Konut Kredisinde Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisinde Evin Değeri Nasıl Hesaplanır?
25.06.2020
A+
A-

Üç büyük devlet bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, Covid-19 ile mücadelede normalleşmeye katkı vermesi amacıyla Cumhuriyet tarihinin en avantajlı konut, taşıt, sosyal hayatı destek ve tatil alanlarında olmak üzere kredi destek paketlerini açıkladı. Örneğin konut kredisi alacaklar için birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkânı sunuldu. 

Buna göre birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak. İkinci elde 12 ay ödemesiz, 15 yıl vade ve aylık %0,74 faiz uygulanacak.

Peki, evin krediye konu olacak değeri nasıl hesaplanır? Bankalar bunun için Konut Ekspertiz Değerine bakıyor. Gelin bunun ayrıntılarına bakalım.

Banka konut kredisinde ekspertiz Raporu’na bakar!

Ekspertiz, ev satın alacaklar için kredi kullanma aşamasında, bankalarca zorunda tutulan bir işlemdir. Konut Ekspertizi temel olarak almak istediğiniz evin yasal olarak gerçek değerini belirler. Ekspertiz raporu, bu konuda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından (SPK) verilen lisansa sahip kişiler tarafından oluşturulur.  Bu raporda konut kredisi başvurusu yaptığınız takdirde kredi kullanımı ve size verilecek kredi tutarı yer alır. Bu rapor ile satın almak istediğiniz ev için ne kadar kredi kullanabileceğiniz belirlenir ve son açıklanan devlet bankaları tarafından son açıklanan konut kredisi paketlerinde evin yaklaşık yüzde 90 gibi bir tutarını kredi olarak kullanabiliyorsunuz.

Diyelim 500 bin liralık ev almak istiyorsunuz…

Örneğin 500 bin Türk Lirası tutarındaki bir evin, yüzde 90’ı yani450 bin Türk Lirası için bankadan kredi çekebilir, yüzde 10 olan 50 bin Türk Liralık ödemeyi de siz kendi tasarrufunuz ile ödersiniz.

Ekspertiz Raporunda hangi unsurlar yer alır?

Evin krediye konu olan değerini yasal olarak ortaya koyan Ekspertiz Raporu’nda …

  1. Evin metrekaresi
  2. Evin kaç yaşında olduğu
  3. Şerefiye payı
  4. Gayrimenkulün yapım sırasındaki maliyeti
  5. Evin konumu
  6. Evin bulunduğu kat bilgisi
  7. Sahip olduğu manzarası gibi kalemler göz önünde bulundurulur.

Bir önceki yazımız olan Kamu Bankalarından Destek Paketi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.