finansportali.net

İŞ BULMA

Memurlukta Yaş Sınırı – 35 Yaş Üstü Memur Olabilir mi?

Memur olmak istiyorsanız, memurlukta yaş sınırı hakkında detaylı bilgileri biliyor olmasınız. Memur olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek gerektiğini biliyorsunuzdur. Memur statüsünde, kamu kadrolarında bulunmak için KPSS zorunludur.

Peki KPSS memurlukta yaş sınırı kaç? Yaş sınırı olmayan memurluklar hangileri? Bu yazıda memurluk yaş sınırı ile ilgili çeşitli bilmeniz gerekenleri öğrenebileceksiniz.

Türkiye’de her sene binlerce kişi devlet memuru olabilmek için sınava giriyor. Sınava giren bazı adayların aklını kurcalayan bir soru var. Memurlukta yaş sınırı kaç hakkında detaylı bilgiye erişilmek isteniyor. 35 yaş üstü memur olabilir mi? Konu hakkında bazı istisnalar mevcut.  Devlet memuru olmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Lafı daha fazla uzatmayıp, öğrenmemiz gerekenlere geçelim.

Advertisement

Memurlukta Yaş Sınırı Var mı?

Memurlukta Yaş Sınırı

Memur olma yaş sınırı 2021

Devlet memuru olabilmek için bazı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekiyor. KPSS’ye girip yeterl paunı almak bunlardan birisi. Ancak bu durum yeterli olmuyor. Memurlukta yaş sınırı var mı? Sorusuna vereceğim evet cevabı, bu durumu açıklıyor.

Bazı devlet kurumlarında memurluk için yaş sınırı bulunuyor. Memur olma yaş sınırı 2021 yılında belli kurumlarda 35 – 40 yaş sınırı söz konusu. Yani bazı kurumlarda memur olabilmek için 35 – 40 yaş sınırını aşmamak gerekiyor.

En çok para kazandıran meslekler hangileri öğrenmek ister misiniz? Belki de sizlere yeni bir fikir sunacak!

Her devlet kurumu için aynı şart söz konusu değildir. Düz memurluk yaş sınırı da kurumlara göre değişiyor. Bu nedenle girmek istediğiniz kurumların şartlarını biliyor olmanız gerekiyor. Peki bu durum KPSS sınavına girmeye engel mi? Bunun cevabını sizlere vereceğim.

KPSS Yaş Sınırı Kaç?

kpss yaş sınırı kaç 2021

Bazı devlet kurumlarında çalışabilmek için yaş sınırının olduğunu sizlere belirttim. Aşağıda sizlere KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar hangileri anlatacağım. Peki, KPSS yaş sınırı kaç? KPSS’ye kimler girebilir?

Okuldan mezun olma ihtimali olanlar, lise mezunları, ön lisans, lisans mezunları KPSS’ye girebiliyorlar. Mezun olması ihtimalini şu şekilde açıklayabilirim. Sınavın olacağı tarihe kadar mezun olma ihtimali olanlar sınava başvurabiliyorlar.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 40’ncı maddesinde; “Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler, en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almış olmak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler” hükmü vardır.

Advertisement

Yani KPSS sınavına girme yaş sınırı için bir yaş sınırı yok. 18 yaşını doldurmak yeterli oluyor.

Memur Olma Şartları

Devlet Memurluğunda aranan genel şartlar

Memur olmak için sizlere genel şartlardan bahsedeceğim. Bu şartlardan sonra yaş sınırı olan ve olmayan memurluklardan bahsedeceğim. Eğer genel şartları tamamlıyorsanız, geri kalan tek şart memurluk yaş sınırı için bazı kurumlara dikkat etmek. Devlet Memurluğunda aranan genel şartlar şu şekilde:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Yüz kızartıcı suçları işlememiş olmak
 • Erkekler için askerliği bitirmek ya da tecil ettirmek
 • Akıl sağlığının bulunmaması
 • (Kurumlara göre) İstenilen yaş sınıra uygun olmak
 • Terörle irtibatlı olma şüphesi taşımamak

Okumak İsteyebilirsiniz: Kadınlar için Meslekler

Memurlukta Yaş Sınırı Olmayan Kurumlar

Yaş sınırı olmayan memurluklar

KPSS sınavına girip iyi bir puan aldıktan sonra rahatlıkla atanabileceğiniz kurumlar var. 35 yaş sınırı olmayan memurluklar da bu sayacağım kurumlarda yer alıyor. KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar şu şekilde:

 • Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışılan yerler
 • Sivil memurlar
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Kredi Yurtlar Kurumu 4 B Sözleşmeli Yurt Memurluk Alımları
 • İtfaiye Memur alımı
 • Üniversit hastaneleri sağlık personeli alımları

KPSS B Grubu Memurlukta Yaş Sınırı

KPSS B grubunda yaş sınırı yok. Bu gruptan sınava girip devlet memuru olmak istiyorsanız, gerekli olan puanı almanız yeterli. Diğer şartları da tamamladıktan sonra herhangi bir şartla karşılaşmıyorsunuz. Yaş sınırlandırılması KPSS B grubu için mevcut değil.

