Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim Köye Dönüş Projesi 2019

Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim Köye Dönüş Projesi 2019
30.04.2019
A+
A-

Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

Hepimiz şehir yaşantısının koşuşturmasından kendimizi kurtarıp doğaya ve köyümüze dönmenin, köyümüz yoksa da kırsal bir bölgede yaşamanın özlemini duymuşuzdur. Köye dönüş hemen herkesin içinde saklı hayalidir. İşte devlet bizim bu hayalimize uygun bir proje ile 18-40 yaş aralığındaki çiftçilerin ve çiftçilik yapmak isteyenlerin yöresel tarım projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği vermeyi planlıyor. Buradaki asıl hedef ise kente göçün durdurulup köyleri bir çekim merkezi yapmak.

Köye Dönüş

Köye Dönüş

Köye Dönüş Projesi Tam Olarak Nedir?

Bu proje alında uzun süredir planlanan ve 2018 yılında başlatılıp periyotlara ayrılan bir uzun vadeli devlet planı. Kırsal kalkınma amacıyla çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Köye dönüş yardımı kredisi ve tarım ve hayvancılık alanında hibe kredisi ile birlikte faizsiz kredi verilmesi. Bu projeye göre şu anda köyünüzde olmanız veya köye dönüş yapmak istemeniz ve köyde üretim yapmak istemeniz sizin projelerinize göre 30 bin liraya kadar hibe almanızı sağlıyor. Yani devlet eliyle üretin ve bir mesleğiniz olsun aynı zamanda da yurdumuza katkıda bulunun demek isteniyor.

Hatta köye dönüş yapmak isteyip de yol paranız bulunmuyorsa bunu dahi talep edebilir yol parası alabilmek için, bağlı bulunduğunuz belediyelere köye dönüş yardımı için başvuruda bulunabilme şansınız var.

Şehirden İndim Köye

Şehirden İndim Köye

Şehirden İndim Köye

Amaç tersine göç yani köyleri bir cazibe merkezi yapıp şehirden köye bir çekim sağlamak. Amaç kapsamında verilecek hibe, nüfusu 20 binden az olan yerleşim alanlarını kapsıyor. Ziraat Bankası aracılığıyla ödemeler yapılacak ayrıca bu ek olarak ön ödeme de yapılabilecek. Bu program kapsamında verilen hibeden sadece bir kez yararlanabilme söz konusu.
Herhangi bir diğer hibe programından yararlananlar bu programdan faydalanamayacak. Proje kapsamındaki çiftçinin yaş sınırı şartı 18 – 40 yaş olması hedefleniyor. Desteğin 3 yıl süreyle uygulanması bekleniyor. Herkes hibe alacak diye bir kesinlik de yok bu arada. Hibe ödemesi yapılabilmesi için sözleşme imzalanması ve projenin uzmanlarca belirlenip onaydan geçmesi gerekiyor.

Temel amaçlar; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanıp gençlerin çiftçiliğe ve köye dönüş yaparak üreten bir toplum yaratmak, girişimciliğinin desteklenip toplumun gelir düzeyinin yükseltilmesi ve genel istihdama katkı sağlaması düşünülen tarımsal üretime yönelik üreten projelerin desteklenmesi. Kente göçün durdurulması ve köye dönüş asıl temel hedef. Mevzuatın ise basitleştirilip 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanması ve son halini alması düşünülüyor. Müracaat tarihi ise Mart ayı sonunda yapılabilecek.

Huzura Dönüş

Huzura Dönüş

Hangi Alanlarda Destek Alınabilecek?

Köye dönüş projesi kapsamında destek alabilecek bazı alanlar;

  • Bitkisel alanda üretim: Bağcılık ve meyve bahçesi, mantar üretimi tesisi, süs bitkileri yetiştiriciliği, meyve fidanı yetiştiriciliği,
  • Hayvansal alanda üretim: Büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, manda yetiştiriciliği, arıcılık, ipek böcekçiliği,
  • Yöreye özgü(endemik) bitki üretimi ve işlenmesi

Köye Dönüş Projesi Şartları Nedir?

Eğer bu proje ilginizi çekti ise şartları da taşıyorsanız ikamet içinde bulunduğunuz Gıda Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmadan önce bakanlığın web adresinden ön kayıt işlemlerini yapmayı unutmayın. Ayrıca, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) sitesi üzerinden de bulunduğunuz il koordinatörlükleri aranıp gerekli bilgiler alınabilir.

Şartları incelemek gerekirse;

  • İmkandan yararlanacak yaş aralığının 18 ile 40 yaş arasında olması
  • Son 6 ay süresi içerisinde herhangi sigortasının olmaması
  • Alınacak olan hayvanların sigortalanması
  • Başvuruyu yapacak olan bireyin en az 2 yıl süreyle tarım sigortası yaptırması
  • Hibeden yararlanmak isteyenlerin kırsal adreste ikamet etmeleri ya da kırsala göç edeceklerini taahhüt etmeleri
  • Kırsal alanda faaliyet gösterecekleri alanların kendilerine ait olması veya bu alanların noter onaylı kiralanması gerekmektedir
  • Yapılmak istenen iş için ilgili belgelerinin bulunması ve düşünülen işin sunumu

 

BAŞVURU TARİHLERİ; Projenin hayata geçiş tarihinin 2018 yılının Nisan ayı olacağı planlanıyor. Nisan ayında başlaması kesinleştiği takdirde Mayıs ayı gibi başvurular tamamlanıp Temmuz ayı itibariyle hibe ödemeleri başlayacak ve 2018 yılının  sonuna kadar devam edecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İkinci El Taşıt Alırken Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.