finansportali.net

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Önü Açık Meslekler – GELECEK VAAT EDEN 25+ MESLEK!

önü açık meslekler

Geleceği için endişelenen her genç, önü açık meslekler nelerdir? diye merak ediyorlar. Türkiye’de ve dünya da gelecek vaat eden meslekler herkesin ilgisini çekiyor. Peki ya bu meslekler neler?

Her zaman prestijli meslekler arasına giren doktor, avukat, öğretmen ve mühendis dışında bir çok iş kolu mevcuttur. Değişen dünya ile birlikte doğan diğer meslek gruplarına farklı bölümlerden mezun olarak da mensup olabilirsiniz.

Klasik meslekler dışında önü açık meslekler nelerdir? Gelecek vaat eden meslekleri yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Hadi o zaman öğrenelim!

Advertisement

Önü Açık Meslekler Nelerdir?

önü açık meslekler nelerdir
önü açık meslekler nelerdir

Önü açık meslekler her genç ve yetişkinin merak ettiği bir konu. Günümüzde çok farklı alanlarda bir çok iş kolu türemiştir. Sürekli olarak bu meslekleri takip etmek çok zor oluyor. Bu yüzden biz de sizler için araştırıp, sıraladık…

Önü açık meslekler aşağıda sıralı olarak yer almaktadır! Ayrıca diğer farklı önü açık meslekleri öğrenmek isterseniz videoyu izleyebilirsiniz!

1- Siber Güvenlik Uzmanı

önü açık meslekler 2023
önü açık meslekler 2023

Güvenlik, neredeyse her alanda ihtiyaç duyduğumuz temel ihtiyaçlarımızdandır. Sizde eğer çözüm odaklı bir insansanız, sorunları büyütmeyip hemen analitik çözümler geliştirebiliyorsanız, teknik işlerden anlayan bir yapınız varsa siber güvenlik uzmanlığı tam size göre bir meslek!

Siber tehditler hem devlette hem de özel sektörde bir çok kurum ve kuruluşun temel sorunları arasında yer almaktadır. Bu yüzden siber güvenlik uzmanı yeni nesil çalışma alanları içeren kurum ve kuruluşların vazgeçilmez çalışanıdır. İhtiyaç duyulan bu meslek grubu, önü açık mesleklerin arasında yer almaktadır.

2- Robotik Mühendisi

Yaşadığımız bu dijital çağda bazen yaptığımız işler için bir başka iş gücü istiyoruz. İşte tam burada robotik mühendisleri devreye giriyor! Artık robotlar aracılığıyla pek çok farklı işi, insan gücünden alıp robotlara yükleyebiliyoruz.

Bu çağın en büyük kolaylıklarından biri şüphesiz teknoloji. Teknolojiyle birlikte gelişen dünyada bu alanda yapacağınız her mesleğin önü açıktır. Bu mesleklerden birisi de robotik mühendisliği…

Bu meslekle neler yapacaksınız? İnsan gücünün yetmediği ya da tehlikeli bölgelerde yapılan iş sahaları için robotlu ve robotik sistemler oluşturup, tasarlayacaksınız. Bu şekilde iş sahalarını daha kolay, güvenli ve verimli hale getirebileceksiniz.

Advertisement

İlgili İçerik: Kadınlar İçin Meslekler

3- Hemşire

önü açık meslekler eşit ağırlık
önü açık meslekler eşit ağırlık

İnsan var olduğu sürece sağlık ihtiyacı hiç bir zaman bitmeyecektir. Bu yüzden sağlık sektöründe yer alan neredeyse her mesleğin önü açık. Hemşirelikte bunlardan bir tanesi. Sadece ülkemizde değil dünyada da her zaman önü açık olacak mesleklerden bir tanesidir.

2020 yılında yaşanan Coronovirüs salgını tıp alanındaki neredeyse tüm mesleklere ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu bir kez daha bize göstermiştir. Hemşirelik hastane, askeriye, okul, özel kurum ve kuruluşlar gibi bir çok alanda ihtiyaç duyulan bir meslektir.

Meslek seçiminde ihtiyaç duyulan bir mesleği seçmeniz çok önemli. Bu yüzden hemşireliğin her zaman önü açıktır.

4- Muhasebe ve Mali Müşavirlik

muhasebe ve mali müşavirlik
muhasebe ve mali müşavirlik

İşletmeler ve kişiler, finansal işlerini yürütecek kişilere ihtiyaç duyarlar. Paranın bu kadar değerli bir döneminde maddi tüm yükümlülükleri takip edecek birisi her yerde aranmaktadır.

