finansportali.net

BANKACILIK

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2022 Güncel Bilgiler

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Banka borçları, finansal anlamda yaşadığımız en büyük sıkıntılardan birisidir. Bankalar, kredi ve kredi kartı borcunun ödenmemesinden dolayı çeşitli işlemleri başlatabiliyor.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Banka borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda yaşanan süreci detaylıca ele aldım.

Kredi kartı gecikirse hapis cezası var mı? Kredi kartı borcu kaç ay ödenmezse icra gelir? 5 yıldır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyorsanız cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.

Advertisement

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmezse Nelerle Karşılaşılır?

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmezse Nelerle Karşılaşılır
Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmezse Nelerle Karşılaşılır

Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemek, kredi notu, güvenilirlik vb. unsurlar yönünden pozitif etki sağlar.

Borcun tamamının ödenemeyeceği durumlarda en azından asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir. Bu şekilde yasal takip ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

Kredi kartları başta olmak üzere banka borçlarınızı geciktirmeye başladığınızda karşılaşacağınız süreci detaylıca anlattım. Beraber inceleyelim.

1- İlk Gecikme

Kredi Kartı Borcu Gecikme
Kredi Kartı Borcu Gecikme

Borç, asgari ödeme tutarı dâhil olarak son ödeme tarihine kadar ödenmezse kartın gecikmeye girmesi söz konusudur. Bu noktada borcunuzu geciktirdiğinize dair banka tarafından bir uyarı ile karşılaşırsınız.

2- 30 Günlük Gecikme

Aynı dönem kapsamında kredi kartı borcunuza 3 sefer asgari ödeme yapmadığınız takdirde kartınız nakit çekime kapatılacaktır. İlgili durum Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildirilir ve kart 30 gün gecikmeli gruba alınır.

3- 90 Günlük Gecikme – Yasal Takip

Kredi Kartı Yasal Takip
Kredi Kartı Yasal Takip

Kredi kartı borcunun 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda yasal takip süreci başlatılır. İlgili süre içerisinde bankalar genel olarak mail, SMS ve aramalarla bu durumu bildiriyor.

3 aylık süre zarfında bankalar kredi kartı borcu yapılandırma seçenekleri sunabiliyor. Kredi kartı borcu taksitlendirme ile borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Advertisement

4- Kredi Kartının Kapatılması

90 günlük sürenin sonunda kartınız alışverişe kapatılır. Yani kartınızı kullanmanız mümkün değildir. Bu işlem de KKB’ye bildirilir. Bu şekilde kartınız gecikmeli alacaklılar listesine eklenmiş olur.

5- Ödeme Planı Talebi

Kredi Kartı Ödeme Planı
Kredi Kartı Ödeme Planı

Kartınızın alışverişe kapatılmasından sonra banka sizden borcun tamamını ödemenizi isteyebilir. Ayrıca bu işlemi 15 günlük süre tanıyarak da gerçekleştirebilir. Bu noktada ödeme planı talebinde bulunabilmeniz mümkündür.

Müşteri hizmetleri aracılığıyla borç taksitlendirme işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu işlem sonrasında borca faiz uygulanır ve ödeme süresi uzar.

Ödeme planı talebiniz onaylansa dâhi kartınız alışverişe açılmaz. Plana uyulmadığı takdirde yasal takip süreci başlatılır.

6- Kara Listeye Eklenme

Borcunuzu ödemediğiniz 90 gün sonunda kara listeye girmiş olursunuz. Bu işlem, 5 yıl boyunca sicilinizde durmaya devam eder. Yani kara listeye alınma işlemi 5 yıl sonra sicilden silinmektedir.

Advertisement

Kara listede olduğunuz süre zarfında kredi kartı almak ya da kredi çekmek mümkün olmayacaktır. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sürecinde kara listeye eklenmeniz mümkündür.

7- Haciz Süreci

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sürecinin en çok merak edilen kısmıdır. Yasal takip başlatıldığı zaman işlemler avukatlar aracılığıyla yürütülür.

Hesaplarınıza yatan bir maaş varsa bunun belirli bir bölümüne el konulabilir. Yani maaşınızın bir kısmına haciz gelmesi mümkündür.

8- Gecikme Faizi ve Kredi Notu Düşüşü

Kredi Kartı Gecikme Faizi
Kredi Kartı Gecikme Faizi

Ödemeye aksattığınız ilk günden itibaren borcunuza gecikme faizi işler. 2 aylık süreç sonunda kredi puanınızda önemli düşüşler gözlenir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi

Kredi borcundan dolayı eve haciz gelir mi sorusu da kişiler tarafından merak ediliyor. Borcunuzu üç ay aksatmanız durumunda yasal takip başlatılabiliyor.

Bu süreçte üzerinize kayıtlı taşınır ya da taşınmaz malların haczedilebilmesi mümkündür.

Advertisement

Ödeme yapmayan kişinin banka hesaplarına da el konulabilir. Düzenli bir maaşınız varsa ilk olarak bu hesaba el koyulacaktır. Böyle bir gelirin söz konusu olmaması hâlinde diğer haciz yöntemleri gündeme gelir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusuna yanıt olarak eve haciz gelmesini sayabiliriz.

