Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kim Öder?

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borcu Kim Öder?
30.10.2020
A+
A-

Konut kredisi çeken kişi ölürse borcu durumunda evin kalan kredi borcu banka ile ölen kişinin yakınlarını sürekli karşı karşıya getirmektedir. Çünkü bu durum hukuki anlamda çok sorunlu bir durum olup çoğu zaman mahkemeye intikal etmektedir. Bu yazımızda tüm yönleriyle; konut kredisi çeken kişi ölürse ne olur, sonrası hangi durumlarda banka borcu öder ya da hangi durumlarda banka kredi borcunu ölenin yakınlarından talep eder inceleyelim.

Kredi Çeken Kişinin Öleceği Belliyse Banka (Sigorta) Ödeme Yapmayabilir

Kredi çeken kişi, kredi çekmeden önce kanser gibi ölümcül bir hastalığa sahipse ve bu doktor raporuyla ortadaysa bu daha sonra sorun teşkil edecektir. Hayat sigortası yapılırken kişi herhangi bir rahatsızlığım yok diye imza atar. Ama öncesinde hastalık varsa ve kredi ödeme sürecinde ölürse sigorta bu durumdan dolayı ödeme yapmaz.

Ama kişinin öleceği belli değilse yani sonradan hastalandı ya da kaza ile vefat ettiyse bu sefer sigorta şirketi ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Tabi bu anlattıklarımız hayat sigortası varsa olur. Hayat poliçesi olmayan kimselerin kredileri kalan kişilerce ödenir. Ödenmezse de banka tarafından icra-haciz işlemleri yapılır. Şimdi detaylara bakalım.

Konut kredisi çeken bir kişinin ölmesi, sık olmasa da rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle konut kredisinin vade seçeneklerinin 120 aya kadar uzaması bu ihtimali daha da artırabilir diyebiliriz. İnsanların aklındaki soru ise, konut kredisi çeken bir kişinin ölmesi durumunda borcun ne olacağıdır. Yazımızın içerisinden konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Konut Kredisi Yapılandırma Yapma (GÜNCEL-2020)

Konut Kredisi Çeken Kişi Ölmesi Durumunda Ne Olur?

Konut kredisi çeken kişi ölürse bu durumda bankanın ilk dikkat edeceği nokta hayat sigortasıdır. Eğer kişinin hayat sigortası bulunuyorsa banka, ölümden sonra ölen kişinin hayat sigortası şirketi ile iletişime geçecektir. Böylece kredinin geriye kalan borcu bankaya sorunsuz bir şekilde ödenecektir.

Kredi çeken kişinin ölmesi durumunda eğer hayat sigortası bulunmuyorsa borç, yasal mirasçılara devredilir. Konut kredisi çekilmiş olan banka, ölen kişinin yasal mirasçıları ile iletişime geçerek bu borcun tahsil edilmesini isteyecektir. Bu nedenle konut kredisi çektiğiniz zaman hayat sigortası yaptırmanız büyük önem taşır.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Konut kredisi çekmek isteyen bir kişi, hiçbir zaman banka tarafından hayat sigortası yaptırmaya zorlanmayacaktır. Bankadan kredi çeken bir kişi, başına gelecek her durumu düşünmeli ve buna göre hareket etmelidir. Çünkü insanın başına ne geleceği hiçbir zaman belli olmayacaktır.

Konut kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırması zorunlu olmasa bile, yaptırılması oldukça faydalıdır. Ölen kişinin hayat sigortası olması durumunda az önce de bahsettiğimiz gibi kişinin borcu sigorta şirketi tarafından kapatılacaktır.

Konut Kredisi Çeken Kişinin Hayat Sigortası Yoksa?

Banka, konut kredisi çekip vefat eden kişinin borcunu bir şekilde tahsil etmek isteyecektir. Eğer hayat sigortası varsa, bu durum herhangi bir sıkıntı doğurmayacaktır. Ölen kişinin hayat sigortası olmadığı durumlarda borcun tahsilatı borçluya kefil olan kişiden istenecektir. Kefilin de bulunmaması gibi bir durumda borç, direkt olarak yasal mirasçılara devredilecektir.

Yasal mirasçıların mirası reddetme imkanı bulunmaktadır. Fakat bilinmesi gereken en önemli konu, mirası reddeden kişinin borçtan muaf olduğu gibi devredilecek varlıktan da muaf olmasıdır. Bu nedenle mirası reddedecek kişinin bir kere daha düşünmesinde fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Konut Kredisinde Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faizleri Daha Düşer Mi? Ev Almak İsteyenler Beklemeli Mi? (DETAYLI BİLGİ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.