Muhasebeciler ve mali müşavirlerde bu maddi yükümlülük görevlerini yerine getirirler. Bu yüzden gelecekte de önü açık meslek gruplarının arasında yer almaktadır.

Advertisement

5- Yazılımcı

önü açık meslekler
önü açık meslekler

Kişilerin, kurumların ve çeşitli kuruluşların yazılıma olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dijitale kayan bir çok alan olduğu sürece yazılımcı her zaman aranan meslek gruplarının içerisindedir.

Haricinde, dijital sektörde yer almasanız bile ihtiyaç duyduğunuz her şeyin yazılımı olabilir. Bu yüzden yazılım önü açık meslekler grubunda yer alır.

Editörün Önerisi: Evde Para Kazanmanın Yolları

6- Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı (UX)

Son zamanlarda oldukça fazla iş ilanında UX tasarımcısı unvanına rastlıyoruz. Peki UX tasarımcısı ne demek? Ne iş yapıyor? Kurum ve kuruluşların, kullanıcı deneyimlerinden yararlanarak yeni içerik oluşturan kişilere UX tasarımcısı denilmektedir.

İçerik, dijital dünya için en önemli olgulardan birisidir. Hangi işi yaparsanız yapın bu mecrada kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Bir cihazın açma-kapama düğmesinden başlayarak kullanıcıya sunulan her ayrıntsını UX tasarımcı yapmaktadır. Bu yüzden geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

Advertisement

7- Veri Analisti

önü açık meslekler sayısal
önü açık meslekler sayısal

Çok sayıda dijital bilgi nasıl takip edilir? İşte veri analistlerinin görevi bu! İnsan davranışları, tercihleri, kaydedilen datalar ve araştırmalar gibi bir yığın karmaşık birikimi veri analistleri açık bir şekilde sunarlar ve anlamlandırılmasını sağlarlar.

Dijital dünyadaki tüm meslek alanları deva ettiği sürece veri analistlerine ihtiyaç duyarız. Bu yüzden bu meslek grubu geleceği olan mesleklerin en başında gelmektedir.

8- Avukat

4 yıllık önü açık bölümler sayısal
4 yıllık önü açık bölümler sayısal

Geçmişten bugüne insanın var olduğu her yerde adalet, düzen ve izana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden hukuk alanında yer alan tüm meslekler geçmişte var olduğu gibi gelecekte de önü açık meslek gruplarının içerisinde yer almaktadır.

Her insanın savunulmaya ihtiyacı vardır. Hatta savunulma haricinde hukuki işlemlerini üstlenecek ve bu karmaşık resmi dünyadan kişileri uzak tutacak biriyle çalışmak ister.

İşte tam burada avukatlar devreye girmektedir. Hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek meslek gruplarının içerisinde avukatlık yer almaktadır.

9- Satış Hesabı Yöneticileri

Hemen her sektörde, yöneticiler bir şeyler satma konusunda uzman kişilere ihtiyaç duyarlar. Kurum ve kuruluşların ya da şahısların satışlarını arttırmaya, geliştirmeye ve büyütmeye yönelik yardımcı olacak kişiler satış hesabı yöneticileri olmuştur.

Advertisement

Her sektörde ihtiyaç duyulan bir meslek grubu olması önü açık mesleklerden olmasını sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir; Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

10- Mühendis (Çevre Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Arge mühendisi)

mühendis
mühendis

Mühendislik, geçmişten beri her zaman prestijli meslek gruplarının arasında yer almıştır. Her zaman ve her alanda ihtiyaç duyulan meslek mühendisliğin son zamanlarda popüleritesi artan bir kaç farklı dalı vardır? Peki bunlar hangileridir?

  • Çevre Mühendisi
  • Mekatronik Mühendisi
  • Ar-Ge Mühendisi

Bu mühendislik gruplarının güncel her alanda varlığını devam ettirmeleri son zamanlar da popülerliklerini arttırmıştır. Bu durum önü açık meslek gruplarından olduklarını bizlere gösterir.

11- Sosyal Medya Uzmanı

TM önü açık meslekler
TM önü açık meslekler

Sosyal medya son yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hem kişilerin hem de kurum ve kuruluşların yönetim ve pazarlama alanında en ihtiyaç duyduğu kişiler bu nedenle sosyal medya uzmanlarıdır. Dijitalleşen dünyamızda sosyal medya uzmanları hep hayatımızda var olacaklardır. Bu nedenle meslek gruplarının içinde önü açık mesleklerden birisidir.