İcra takibi kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun en önemli yanıtını oluşturur.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Aile Bireylerine Haciz Gelir Mi?

Tüm borçlarda olduğu gibi kredi borçlarında da kişiler şahsi olarak sorumludur. Size ait olan bir borç için anne ve babanıza, diğer aile bireylerine haciz gelmesi söz konusu değildir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur konusunda aile bireylerine haciz gelmediğini ifade edebilirim. Aile bireyleri de kendilerine ait olan borçlardan şahsi olarak sorumludur.

Advertisement

Miras söz konusu olduğunda size intikal eden malların haczedilebilmesi mümkündür.

Haciz Uygulanması İçin Borç Sınırı

Ne kadar borca haciz gelir 2022 yılında en çok merak edilen konulardan biri oldu. Yargıtay’ın almış olduğu içtihat değişiklik kararıyla 3.300 TL’nin altında olan borçlar için icra takibi başlatılmayacaktır.

3.300 TL’nin üstünde olan borçlar için icra takibi başlatılabilir. Yani kredi kartı borcu ödenmezse ne olur konusunda 3.300 TL’lik sınırdan bahsedebiliriz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı

İcra işlemlerinden hapis cezası çıkmasının belirli şartları bulunuyor. Kişinin kötü niyetli olma şartı da buna ek olarak dikkate alınabilir. Hapis cezasından kastedilen tazyik hapsidir.

Tazyik hapsi en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Borcun ödenmemesi hapis cezası için tek neden değildir.

Advertisement

Borcunu ödeyemeyen borçlu, bir taahhütname ile borcunu ödeyeceğini belirtirse ve ödemezse hapis cezası alabilir.

Hapis cezasının ortaya çıkma nedeni olarak taahhüdü ihlal suçunu sayabiliriz. Tazyik hapsi, en fazla üç aylık verilebilen bir disiplin hapsidir. Ödeme yapamayacağınızı düşünüyorsanız ilgili taahhüdü vermemenizi öneriyoruz.

Hapis cezası, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtlarından birisi değildir. Hapis cezası, taahhüdü ihlal suçundan kaynaklanır.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalıdır?

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalıdır
Kredi Kartı Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalıdır

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusuna yanıt verdikten sonra neler yapılabileceğinden bahsedebiliriz.

Kredi kartı borcu geciktirildiğinde ya da ödenmediğinde bu durumdan ilk olarak kredi notunuz etkilenir. Kredi notu ise finansal destek sağlama noktasında bankaların baktığı ilk faktördür. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler şu faktörlere dikkat edebilir;

 • İlk olarak ödeyebileceğiniz kadar borçlanın. Kredi kartları, amacına uygun kullanıldığında oldukça faydalıdır. Ancak çoğu zaman bilinçsizce harcadığımız için yüksek miktarlarda borçlanmış oluyoruz.
 • Taşınır ya da taşınmaz mallarınıza haciz gelebileceğini düşünerek hareket edin.
 • Bankanın sunmuş olduğu yapılandırma fırsatlarını değerlendirin. Yapılandırma sürecinde kendi ödeme planınıza uygun şekilde hareket edebilirsiniz.
 • Sürekli asgari ödeme tutarını ödemek borcu azaltmaz. Aksine daha fazla faiz ödemenizi sağlar. Mümkünse gelirinizi artırarak borç taksitinin tamamını ödeyin.

İlginizi çekebilir: Sermayesiz Para Kazanma

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir
Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur konusunda yapılandırma başlığına da hep beraber bakalım. Geciktirdiğiniz kredi kartı borcu için faiz gündeme gelir.

Belirtilen süreler dâhilinde borç ödenmediğinde yasal takip başlatılır. Süreç sonunda haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Advertisement

Ödeyemediğiniz borçlarınız için yapılandırma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Süreç içerisinde bankalar yapılandırma teklifiyle gelebilir. Kredi kartı borcunuzun faiziyle birlikte toplanarak taksitlere bölünmesine borç yapılandırması adı verilir.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırarak yasal takibe düşmeyi engelleyebilirsiniz. Takip masrafları başta olmak üzere haciz işlemlerinden de kurtulmuş olursunuz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma işlemleri banka tarafından onay vermeniz hâlinde gerçekleştirilebilir. Ayrıca bunu siz de talep edebilirsiniz. Kalan borç tutarı faizle birlikte hesaplanır ve sonrasında en fazla 12 ay taksit yapılır. Vade sayısı bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Uzun vadede kredi kartı borcunun ödenmesi için ihtiyaç kredileri de değerlendirilebilir.

Advertisement

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur
Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Borcunuzu yapılandırdınız ve tekrar ödeyemiyorsunuz. Yapılandırılmış kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Aşağıdaki maddelerle açıkladım.

