Kredi Notu Yükseltmenin 5 Altın Yöntemi

Kredi Notu Yükseltmenin 5 Altın Yöntemi
03.05.2020
A+
A-

Kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyen kişilerin mutlaka kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. En hızlı şekilde kredi notu yükseltme yollarını kullanarak zaman kaybetmeden kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Findeks kredi notu yükseltme yöntemlerini herkesin hemen uygulayabileceği şekilde 5 maddede aşağıda sıraladık. Kredi notunuzu düzeltme çalışmalarına başlamadan önce kredi notunun ne olduğunu ve yüksek kredi notu ne demek ona bakalım.

KKB Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi notu; bankalara yapılan kredi başvurularında bankaların incelemiş olduğu ve herkese özel çıkartılan bir risk raporudur. Risk raporu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulur. Bu rapor oluşturulurken sizin geçmişte yapmış olduğunuz tüm bankacılık faaliyetleriniz incelenir. Bunlar;

· Kredi Kartı Ödemeleri
· Bireysel Kredi Ödemeleri
· Banka Mevduat Hesap Yoğunlukları
· İcralık İşlemler
· Geciken Vergi Ödemeleri

Bu gibi önemli kriterler incelenip findeks puanı oluşturulur.

Bankalar Kredi Verirken İlk Olarak Kredi Notuna Bakarlar

Kredi notu ne işe yarar sorunun belki de en önemli yanıtı şu olacaktır. Banka kredi verirken en önemli kriter olarak kişilerin kredi notunu baz alırlar. Tabi ki gelir belgesi ve kefil gibi durumlar da önemli ama kredi notu iyi olmadan kredi çekmek gerçekten çok zor olacaktır. Bundan dolayı herkesin kredi notunu zaman kaybetmen yükseltmeye çalışması gerekmektedir. Bu anlamda biz de en çok işe yaraya kredi notu yükseltme yöntemlerini 5 altın maddede sıraladık.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notunu Yükseltmenin En Kolay Yolu

1. Altın Kural: Kredi kartı ödemelerinizi mutlaka zamanında yapınız. Bir gün bile geciktirmiş olduğunuz ödemeler size olumsuz dönecektir.

2. Altın Kural: Kredi kartı borcunuzun asla Asgari Ödeme Tutarını yatırmayın. Bu hatayı yapmayın. Bunun yerine kartınız dönem borcunun tamamını yatırın.

3. Altın Kural: Bireysel kredilerinizi de zamanında yatırmalısınız. Bazı yerlerde 3 ay ödenmemesi durumunda kredi notunun düştüğü ifade edilse de birkaç gün bile ödenmemesi kredi notuna direk etki eder.

4. Altın Kural: Banka hesabınızda para bulundurun. Banka hesabınızda parası olan kişilerin kredi risk durumları da azalacağı için kredi notları daha hızlı iyileşme sağlar.

5. Altın Kural: Mevcut kredilerinizi bitirmeden yeni bir kredi başvurusu yapmayın. Banka nezdinde kredi arayışında olan kişiler olumsuz bir intiba bırakırlar. Bu nedenle kredi başvurularınızı azaltıp mevcut kredilerinizin taksitlerini zamanında yatırmaya çalışın.

Yukarıda verdiğimiz tavsiyeler dışında ayrıca; su,elektrik, telefon, internet gibi faturalarınızı banka aracılığı ile otomatik ödeme talimatı şeklinde ödeyiniz. Bu da diğer borç ve faturaları zamanında ödeyebildiğinizi göstererek ekonomik bir güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Vermiş olduğumuz tüm tavsiyelere uymanız durumunda 5-6 ay gibi kısa bir sürede kredi notunuzun iyi bir seviyeye geleceğinden şüpheniz olmasın.

Yüksek Kredi Notu Aralıkları

İyi bir kredi notuna sahibim diyebilmek için belli bir eşiğin üzerinde bir nota sahip olmanız gerekmektedir. Bu eşik aralıklarını aşağıda verdiğimiz kredi notu aralıklarından siz de görebilirsiniz.

Kredi notu aralıkları 0-1900 puan arasında değişkenlik gösterir. Bu evrensel bir puanlama sistemi olmayıp sadece Türkiye sınırları için ve Türkiye’deki bankalar için hesaplanmış puanlama sistemidir. KKB tarafından değişik bankacılık hareketleriniz değişik parametrelerden geçirilerek bu puanlama oluşturulur.

Findeks Risk Puan Aralıkları

Findeks kredi puanı risk aralıkları aşağıdaki gibi listelenir. 0-699 puan arası en kötü puan iken, 1700 puan üstü de mükemmel findeks kredi notu olarak kabul edilir. Peki kolay kredi çekmek için hangi puana sahip olmak gerekiyor? Bunun için aşağıda da görülen puanlardan en azından 1100 puan ve üstünden olmak gerekiyor. Bu size kredi için yeterli gelecektir.

699: En Riskli
700-1099: Orta Riskli
1100-1499: Az Riskli
1500-1699: İyi
1700-1900: Çok İyi

Şu anda kredi notu düşük birisi, yukarıda bahsettiğimiz 5 altın kuralı belirttiğimiz gibi uygularsa 6 ay içinde puanını kesinlikle 110 puan ve hatta 1500 puana bile çıkartabilir.

Bir önceki yazımız olan Wowwo Senetle Araba Alırken Neye Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde araba, senet ve senetle alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.