Maddi Yardım Yapan Dernekler Vakıflar ve Hayırseverler

Maddi Yardım Yapan Dernekler Vakıflar ve Hayırseverler
05.03.2020
A+
A-

Maddi durumu kötü olan vatandaşlarımız için para yardımı yapan bazı dernekler, son yıllarda özellikle sosyal medya üzerinden organize olarak büyük yardım kampanyaları yapmaya devam etmektedir. Özellikle son dönemde Haluk levent’in başına çekmiş olduğu ahbap derneği fakir ailelere maddi yardım yaparak binlerce kişiye destek olmaktadır. Bu yazımızda genel olarak maddi yardım yapan ya da para yardımı yapan dernek, vakıf ve hayırseverlerden söz edeceğiz.


Ahbap Derneğinden Maddi Yardım Almak


Türkiye’de son yıllarda kurulmuş olup ve en aktif şekilde parasal destek veren yerlerin başında Haluk Levent’in sosyal medya projesi olarak kurmuş olduğu ahbap derneği gelmektedir. Ahbap derneği özetle Twitter ve Facebook üzerinden yardım çağrısı yapan fakir ailelere öğrencilere, engellilere dar gelirli vatandaşlara; başta parasal yardım olmak üzere giyim, kırtasiye, burs, kömür, gıda yardımı ve barınma yardımı hatta tedavi yardımı gibi yardımlar yapmaktadır.


Ahbap derneğinden para yardımı alabilmek için gerçekten muhtaç olmanız gerekmektedir. Fakir ailelerin öğrencilerine yönelik her ay belli bir miktar burs yardımı yapıldığı ve burslarında listeler halinde Twitter adresinde paylaştığını söyleyebiliriz. Siz de eğitim yardımı almak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki ahbap temsilcisine Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz.


Para Yardımı Yapan Hayırseverler


Türkiye genelinde binlerce hayırsever bulunmaktadır. Bunlar bazen açık bazen gizli de nakit para yardımı ya da diğer türlü gıda yardımı, yakacak yardımı yapmaktadırlar. İstanbul’da bulunan vakıflar aracılığıyla yardım yapan iş adamları ve genelde açık bir şekilde isimlerini genellikle belli etmezler.

Bu yönden para yardımı yapan hayırseverler nasıl ulaşabilirim diye araştırma yapan kişilerin açık bir şekilde kişilere ulaşabileceklerini düşünmüyoruz; bunun yerine vakıf ve dernekler aracılığıyla maddi yardım talebinde bulunabilirler.


İstanbul’da kadınlara maddi yardım yapan kahdem derneği, İzmir ve Denizli- Manisa genelinde gıda yardımı yapan sevgi eli derneği çok fazla kendini gelen yardım taleplerini yerinde inceleyerek parasal yardım- maddi yardım yapıp yapmayacaklarını karar verirler.


Maddi Destek Veren Kamu Kurumları


Türkiye genelinde maddi durumu kötü olanlara genellikle kömür yardımı yapılmaktadır. Bunun yanında gıda ve eğitim yardımı, dul kadınlara sosyal ekonomik destek ödemesi adı altında okuyan öğrencilerin de parasal yardım yapılmaktadır.


Bu saydığımız yardımlar genellikle ilçelerdeki kaymakamlık bünyesinde faaliyet yürüten sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuru yapabilmeniz için bulunduğunuz mahalle muhtarlığına alacağınız fakirlik belgesi ve düşük maaş ile çalışıyorsanız gelir belgesi ile bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma kurumuna başvuru yaparak parasal destek ya da maddi destek için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Türkiye’de 2020 yılı itibarıyla milyonlarca kişiye ayrı kalemler adı altında maddi destekler verilmektedir; Siz de bu desteklerden yararlanabilmek için hemen ilgili kuruma giderek şahsen başvuru yapmalısınız. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.