Korona Nedeniyle Kredi Kartı Yapılandırma İmkanı (GÜNCEL 2020)

Korona Nedeniyle Kredi Kartı Yapılandırma İmkanı (GÜNCEL 2020)
04.11.2020
A+
A-

Korona nedeniyle kredi kartı yapılandırma imkanı sunmak zorunda kalan bankalar, vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Özellikle pandemi nedeniyle birçok işveren ve çalışanlar maddi konuda sıkıntı çektiği için kredi ödemeleri gecikebiliyor. Bu konuyla ilgili detayları yazımızda detaylıca bahsettik.

Korona virüs salgını sebebiyle işsizliğin artması, esnafların uzun süre dükkanlarını kapalı tutması gibi durumlar ortaya çıktı. Bu ön görülemeyen nedenlerden dolayı hükümetin aldığı en önemli kararlardan biri de icra takibi işlemlerinin dondurulmasıdır. Bu karar direk banka kredileri ve kredi kartı ödemelerini etkileyeceği için bankalar korona nedeniyle istemeden de olsa kredi kartı yapılandırma başvurularını kabul etmek durumda kalacaklardır.

Bankalar Kredi Kartı Yapılandırması Yapıyor Mu?

Aslında hükümet ya da BDDK nezdinde korona nedeniyle kredi kartı yapılandırılası ile ilgili bir kanun ya da karar çıkarılmadı. Ama süreç bankaları kredi kartı yapılandırması noktasında zorunlu kılmaktadır.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler bu borçların ertelenmesini istediklerinde, bankalar bunu kabul etmezse ve borç ödenmezse icra takibi başlatılır. Ama süreç nedeniyle icra takipleri ertelendi. Bu da bankaların kart yapılandırma başvurularını kabul etmelerini zorunlu kılmaktadır. Yani şu anda eğer kart borçlarınızı ödeyemiyorsanız yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Ekstre Erteleme

Kredi kartı yapılandırma başvurusu yaparken kesinlikle borcu şimdilik ödeyemeyeceğinizi belirtin. Ayrıca pandemi nedeniyle icra-haciz işlemlerinin de durduğunu belirterek bu noktada bilinçli olduğunuzu göstermelisiniz. Bu noktada banka büyük ihtimal kredi kartı borç yapılandırma başvurunuzu kabul edecektir.

Şimdi detaylara birlikte bakalım.

Koronanın Türkiye’de etkili olmasından sonra bankalar hakkında birçok karar açıklandı. Bu kararlardan biri ise, herkesin merakla beklediği bir konu olan kredi kartı yapılandırma oldu. Halkın birçok kesiminin çalışamaması nedeniyle devlet tarafından alınan kararla kredi kartı borçlarından ertelemeye gidildi. Siz de kredi kartı nasıl yapılandırılır? Sorusunu merak ediyorsanız, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Korona Sürecinde Kredi Kartı Nasıl Yapılandırılır?

Korona sürecinde herhangi bir yapılandırma durumu açıklanmadı. Ancak kredi ve kredi kartı borcu olanlar için birçok banka borç ertelemesi yapacağını duyurdu. Banka müşterileri için herhangi bir yapılandırma durumu gündeme gelmese bile, borç erteleme imkanından her müşterinin faydalanabileceği belirtildi.

Korona sürecinde kredi kartı yapılandırmak istiyorsanız, normal zamanlarda kredi kartı yapılandırması yaptığınız gibi yapabilirsiniz. Şuan için bankaların yapılandırma ile alakalı yeni bir açıklaması bulunmadığı için sistem halen aynı şekilde işlemeye devam etmektedir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: 1 Saat İçinde Acil Borç Para Bulma Yolları

Ziraat Katılım Bankası Borç Erteleme

Ziraat Katılım Bankası tarafından alınan karara göre; Ziraat Katılım Bankası ticari ve bireysel müşterisi olan herkesin 31 Mart tarihine kadar ödeme yapması gereken taksitleri, kar payı ve anapara ödemeleri ertelenecek. Banka tarafından alınan bu önemli kararın tek amacının Korona salgınında halka yardımcı olmak olduğu belirtildi.

Ziraat Katılım Bankası, açıklamaları içerisinde daha birçok konuda yapılandırma imkanı tanınacağını ifadelerine yer verdi. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Ziraat Katılım Bankası müşteri hizmetlerini arayabilir ya da en yakın şubeye gidebilirsiniz.

Halkbank Kredi Kartı Borcu Erteleme

Halkbank, Korona sürecinde halkın yanında olmak için elinden gelen bütün imkanları seferber ediyor. Başta esnaf ve KOBİ’lere yardımcı olmaya çalışan Halkbank, müşterilerinin bu süreç içerisinde kredi kartı borcu ertelemesine izin vermektedir.

Halkbank, müşterilerinin kredi ve kredi kartı borcunu faizsiz bir şekilde 3 ay boyunca erteleyeceğini belirtti. Kredi kartı yapılandırma imkanı sunulmamış olsa bile, Halkbank müşterisi olan kişiler, Korona sürecinde kredi kartı borcu ödeyerek ek bir sıkıntı çekmemiş olacaklar.

Vakıfbank Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank, Korona sürecinde müşterilerine yardımcı olmak için birçok açıklamada bulundu. Bu açıklamaların içinde Vakıfbank müşterisi olan kişilerin hem kredi kartı borcunu erteletebileceği hem de kredilerin yeniden yapılandırabileceği konuları yer aldı. Vakıfbank’ın aldığı kararlar daha çok işletmelere yönelik oldu.

İşletmelerin yeni krediler almasına imkan tanıyan Vakıfbank, aynı zamanda kredi borcu olan işletmeler için de yapılandırma uygulanacağını belirtti. Korona sürecinde Vakıfbank’ın aldığı yeni kararları daha detaylı bir şekilde öğrenmek için Vakıfbank çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İş Bankası Borç Ertelemesi

Bütün Dünya’yı etkisi altına alan Korona nedeniyle İş Bankası da müşterileri için bir destek paketi açıkladı. Bu paketin detaylarında 30 Nisan’a kadar ödemesi olan kişilerin ödemelerinin 2 ay süreyle erteleneceği yer alıyordu. Bu erteleme sayesinde İş Bankası müşterileri 2 ay boyunca borç ödeme sıkıntısı çekmeyecekler.

Türkiye çapında birçok müşteriye sahip olan İş Bankası’nın daha büyük paketler açıklaması beklenirken sadece borçların 30 Haziran’a kadar erteleneceği açıklanmıştır. Halkbank’ın kredi kartı yapılandırması yapacağına dair de herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.

İlgili İçerik: Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Sigortasıza Kredi İmkanı Veren Bankalar Ve Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.