 • Yapılandırma sürecini tamamlayamazsanız ilgili işlemler, borcunuzun ilk hâline geri döner.
 • Süreç içerisinde iyi niyet oldukça önemlidir. Yapılandırılmış kredi kartı borcunuzu tekrar ödeyemediğinizde banka ile ilişiği kesmeyin. Tekrar yapılandırma talebinde bulunarak iyi niyetinizi gösterebilirsiniz.
 • Yapılandırma sonrasında ödeme yapamamanız sonucunda nasıl bir geri dönüş alacağınız bankadan bankaya göre değişiklik gösterir.
 • Yapılandırılmış borcunuzu ödeyemediğinizde yasal takip ile de karşılaşabilirsiniz. Yasal takip süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. İcra takibi bu sürenin sonunda başlatılır.
 • Yapılandırma ödemelerini düzenli yaparak bu durumu engelleyebilirsiniz.

Borç Yapılandırma ve Kredi Notu

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunda kredi notu da merak edilenler arasındadır. Borç yapılandırma süreci, borçlarınızı zamanında ödememeniz sonucunda başlatılır. Borçlarınızı geciktirmek, kredi notunuzu negatif yönde etkiler. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusunun yanıtlarından birisi kredi notu düşmesidir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi 2022

Kredi Kartı Gecikme Faizi 2022
Kredi Kartı Gecikme Faizi 2022

Kredi kartına uygulanan faiz oranları, akdi faiz ve gecikme faizi olmak üzere iki türlüdür. Bu oranlar Merkez Bankası tarafından belirlenir. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanacak faiz oranları şu şekildedir;

 1. Akdi Faiz Oranı (Nakit çekim ve alışveriş faizi): Aylık %1,63
 2. Gecikme Faizi Oranı: Aylık %1,93

1 Kasım 2022 itibariyle akdi faiz oranı %1,50, gecikme faiz oranı %1,80 şeklinde uygulanacaktır. Faiz oranlarını güncel olarak TCMB web sitesinden takip edebilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmaması durumunda dönem borcunun asgari ödeme tutarı kadar olan kısım için gecikme faizi uygulanır. Kalan kısım için akdi faiz uygulanır. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • İlk olarak asgari ödeme tutarı hesaplanır.
 • Ödenen borç varsa asgari ödeme tutarı bu değerden çıkarılır.
 • Ödenmiş kısım asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına gecikme faizi uygulanır.
 • Kalan kısma ise akdi faiz oranı uygulanır.
 • Yapılan işlemler sonucunda akdi faiz ile gecikme faizi tutarları toplanır. Böylece 30 gün için ödenecek toplam faiz oranı bulunur.
 • Toplam faiz tutarına son olarak %15 KKDF ve %5 BSMV eklenir.

Kredi Kartı Borç Transferi

Kredi Kartı Borç Transferi
Kredi Kartı Borç Transferi

Kart borcunuzu kapatmak için başka bankalardan kredi alabilirsiniz. Kredi kartı borç transferi bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Başvurunuzun onaylanması durumunda toplam borcunuz kadar kredi verilir. Bu şekilde kredi kartı borcunuz, başka bir bankaya transfer edilmiş olur.

Alacağınız kredinin uygun ödeme koşulları ve faiz içermesine özellikle dikkat edin. Kredinizin yıllık maliyet oranlarını değerlendirerek fayda maliyet analizi yapın.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sonucundaki süreçleri bu şekilde aktarabilirim.

NOT: Kara listeden çıkarılmayla borcun silinmesi aynı şeyi ifade etmez. Burada 5 yıl süresi ön plana çıkıyor. Belirlenmiş olan 5 yıllık süre, kara listeden çıkarılmak için gereken süredir. 5 yıl ödenmeyen kredi borcunun silinmesi söz konusu değildir.

Advertisement

Bir önceki yazımız olan En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BANKACILIK

En Güvenilir Borsa Uygulamaları 2023 – En Kolay 10 Program!

en güvenilir borsa uygulamaları

Borsa denilince akla artık sadece hisse senetleri piyasası gelmemekte. Dijital dünyada dövizlerden emtialara, senetlerden kripto paralara kadar uzanan geniş bir yatırım araçları listesi yer almakta. Siz de en güncel borsa takibi ve analizlerini öğrenmek için çeşitli platformlara başvurmak zorundasınız. İşte tam bu nedenle sizler için en güvenilir borsa uygulamaları listesini detaylarıyla ve indirme linkleriyle birlikte […]

Okumaya devam et

BANKACILIK

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Hemen Kullanın!

MaxiPuan Geçen ve Kullanılan Yerler

Biriken MaxiPuanlarımı nerelerde kullanabilirim? diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. 2023 yılında MaxiPuan geçen yerler hakkında detaylı bir anlatımda bulundum. Ayrıca, MaxiPuan hangi sitelerde kullanılır, bilgisinin de en güncel halini sizlerle paylaştım. Peki, MaxiPuan para nedir? diye sorduğunuzu da duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki MaxiPuan, İş Bankası Maximum Kredi Kartı çerçevesinde sunulan faydalardan biridir. En […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.