En kazançlı Yeni İş Fikirleri sayesinde büyük kazançlar elde edebilirsiniz!

Memurlukta Yaş Sınırı Olan Kurumlar

kpss yaş sınırı olan kurumlar

Aşağıda sıralayacağım kurumlarda memurlukta yaş sınırı uygulanıyor. Bu kurumlarda çalışmayı düşünüyorsanız ve 35 – 40 yaş üstündeyseniz dikkatli olmalı ve araştırmalısınız.

KPSS A grubunda bulunan memurluklarda yaş sınırı vardır. KPSS A grubunda; uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, denetçi yardımcılığı gibi kadrolar bulunuyor. Bu kadrolar için yaş sınırı vardır ve yasa tarafından belirtilmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezi yaş sınırı ise kadınlar için 28, erkekler için 30 olarak belirlendi. POMEM alımlarında bu yaş sınırına dikkat etmeniz gerekiyor.

Advertisement

Ayrıca Adalet Bakanlığına bağlı olan zabıt katip alımlarında da 35 yaş sınırı bulunuyor. Dediğim gibi kurumlara göre yaş sınırlandırmaları mevcut.

Sağlık Bakanlığı Atamaları Yaş Sınırı

memurluk için yaş sınırı

Sağlık Bakanlığı memur alımı için belli bir yaş sınırı vardır. Memurlukta yaş sınırı olan kurumlar arasında Sağlık Bakanlığı da yer alıyor. Peki, Sağlık Bakanlığı memur alımları için yaş sınırı kaç?

Sağlık Bakanlığı memuru olmak istiyorsanız 18 yaşını doldurmanız gerekiyor. Ayrıca 35 yaşını da doldurmamanız gerek. Bu kurumun memur alımlarındaki yaş sınırına uygun olmalısınız. Aksi taktirde alımlara katılamıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Evde Para Kazanma Yolları

Öğretmenlikte Yaş Sınırı

Kadınlar için meslekler

Öğretmenlikte Yaş Sınırı

En çok memur olma yaş sınırı 2021 için sorulan sorulardan birisi, öğretmenlik yaş sınırı kaç? Sorunun en büyük nedeni daha öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlik atamalarında 40 yaş sınırı uygulamasıydı. Peki şimdi durum ne? Öğretmenlikte yaş sınırı kaç? Her yıl binlerce öğretmen adayı atama bekliyor. Atamalar içerisinde 35 – 40 yaşından büyük kişilerde bulunuyor mu?

Artık öğretmenlik için 40 yaş sınırı bulunmuyor. Öğretmenlik 40 yaş sınırı geçtiğimiz yıllarda kaldırılarak, atamalarda yaş sınırı uygulanmadı. Geri kalan şartları tamamladığınız taktirde öğretmenlik atamalarına aday olabiliyorsunuz.

Advertisement

Sizlere memurlukta yaş sınırı için gerekli açıklamaları yaptım. Gördüğünüz gibi bazı kurumları için memurluk için yaş sınırı varken, bazı kurumlar için yaş sınırı söz konusu değil. Gün geçtikçe bu durumlar üzerinde bazı değişiklikler yapılıyor. Bu nedenle kurumları özellikle yaş sınırı için araştırmanızda fayda var.

Aklınıza takılan soruları YORUM olarak bırakabilirsiniz! İyi günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2022 için TÜM BİLGİLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

Gizli Müşteri Olmak! Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Gizli Müşteri Olmak

Müşteri gibi davranarak, gizlice denetleme yaparak para kazanmak çok kolay. Üniversite öğrencisisin ve “çok yorulmadan para kazanmak istiyorum” mu diyorsun? Ya da zaten işin var ama ek gelir istiyorsun. Kim yorulmadan ek geliri olsun istemez ki? Gölge müşteri veya diğer adıyla gizli müşteri olmak tam da sizlere göre! Peki, nasıl gizli müşteri olunur? Öncelikle ajanslara […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

Bankacı Nasıl Olunur? – 2022 Şartları ve Maaş Bilgisiyle!

bankacı nasıl olunur

Banka sektöründe çalışmak istiyorsanız ve bankacı nasıl olunur ? Sorunu soruyorsanız, olmanız gerektiği yerdesiniz. Sizle bu yazımda detaylarıyla birlikte nasıl bankacı olunur anlattım. Bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı? gibi soru işaretlerine tek tek cevap vereceğim. Ayrıca bankacı maaşları 2022’de ne kadar? Güncel yanıtını burada bulacaksınız. Yıllar geçiyor ve birçok yeni meslek doğuyor. Bazı meslekler […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.