdur. Genelde banka şubeleri ikinci ay  ve 3. ayın sonunda size son bir ihtiyar da bulunur ve yine borcu ödeyememeniz durumunda banka avukatı devreye girerek sizi bu şekilde aramaya devam edecektir. Banka avukatı sizden borcun tamamını ödememeniz durumunda gerekli yasal faiz, banka avukatlık ücretleri gibi kesintilerde bulacağını ifade ederek borcu ödemenizi isteyecektir.  Aksi takdirde evinizin icra kanalı ile satılacağını ifade edecektir.

 Eviniz icra kanalıyla satılırsa evini çok ucuza satılacağı için bu yönüyle bu aşamaya gelmeden borçlarınızı taksitlendirmek, yapılandırmak veya değişik yöntemlerle bu sürecin önüne geçmenizi tavsiye ederiz.

İhale usulü ile satış yapılan evlerin bedeli Exper değeri üzerinden hesaplanır ve ilk ihalede yüzde 60 satın alınmaması durumunda ise ikinci ihalede %40 değer üzerine satılır.

 Satış sonrası elde edilen gelirle banka kredi borcu tahsil edilir. Borç tamamı kapatılırsa o zaman banka ile olan ilişkiniz biter; ama borcunuz yine bitmezse banka ekstra olarak yine sizin özel banka hesaplarınıza bloke konulması ve el konulması için yeni bir icra takibi başlatılacaktır. Süreç bu şekilde borç kapatılıncaya kadar devam edeceğini söyleyebiliriz.Konut kredisi borcunu ödeyemiyorum ne yapmalıyım?


Ev alma hayali kuranların hiç beklemediği bir durum olarak konut kredisi borcu ödenmeyebilir. Kişiler işsiz kalabilir, sağlık sorunu yaşanabilir ve buna benzer durumlardan dolayı banka kredilerinde borç ödenemeyebilir, bu durumda gerçek manada yapılacak bir şey yoktur.  Yakın kişiler borcunuzu belli bir süre ödeyip en azından madden rahatladıktan sonra taksitlere siz devam edersiniz ya da iyi bir yöntem olarak bankanın konut kredisi yeniden yapılandırmayı kabul etmesi yöntemi olacaktır.

 Yeniden yapılandırma kabul edilirse daha uzun vadelerde daha esnek ödeme planı ile kredinizi ödeyebilirsiniz. Örneğin, son zamanlarda 180 aylık konut kredisi seçenekleri mevcuttur, eğer borcunuz örneğin 6 yıllıksa veya 10 yıllıksa bunu 15 yıllığa yayıp burcunuzu azaltma yöntemi ile kredi yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer Mi? Ev Almak İsteyenler Beklemeli Mi? (DETAYLI BİLGİ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.