Kredi Kartı Ekstre Erteleme

Kredi Kartı Ekstre Erteleme
16.04.2020
A+
A-

Kredi kartı kullanan bir kişi, son hesap dönemi içerisinde yaptığı harcamaların ödemesi gereken belli bir kısmını veya tamamını ödemezse, kredi kartı ekstre erteleme hizmetine ihtiyaç duyabilir. Bu yazımızda sizler için kredi kartı ekstre erteleme nedir, nasıl yapılır? Gibi soruları cevaplandıracağız.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir?

Hiçbir paranız olmadan harcama yapmanızı, bir nevi bankadan borç almayı sağlayan kredi kartları, son zamanlarda çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Sağladığı avantajlar sebebiyle, her gün birçok kişi kredi kartı alıyor. Bir kredi kartı kullanıcısı, limitine uyan her şeyi satın alabilir ve ödemesini 3 – 12 ay arasında yapabilir. Buna ek olarak kredi kartları, borcunuzu taksitle ödeme imkanı sunduğu için, herkesin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Kredi kartları, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve bu insanların çoğu borcunu ödeyemiyor. Hal böyle olunca insanlar, borçlarını daha sonra ödemek için yöntemler arıyor. Kredi kartı ekstre erteleme de bu durumda en büyük yardımcı oluyor.

Kredi kartı kullanıcılarının sıkıntıya girmemesi için bankalar tarafından kredi kartı erteleme hizmeti sunuluyor. Kredi kartı ekstre erteleme, hem bankaya borcu olan kişinin işine yararken hem bankanın işine yarıyor. Banka müşterisi borçlarını daha ileri bir tarihe ertelerken, banka da yüksek faiz uygulama imkanından yararlanıyor.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ekstre erteleme hizmetinden yararlanmak yerine, son dönem borcunuzun tamamını ya da asgarisini ödemeniz önerilir. Bu sayede borçlarınızı ertelemeye gerek kalmayabilir. Eğer kredi kartı son dönem borcunuzun asgari tutarını bile ödemediyseniz, kredi kartı ekstre erteleme hizmetinden faydalanabilirsiniz fakat yüksek faize maruz kalırsınız.

Kredi kartı ekstre erteleme nasıl yapılır? Sorusunu soran kişilerin kullanması gereken 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemler; İnternet bankacılığı, banka şubesi ve müşteri hizmetleridir. Biraz sonra tarif edeceğimiz işlemler ile birlikte kredi kartı ekstre erteleme nasıl yapılır? Konusuna hakim olabilir ve kredi kartı ekstre erteleme işlemi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Yöntemi

İnternet bankacılığı yöntemi ile kredi kartı ekstre erteleme nasıl yapılır? Ve bu yöntemi uygularken nelere dikkat edilmelidir? Soruları için verilebilecek ilk cevap; Bankanızın internet bankacılığı hesabınıza girmeniz gerekir, cevabı olacaktır. Bu adımın ardından kredi kartlarım menüsünden ekstre erteleme hizmetine başvuracağınız kredi kartını seçmelisiniz.

Kredi kartı ekstre erteleme işlemi yapabilmeniz için kartın son ödeme gününün gelmemiş olması gerekmektedir. Son ödeme günü geldiyse, bu işlemi gerçekleştiremezsiniz fakat gelmediyse, kredi kartı menünüzde “Kredi Kartı Ekstre Erteleme” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayıp, ertelemek istediğiniz tarihi seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Banka tarafından bu işlem onaylandıktan sonra, e-posta adresinize borcunuzu hangi ay ödemeniz gerektiği ve ödeyeceğiniz ay ne kadar faizle ödeme yapmanız gerektiği ile ilgili bir e-posta gönderilecektir.

Banka Şubesi Yöntemi

Bankanızın şubesine giderek, kredi kartı ekstre erteleme konusunda bilgi alabilir ya da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat her bankanın böyle bir hizmeti olmadığı için önce bankanızın bu hizmeti sunup sunmadığını öğrenmelisiniz.

Müşteri Hizmetleri Yöntemi

Bankanızın internet sitesinden müşteri hizmetlerinin numarasını alıp arayarak kredi kartı ekstre erteleme işlemi yapabilirsiniz. Ancak banka şubesi yönteminde olduğu gibi her banka tarafından sunulmamaktadır. Bu yüzden bankanızın müşteri hizmetleri ile kredi kartı ekstre erteleme hizmeti olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Yapan Bankalar

Her banka, kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar arasında yer almamaktadır. Kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar hangileridir? Konusunu merak edenler için bu bankaları derledik. Bu bankaların müşterisi olmayan kişiler, bu hizmetten yararlanamamaktadır. İşte, kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar:

Garanti Bankası                                             

Garanti Bankası, kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar arasında yer alan bankalardan biridir. Müşterilerinin kredi kartının son ekstresini ödeyememesi sonucundan bu hizmeti onlara sağlayan Garanti Bankası, 4 farklı yöntem ile müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle SMS ile ekstre erteleme hizmeti vermesi sebebiyle, çoğu kişinin tercihi olmaktadır. Bunun yanı sıra; Garanti Flaş Kart uygulaması, internet ve telefon bankacılığı ile de ekstre erteleme hizmeti sunmaktadır.

Akbank         

Akbank’ın kredi kartı olan Axes, kullanıcılarına 1 – 3 ay arasında ekstre erteleme hizmeti sunuyor. Kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar arasından yer alan Akbank, müşterilerinin 50 TL ve üzeri alışverişlerinde sağladığı bu imkanla birlikte, yapılan harcamayı 3 aylık taksite bölme imkanı sağlıyor.

Akbank, kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar arasında olmasına rağmen diğerlerinin haricinde farklı bir hizmetle birlikte müşterilerini mutlu ediyor. Akbank sayesinde ekstrenizin asgarisini yatırsanız bile kalan borcunuzu diğer aylara erteleyebiliyorsunuz.

İş Bankası

İş Bankası, kullanıcıları için kredi kartı ekstre erteleme yapan bankalar arasında yer alan bir bankadır. 50 TL ve üzeri alışverişlerde erteleme işlemi yapabilirsiniz. İş Bankası’na ait olan Maximum Kart ile yapacağınız her türlü harcamanın ödeme ertelemesi, İş Cep uygulaması, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile birlikte yapılmaktadır.

İNG Bank

İNG Bank, erteleme hizmeti olarak, son ekstre ayı içerisinde yapılan 50 TL ve üzeri olan borçların ertelenmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak bilmeniz gereken bir diğer önemli konu ise, ekstre erteleme işleminin sadece İNG Bank şubelerinden yapılabiliyor olduğudur.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, müşterilerinin kredi kartı ekstresi erteleme işlemini tam anlamıyla gerçekleştirmese bile, son ekstre ayının asgari kısmı ödenmesi durumunda kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Bu işlem, son ay borcunun asgari kısmını ödeyen kullanıcıların kalan borcunun ertelenmesi ile gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.