14- İçerik Uzmanı

İçerik uzmanı, geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Her şirket ya da küçük işletme web sitelerinin ve diğer medya kanallarının içeriklerini bulmakta zorlanıyorlar. Tam burada içerik uzmanları devreye giriyor!

İçerik uzmanı, yaratıcı içerikler bulma, içeriği stratejik olarak sizin geliştirecek şekilde hazırlama, raporlama ve sunma gibi içerikle ilgili bir çok detayı sizin için hazırlıyor.

Advertisement

Şuan ve bundan sonraki süreçte ayrılmaz bir parçamız olan web sayesinde bu meslek geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

12- Online öğretmen

önü açık meslekler sağlık
önü açık meslekler sağlık

Öğretmenlik, geçmişten günümüze hiç bitmeyecek ve her zaman var olacak meslek gruplarından birisidir. Çünkü insanın eğitime ve öğretime her zaman ihtiyacı olacaktır. Peki online öğretmen nedir?

Covid-19 virüsü ile birlikte gelen pandemi döneminde neredeyse her meslek grubu evden çalışmıştı. Okulların kapatılmasıyla öğretmenlerden evden online olarak eğitime devam etti. Sonraki süreçte teknolojinin bu kolaylığı ve rahatlığı herkesin işine geldi ve online çalışma artık hayatımızın bir parçası oldu.

Öğretmenlerde artık bulunduğu her konumdan online olarak öğrencileriyle buluşabilir ve ders verebilir. Bunun için tek ihtiyacımız olan bir bilgisayar ve internet! Online öğretmenlik teknoloji ile birlikte hiç bitmeyen ve yükselen bir meslek grubu olarak geleceğin meslekleri arasında yerini almıştır.

13- Koçluk

Koç, kişinin yaşamında farklı alanlarda, kariyerlerinde nasıl ilerleyeceklerine ve hareket edeceklerine dair yol gösterici kişidir. Koçlar, her anlamda sizin yanınızda olurlar ve size destek olurlar.

Advertisement

Günümüz problemlerinden biriside kişilerin hayatlarında nasıl ilerleyeceklerini ve hareket edeceklerini bilememeleridir. Koç, bu durumda devreye girer ve size eşsiz bir yol gösterici olur.

İlgili İçerik: Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları

14- Kişisel Antrenör (PT)

önü açık meslekler 2 yıllık
önü açık meslekler 2 yıllık

Kişilerin sağlığı kadar son yıllarda revaçta olan bir diğer alan ise vücut geliştirme ve sportif faaliyetlerin devamlılığıdır. Bu yüzden kişisel antrenörlerin sayısı oldukça artmıştır. PT’de denilen bu kişisel antrenörler sağlıklı yaşam ve vücut geliştirme konusunda sizlere yol gösterirler.

Sosyal medyanın da etkisiyle insanların algısında yer eden vücut imajı her geçen gün kişisel antrenör arayışını artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden geleceğin artarak yükselecek meslek gruplarının içerisinde kişisel antrenörlerde yer alır.

15- Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama ve reklam sektörü son yıllarda dünya genelinde sıklıkla karşılaştığımız ve yükselişte olan bir sektör. Şirketlerin hedef kitle ve müşteriye ulaşma ihtiyacına karşın ortaya çıkan bu alan yeni dijital dünya alanında önü açık meslek gruplarının içerisindedir.

Advertisement

Ürünü kullanıcıyla ihtiyaçlarına binaen karşılamak ve kurumun müşteriyle buluşmasını sağlamak dijital pazarlama uzmanının görevlerindendir. Bu sektör gelişmeye devam ettikçe meslek grubunun da gelecek vaat etmesi ve beklentileri karşılaması muhtemeldir.

16- Genetik Uzmanı

genetik
genetik

Genetik uzmanlığı güncel olarak revaçta olan meslek gruplarından birisidir. Her daim sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu için gelecekte de önü açık meslek gruplarının arasında yer alır. Bir insanın gelecekte gelişecek hastalıklarını tespit etme ve semptomları ortaya çıkmadan harekete geçmesini sağlamak için genetik uzmanına her zaman ihtiyaç duyulur.

17- E-Ticaret Uzmanı

E-ticaret pandemi dönemi ile birlikte hayatımızda oldukça yaygın bir iş modeli haline gelmiştir. Çevrimiçi sanal mağaza yönetmek oldukça zor bir iştir. Fakat bu işin püf noktalarını çözerseniz hem çok keyif alacağınız hem de çok paralar kazanacağınız bir mesleğiniz olabilir.

