Konut Kredisi Yapılandırma Yapma (GÜNCEL-2020)

Konut Kredisi Yapılandırma Yapma (GÜNCEL-2020)
30.06.2020
A+
A-

Konut kredisi faizlerin inmesi ile birlikte daha önce yüksek faizle konut kredisi çekenlerin en çok sorduğu konular içinde olan konut kredisi yapılandırma olacak mı sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Konut kredinizi en uygun ve en avantajlı şekilde nasıl yapılandırma yapabilirsiniz? Konut kredinizin yapılandırma yaparken bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer yapılandırma hesapsız şekilde yaparsanız zarar bile edebilirsiniz.

0.74 Konut Kredisi Yapılandırma

Şu sıralar vatandaşların en fazla merak ettiği konuların başında konut kredisinde yapılandırma olup olmadığı geliyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak bildiğimiz bir şey var ki o da yeni faiz oranlarının 0,74 konut kredisi yapılandırma için geçerli olmadığı. Kampanyalı faiz oranları sadece yeni konut alımı için geçerli, eski kredileri kapsamıyor. Gelin biz şimdi yapılandırma nedir, konut kredisi yapılandırma nedir? Konut kredisinde yapılandırma yaparken nelere dikkat edilmeli? ona bakalım.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Yeniden yapılandırma, mevcut kredi borcunuz için kredi kullandığınız bankayla ya da farklı bir bankayla yeni bir anlaşma yaparak,kredi borcunuzun vade, ipotek, para birimi ya da faiz gibi değişkenlerini değiştirerek daha iyi koşullarda bir sözleşme yapmanızı sağlar. Daha basit olarak söylersek, ödemekte olduğunuz kredi borcu kapatılıyor, düşük faizden yeni bir kredi açılıyor. Eğer kullandığımız krediyi yine kendi bankamızın daha avantajlı faiz oranlarıyla kapatıyorsak refinansmanın adı, yapılan işlem aynı olmakla birlikte, bu kez “yeniden yapılandırma” oluyor. Tabii, refinansman aynı banka ya da başka bir banka ile yapılabiliyor. Peki bu her durum her zaman karlı mıdır, nelere hangi şartlara dikkat etmek gerekir?

YAPILANDIRMADA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Konut kredisi yapılandırma ilk aşamada karlı gibi gözükse de her durumda karlı olmayabiliyor. Bazı bankaların ‘erken ödeme cezası’ uygulaması olduğu biliniyor, diğer yandan vatandaşların konut kredisi yapılandırma yapmadan yeniden yapılandırmanın önceki duruma göre daha avantajlı olup olmadığını, kalan vadeye göre ödenecek aşağıdaki unsurlara dikkat etmesi gerekiyor:

NETİCEDE ŞUNLARA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR:

 1. Düşen faiz oranı
 2. Ödenen toplam faiz,
 3. Kalan vade,
 4. Ekspertiz ücreti
 5. Sigorta masrafları
 6. Bankanın talep ettiği masrafları iyice hesaplamak gerekiyor.

Alınan kredi ile refinansman yani yeniden yapılandırma istediğiniz faiz oranı arasında 15-20 puan fark ile kredi kapatmak büyük kazançlar sağlamayacaktır. Örneğin 1,60’dan aldığınız krediyi, 1,40’a geldiğinde kapatırsanız, kazançlı çıkmazsınız. Yapılandırma size ne zaman fayda sağlar? 35-40 puan kadar düşüş size anlamlı bir gerileme sağlayacaktır. Bankalar krediyi erken kapatma durumunda yüzde 2 düzeyinde erken ödeme cezası uygulamaktadırlar. Bunu da göz ardı etmemekte fayda var. Bankaların konut kredisi uygulamalarında faiz oranının yanı sıra komisyon ve diğer işlem ücretleri de alınmaktadır, dolayısı ile bu noktaya da çok dikkat edilmeli. Faiz oranı düşük olup masraf tutarları yüksek olan bir konut kredisinin aylık ödemesi yüksek faiz oranlı kredi ödemesinden daha fazla olabilir. Birkaç bankadan talep alıp kredi yeniden yapılandırma başvurusunda bulunmak daha doğru olacaktır.

KONUT KREDİSİ YAPILADIRMA

Çok basit olarak kredi yapılandırma, kredi borcunuzu ödediğiniz sırada bankanın sunduğu farklı faiz oranı ile kalan borcunuzun yeniden hesaplanması demektir. Kredi yapılandırma ile hem daha düşük bir faiz oranı ile borcunuzu yapılandırabilir hem de vadeyi uzatabilirsiniz. Bankaların sunduğu yapılandırma faiz oranı, güncel faiz oranlarından ayrı olarak belirlenmektedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi konut kredisi yapılandırma işlemi, yapılandırma işlemleri arasında en çok tercih edilendir. Bunun nedeni yüksek aylık taksitler ve uzun vadelerdir. Konut kredisi aldıktan sonra eğer aylık taksitlerinizi ödemekte zorluk çekerseniz bankanızla iletişim kurarak konut kredisi yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda borcunuz güncel yapılandırma faiz oranına göre yeniden hesaplanacaktır. Bu hesaplamanın neticesinde vadeniz uzayarak aylık taksitleriniz azalacaktır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor Mu?

Bankadan alınan bilgiye göre mevcut kampanyalı faizlerden ziraat bankası konut kredisi yapılandırması yapmıyor. Kampanyalı faizlerin sadece yeni ev satışları için geçerli olduğu bilgisi verilmektedir. Daha önce Ziraat bankası dan daha yüksek faizle kredi çekenler için herhangi bir yapılandırma söz konusu değildir. Ama bu kişiler kredilerini Ziraat Bankası dışındaki bankalara taşıyarak yapılandırma yapabilirler. Bu durumda yukarıda belirttiğimiz dikkat edilmesi gerekenleri inceleyerek avantajlı şekilde taşıma işlemlerini yapabilirler. Bankadanda önümüzdeki günlerde mevcut kredilerle alakalı yapılandırma beklenmektedir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Yapıyor mu?

Bankanın internet sitesinden alınan bilgiye göre daha önce daha yüksek fazile çekilen kredilerin yapılandırmasına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Kamu bankalarının hiçbirinin internet sitesinde yapılandırmaya ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi yüzde 0,74 faiz oranında kredi için ikinci el konut alımları için olduğu vurgulanmıştır.

Konut Kredisi Refinansman Yaparak Başka Bankaya Taşınması

Bankalardan daha önce yüksek faizle çekilen konut kredileri yeni açıklanan faiz oranlarınından yararlanamamaktadır. Mevcut konut kredilerinin yapılandırılması için yeni bir yasaya ihtiyaç vardır. Ama konut kredisi refinansman yaparak başka bankaya taşınması önünde herhangi bir yasak yoktur. İyi bir hesaplama ile uygun bankaya krediyi taşıyarak  mevcut kredinizden baya avantaj kazanmış olursunuz.

Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileridir?

Başka bankadan çektiği krediyi kendi bünyesine almak üzere belirli faiz oranları ile yapılandırma yapan bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Finansbank
 • Denizbank,

Garanti Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Bankadan alınan bilgiye göre diğer bankalardan Garanti bankasına taşınan kredileri bankanın güncel faiz oranlarından yararlanabileceği bilgisi verilmiştir. Garanti bankası konut kredisi yapılandırma yapmak isterseniz Garanti bankası şubelerinden veya internet sitesinden başvurarak kredinizi garanti bankasına taşıyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emekli konut kredisi, emekli konut kredisi veren bankalar ve emekli kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.