Kredi Sicil Affı Çıkar Mı? SON DAKİKA 2020

Kredi Sicil Affı Çıkar Mı? SON DAKİKA 2020
05.11.2020
A+
A-

Bakanlar Kurulu birkaç senede bir kredi sicil affı yasası çıkararak kredi çekemeyen esnaf başta olmak üzere herkese af getirmektedir. Şu anda milyonlarca kişi yine yeni bir sicil affı istiyor. 2020 yılında kredi sicil affı yasası çıkacak mı? Meclis sicil affı kanunu ne zaman çıkar?

Kara listeye girenleri, icralık olanları ve kredi notu düşük olanları ilgilendiren kredi sicil affı ve son dakika ile ilgili tüm gelişmelerini sizin için derledik.

Kredi Sicil Affı Yasası Son Dakika

Kara listeye giren kişi sayısı çok olduğu için hem bankalar hem de müşteriler açısından mağduriyetler oluşmaktadır. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için Mecliste zaman zaman sicil affı çıkarılmaktadır. Bakanlar Kurulu yani hükümet bu teklifi hazırlar ve TBMM’de kabul edilir. Geçtiğimiz dönemlerde getirilen bu aflar yine gelecek mi? Kredi sicil affı 2020 yılında tam kapsamlı olmasa da kısmen bir sicil affı düzenlemesinin yapılması bekleniyor.

Bunu da okuyabilirsiniz: Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Aşağıda daha önce çiftçi, esnaf, KOBİ ve büyük işletmeler için getirilmiş olan ve sürekli olarak üzerinde düzenlemeler yapılan bir sicil affı tasarı maddesi yer almaktadır. Burada özellikle altını çizdiğimiz bölüm sicil affı kapsamını daha net göstermektedir. Kredi sicil affı çıktı mı diye merak edenler, kredi sicil affı resmi gazete linkini vereceğiz. Buna göre kredi sicil affı başvurusu yapabilirisiniz. 

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.” 

Kredi sicil affı son dakika 2020 Kanunun Tamamı Bu Linkte: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170127-1.htm

TBMM’de faaliyet gösteren parti milletvekilleri yaptıkları konuşmalar ile kredi sicil affının mutlaka tam anlamı ile getirilmesini ve çiftçiler başta olmak üzere tüm esnaf ve halkın kredi imkanlarından yararlanması gerektiğini belirtiyor. Aşağıdaki video TBMM kürsünde sicil affı tartışmaları sırasında konuşan vekilin açıklamalarını içerir.

Kredi sicil affı vidosu:

Sicil Affı Neleri ve Kimleri Kapsayacak?

Kredi sicil affının çıkarılmasındaki temel sebep; hem iş yerleri için kredi çekemeyen esnafın nakit ihtiyaçlarını karşılamak hem de sıradan vatandaşların kredi kartları başta olmak üzere diğer finansal ihtiyaçları için banka engellerini kaldırmaktır.

Bu anlamda kredi sicil affı tüm esnaflarımızı, icra takibine düşmüş ve kara listeye girmiş tüm halkımız için çıkarılmaktadır.

Af kapsamında ihtiyaç kredisi ve konut kredisi finansmanları daha kolay bir şekilde onaylanacaktır. Kredi kartı başvuruları daha hızlı sonuçlanacak ve bankacılık faaliyetleri hızlanacaktır.

Esnaf ve KOBİ’lere Sicil Affı Gelecek Mi?

Türkiye’de kredi sicil düzenlemesini ve kara liste temizleme yasasını en çok esnaflar ve KOBİ’ler bekliyor. Özellikle KOSGEB Kredilerini ihtiyaç duyan esnaflarımız affın çıkması ile birlikte hem işletmeleri için KOSGEB kredisi kullanabilecek hem de Esnaf Kefalet Kredisi için başvuru hakkı elde edecektir. Çünkü kara listeye giren esnafa Halk Bankası tarafından verilen kefalet kredileri verilmiyor.

Güzel Bir Detay: Sicil affı çıksa bile aslında bankalar bazen keyfi olarak bu kredileri halka vermiyor. Ama Esnaf Kefalet kredisi ve KOSGEB kredileri gibi ticari kredilerde Halk Bankası hükümete bağlı olduğu için sicil affı sonrası kesin olarak bu bankadan kredi çekebilirsiniz. Yani banka kredi vermiyorum diyemez.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

kredi-sicil-affi-basvurusu

Af zaten geçtiğimiz birkaç sene önce kısmen çıkmıştı. Şu anda kara listede olan kişiler bu aftan yararlanmak ve kredi sicillerini temizleme başvurusu yapabilirler. Kara liste temizleme ve sildirme başvurusu Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi ile irtibata geçmelisiniz. Bu başvuru öncesi bankalar ile görüşerek kredi alıp alamayacağınızı sorgulatın. Eğer bankalar kara listede olduğunuz için kredi vermiyorsa KBB Risk Merkezi ile görüşebilirsiniz.

Not: Son yaptığımız araştırmalara göre aslında kara listeden adınızın silinmesi diye bir şey söz konusu olmayacak. Banka sicil affı yasası çıksa bile sizin kredi siciliniz hemen temizlenmeyecek. Ama işin güzel tarafı şu: bankalar artık sizin sicil durumunuza bakmadan direk kredi verecek. Yani olumsuz kredi sicilinizi banka görse bile siz bankanın diğer şartlarını tamamlarsanız kredi çekebilirsiniz. Peki nedir bu şartlar?

Kara Listeye Kredi Veren Bankaların Şartları

  • Sicil affı geçtikten sonra bankaya aşağıdaki şartlar dahilinde başvuru yaparsanız büyük ihtimal krediniz verilir. Bunlar;
  • Gelir belgesi: Mutlaka bir gelir beyanında bulunmalısınız.
  • Faaliyet Belgesi:  İşletmenizin açık olduğunu ve bundan para kazandığınızı vergiler ile göstermelisiniz
  • Kefil gösterin: Kredi başvurusunun kolay kabul edilmesi için gerçekten bankanın hayır diyemeyeceği iyi bir kefil bulun.
  • İpotek Gösterin: Kredinin hızlı onaylanması ve ret almamak için üzerinize kayıtlı bir malınızı teminat anlamında ipotek olarak gösterin.

Yukarıdaki şartları tamamlamanız durumunda çok hızlı bir şekilde kredi çekebileceğinizi tahmin ediyoruz.

Kredi Sicil Affı Çıktı Ama Bankalar Kredi Vermiyor!

Birçok vatandaşımız geçmiş dönemlerde çıkan sicil aflarına rağmen banka kredisi alamadığında şikayetçi oluyorlardı. Hükümet sicil affı tasarısını onaylasa bile bankalar daha önce kara listeye giren müşterilerinin kredilerini geri ödeyemeyeceğini düşünerek onlara kredi vermek istemiyor. Kredi verip vermemek bankaların yetkisinde olduğu için burada pek yapacak bir şey maalesef. Bankaya kefil ve teminat göstererek bir ihtimal kredi çekme şansı elde edebilirsiniz.

Not: Kredi sicil affını en hızlı ve kesin uygulayan bankaları merak ediyorsanız önceliğiniz Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank olsun. Bu bankalar devlete kısmen bağlı olduğu için çıkan sicil affına uymama gibi bir hatalı işlem yapmazlar.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor (BAŞVURU ŞARTLARI) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.