Her şeyin online dünyaya geçiş yaptığı evrede ticarette artık çevrimiçi olarak yönetilecektir. Bu yüzden e-ticaret uzmanları önü açık meslek gruplarının arasında yer almaktadır.

Editörün Önerisi: Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır?

Advertisement

18- Psikolog

terapist
terapist

Zihin ve ruh sağlığı alanındaki meslekler her zaman talep görülen mesleki alanlardandır. Kişinin ruh sağlığını bir robotun tedavi etmesi pek sağlıklı olmayacağı için psikologlara ve terapistlere her zaman ihtiyaç duyulur.

Hem de dijitalleşen, robotlaşan ve rutin haline gelen günlük yaşantımızda psikolojik bozukluklarımız artmaktadır. Mevcut dünya düzeni devam ettiği sürece de bu psikolojik rahatsızlıkların artış göstereceği muhtemeldir. Bu yüzden psikolog mesleği önü açık meslekler arasında yer almaktadır.

19- Web Geliştirme Uzmanı

Farklı programlama dilleri kullanarak siteler tasarlayan, oluşturan ve yöneten kişiler web geliştirme uzmanlarıdır. İnternet her zaman hayatımızda olacağı artık kesin olan bir şey olduğu için web geliştirme uzmanlarına da her alanda ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden önü açık mesleklerden birisidir.

20- Diyetisyen

Sağıksız besinlerin ve fast food’un hayatımıza girmesiyle vücut besin değerlerimizin bozulduğu bir gerçek. Bu yeme sorunu arttığı sürece besin değerlerimizi dengeleyecek bir uzmana ihtiyacımız olacaktır.

Diyetisyenler işte tam da bunun içi varlar! Sadece zayıflamak değil sağlıksız yeme alışkanlığımızdan kurtulmak için de diyetisyenlere başvurabiliriz.

Advertisement

21- Biyoistatistik

Sağlık alanın da yer alan her iş koluna ihtiyaç her dönemde vardır. Biyoistatistikçiler ise tıp ve biyoloji alanında istatistik araçlarını kullanarak halk sağlığında yer alan tüm sorunlara çözüm bulurlar.

Halk sağlığı sorunları her zaman çözüme ulaşmak için bekleyen sorunlardır. Bu yüzden biyoistatistikçiye her zaman ihtiyaç duyulur. Sağlıkta önü açık meslekler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir; Kadınlar İçin Evde Yapılacak İşler

22- Finansal Analist

önü açık meslekler
önü açık meslekler

Küçük ve büyük işletmelerin paralarını yönetebilmeleri ve mali durumlarını gizlemeleri için finansal analistleri her zaman ihtiyaçları olur. Hem finans bilgi birikimine sahip hem de analiz yeteneği güçlü birisini bulmak oldukça zordur.

Şirketlerin bahsettiğimiz bu ihtiyacı geçmişte ve gelecekte her zaman olacaktır. Bu yüzden önü açık meslek grupları arasında yer almaktadır.

Advertisement

23- Broker

önü açık meslekler sözel
önü açık meslekler sözel

Dengesiz piyasa verileri yüzünden paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyor musunuz? Alım-satım işlerinden anlamıyor, sizin yerine başkasının yapmasını mı istiyorsunuz? O halde broker tam size göre!

Broker, mali yönetim ve alım-satım işlemlerinde taraflar arasında aracı olan ve ticari işleri kolaylaştıran kişidir. Küçük veya büyük şirketler, kişi ve kurumlar her zaman bünyesinde bir broker bulundurur. Ticaret hiç bitmeyecek bir iş kolu olduğu için broker da önü açık meslek grupları arasında yerini almıştır.

24- Proje Yöneticisi

bayanlar için önü açık meslekler
bayanlar için önü açık meslekler

Kurum ve kuruluşlarda projeleri yöneten, projenin başından sonuna kadar süreçten sorumlu olan kişiye proje yöneticisi denilmektedir.

Geçmişten günümüze yer alan kurum ve şirketler dışında son dönemde artan start-up sayılarıyla proje yöneticilerine oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden önü açık meslek grupları arasında yerini alır.

25- Yenilenebilir Enerji Uzmanı

yenilenebilir enerji uzmanı
yenilenebilir enerji uzmanı

Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki; yani güneş, dalga, rüzgar gibi alanlarda var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, doğadaki her canlının nesli için daha çok alternatif üretmemiz gerekmektedir.

Bu yüzden yenilenebilir enerji alanındaki her meslek grubuna ihtiyaç duyulmaktadır. Yenilenebilir enerji uzmanı bu alanda yer alan, en revaçta mesleklerden bir tanesidir.

Bu meslek grubunda yer alanlar, bünyesinde bulunduğu kurum ve kuruluşların enerji verimliliğini kontrol altında tutmak, yeni enerji kaynakları ortaya çıkarmak, mevcut kaynakların yönetimini sağlama görevleri ile yükümlüdürler.

Advertisement

26- Grafik Tasarımcı

sayısal önü açık meslekler
sayısal önü açık meslekler

Web dünyasının olmazsa olmaz iş kollarından birisi grafik tasarımcıdır. Web sitesi, dergi, oyun, reklam, kurumsal kimlik ve iletişi gibi bir çok alan da çeşitli ürünlerin tasarımını yapmakla görevlidir. Bu yüzden her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek grubudur.

Grafik tasarımcılıkta önü açık mesleklerden birisidir. Grafik tasarımcı maaşları aynı zamanda çok yüksektir. Bu yüzden bayanlar için önü açık meslekler arasında en çok tercih edilen olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

En çok para kazandıran meslek hangisi?

Önü açık meslekler ve maaşları oldukça görecelidir. Her kurum ve kuruluşun ya da iş kolunun farklı kazançları olmaktadır. Bu yüzden direkt olarak en çok para kazandıran meslek söylenemeyebilir. Fakat çok kazançlı meslekleri sizler için sıralayabiliriz.

  • Robotik Mühendisi
  • Yazılımcı
  • Finansal Analist
  • Web Geliştirme Uzmanı
  • Koç
  • Veri Analisti

Türkiye’de geleceğin meslekleri nelerdir?

Türkiye’de teknoloji alanında olan meslekleri neredeyse tümü artık geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda tıp, hukuk, sağlık alanında ki bir çok iş kolu da bu meslek gruplarının içinde yer almaktadır.

Hangi bölümlerin geleceği var?

Türkiye’de sayısal ve eşit ağırlık bölümlerinin her zaman geleceği vardır. Fakat bu demek değildir ki diğer bölümlerden mezun olduğunuzda geleceğiniz olmayacak…

Hangi bölümden mezun olursanız olun kendi çalışma alanınızı özellikle web ve dijital medyaya entegra ederseniz kendinize gelecek yaratmış olursunuz. Çünkü dijital ve sanal ortama geçiş yapan dünya da yer almazsanız sizin mezun olduğunuz bölümün pek bir önemi kalmayacaktır.

Advertisement

Sizlere önü açık meslekleri araştırıp, sıraladık. Konu ile ilgili soru ya da eklemek istediniz bilgileri YORUMLAR aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan 2023 Ekleristan Bayilik Ücreti, Şartları ve Başvuru Detayı! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum yapmak için tıklayn.

BAYİLİK

2023 Ekleristan Bayilik Ücreti, Şartları ve Başvuru Detayı!

Ekleristan Bayilik Ücreti

Son dönemlerin en meşhur tatlı dükkanlarından olan Ekleristan bayilik almak isteyenler için en güncel araştırma! Ekleristan bayilik ücretleri 2023 fiyat bilgisinden ürün yelpazesine kadar aradığınız her şey bu yazıda! Ekleristan bayilik şartları nelerdir öğrenmek için tek yapmanız gereken sonuna kadar dikkatle okumak! Ekleristan bayilik başvurusu nasıl yapılır detaylarıyla anlattığım yazımda ayrıca yatırımlarınızı da en doğru […]

Okumaya devam et

GİRİŞİMCİLİK

Easycep Bayilik Alma Şartları, Ücreti ve Başvuru Süreci

easycep bayilik

Türkiye’nin yükselen teknoloji girişimlerinden olan Easycep bayilik şartları nedir bu yazımda sizler için araştırdım. Easycep bayilik ücretlerine de yer verdiğim yazımda yatırımlarınız için iyi bir tercihle karşınıza çıktım. Büyüyen bir marka olan Easycep telefon bayiliği nasıl alınır diye araştırmanıza gerek kalmadı! Easycep bayilik başvurusu formundan, ürün kategorisine kadar detaylı bir araştırma yazısını sizlere sunuyorum. İkinci […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.