finansportali.net

İŞ BULMA

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? – 2021 İçin EN GÜNCEL Bilgiler!

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Özel güvenlik nasıl olunur?  Sorusu için araştırma yapıyorsanız, tam olarak doğru adrestesiniz! Sizlere bu yazımda özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? Şartları ve sertifika nasıl alınır gibi çeşitli bilgilerden bahsedeceğim.

Eğer güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız, yapmanız gerekenleri bilmeniz lazım. Özel güvenlik maaşları, bayan için özel güvenlik nasıl olunur? Gibi değinmem gereken noktalara değineceğim. Güvenlik görevlisi olmak hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Dönem dönem özel güvenlik görevlisi alımlarıyla birçok insan bu işe adım atıyor. Elbette özel güvenlik görevlisi şartları var. Bu şartları yerine getirmelisiniz. Güvenlik görevlisi sertifikası nasıl alınır? Şeklinde soruların cevaplarını bilmeniz gerekiyor. Önü oldukça açık bir meslek olarak görülen bu mesleği  yapmak istiyorsanız, yazımı okumaya devam edin.

Advertisement

Güvenlik Görevlisi Ne Yapar?

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur

Sizlere ilk önce özel güvenlik nasıl olunur, şartları neler? Gibi mevzuları anlatmadan önce; güvenlik görevlisi nedir? Ne iş yapar? Bu konuya değineceğim. Böylece iş profili hakkında bilginiz olacak. Güvenlik görevlilerin özetle en temel görevi, bulunduğu yerin güvenliğini sağlamaktır. Çalıştığı yerin güvenliğini sağlamak için bazı yapması gerekenler vardır.

Örneğin, çalıştığı yere giren kişilerin kaydını tutmak, gelen paketleri alakalı insanlara ulaştırmak, güvenlik için lazım olacak araştırmak, listesini hazırlamak ve ekipmanın teminatını sağlamak. Güvenlik görevlisinin diğer bir önemli görevi de güvenlik kameralarından, yani monitörlerden görüntüleri izlemek. İzlediği görüntüler de şüpheli bir durum söz konusuysa, bunu güvenlik amiri ile bildirmek zorundadır.

Ayda 10.000 TL kazanç elde eden meslekler var. En çok para kazandıran meslekler yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz!

Birçok yerde özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç vardır. Okullarda kurumlarda şirketlerde, otellerde, çeşitli işletmelerde ve konutlarda, havaalanlarında… Çalışma sahası geniş olan özel güvenlik görevlilerinin yükümlü olduğu konular; bulundukları yerdeki insanları ve değerli varlıkları korumaktır.

Her geçen gün özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç artıyor. Siz de bu iş sahasında değerlendirmek istiyorsanız özel güvenlik nasıl olunur şartları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sizlere güvenlik görevlisinin görevlerinden kısaca bahsettiğime göre hadi gelin, diğer bilmeniz gereken önemli mevzulara geçelim.

Advertisement

Güvenlik Görevlisi Olma Şartları 2021

özel güvenlik nasıl olunur şartları

Evet, gelelim şimdi özel güvenlik görevlisi nasıl olur? Sorusunun cevabına… Özel güvenlik görevlisi olabilmek için, güvenlik olma şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Özel güvenlik nasıl olunur şartları, 2021 yılında sizlere aşağıda sıraladığım gibi.

 • Özel güvenlik görevlisi olabilmek için özel kurumlardan ya da resmi kurumlardan özel güvenlik görevlisi ( ÖGG ) kurslarına katılıp sertifika almanız gerekiyor. Yani özel güvenlik sertifikası eğitimi için yetkili kurumlardan sertifika almalısınız.
 • Yetkili kurumlardan başarı ile sınavı geçtiğiniz zaman silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi sertifikası alınır.
 • Silahsız ya da silahlı özel güvenlik sertifikası eğitiminden sonra yapılması gereken  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen özel güvenlik görevlisi sınavına girmek.
 • Özel güvenlik görevlisi sınavından 60 puanın üzerinde almanız gerekiyor. Sınavdan geçemediğinizde bir sonraki sınava girme hakkınız yanmıyor. Senede toplam 6 kez özel güvenlik görevlisi sınavı yapılmakta.
 • Özel güvenlik amiri nasıl olunur ? diyorsanız taşımanız gereken en önemli şart, üniversiteden 2 yıllık önlisans özel güvenlik ve koruma programından mezun olmamız gerekir.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olarak İki tür özel güvenlik var. Siz hangisini yapmak istiyorsanız onun şartlarını karşılayan bilmelisiniz. İkisi için taşımanız gereken şartlar farklılık gösteriyor.

Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

silahlı özel güvenlik nasıl olunur ?

Silahlı özel güvenlik olabilmek için silahlı güvenlik sertifikası alabilmeniz gerekmektedir. Silahlı güvenlik şartları için aşağıdakileri dikkate alın.

 • Silahlı güvenlik sertifikası almak için 21 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Toplam olarak 18 iş günü olan bir eğitim almanız gerekiyor. Toplamda 120 saatten oluşan bir silahlı güvenlik sertifikası programı oluyor.
 • 15 gün boyunca temel dersleri alıyorsunuz üç günde de teorik eğitim uygulaması yapılıyor. Bu üç günlük eğitimde de atış eğitimi alıp sertifikanızı tamamlıyorsunuz. Silahlı özel güvenlik nasıl olunur diyorsanız bu şartları tamamlamanız önemli.
 • Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için boy – kilo şartı yoktur. Bazı kurumlara göre bu durum değişiklik gösterebilir

Dikkatinizi çekebilir: Kolay Zengin Olmanın Yolları

Silahsız Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

özel güvenlik nasıl olunur

Silahsız özel güvenlik olma şartları silahlı güvenlik görevlisine göre daha hafif şartlar taşıyor.

 • 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Silahsız güvenlik görevlisi adayı olabilmek için en az 8 yıllık bir ilköğretim seviyesinde mezun olmalısınız.
 •  15 gün Silahsız güvenlik görevlisi olma eğitim sürecine tamamlamalısınız.
 • Silahsız güvenlik şartları boy, kilo hakkında soru işaretleri var. Bu konuya da açıklık getireyim. Tıpkı silahlı da olduğu gibi silahsız özel güvenlik olmak için boy ve kilo şartı yok. Aynı şekilde çalışılan kuruma göre, kurumun belirttiği bir boy – kilo şartı söz konusu olabilir.

Bayan Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

bayan güvenlik görevlisi olmak için gerekenler

Yaptığım araştırmalara göre en çok özel güvenlik görevlisi olma sorularından birisi de bayan özel güvenlik nasıl olunur ? Bayan güvenlik görevlisi olmak için gerekenler neler? Öncelikle belirtmem gerekiyor ki erkek özel güvenlik görevlilerinin olduğu gibi kadın özel güvenlik görevlileri de var.

Yani aklınızda bayanlar özel güvenlik görevlisi olabilir mi diye bir soru işareti varsa, endişelenmeyin. Özel güvenlik görevlileri alımları bay bayan fark etmeksizin gerçekleştiriliyor. Bayan güvenlik görevlisi nasıl olunur için taşımanız gereken özellikler şunlar

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Silahsız görev yapacaklar için en az 8 yıllık ortaokul eğitimi, silahlı görev yapacaklar ise en az lise mezunu olmak.
 • Ortaokul mezunu ise 18 yaşını doldurarak 19 yaşından gün almak.
 • Lise mezunu ise 21 yaşını doldurarak 22 yaşından gün almak.
 • Vücut ve akıl sağlığının tam olması.
 • Sicil belgesinin temiz olması.
 • Görevini yerine getirirken herhangi bir engeli bulunmamak.
 • Kamu haklarından mahrum durumda olmamak.
 • Güvenlik soruşturması olumlu olmak
 • Herhangi bir suçtan dolayı 1 yıldan fazla hapis cezası almamış olmak.

Bunu da okuyun: Kadınlar İçin Meslekler

Özel Güvenlik Görevlisi Sınav Tarihleri

özel güvenlik görevlisi olmaya karar verdiyseniz. 2021 yıl içerisinde 6 kere gerçekleşen özel güvenlik görevlisi sınavına girmeniz gerekiyor. özel güvenlik denetleme Başkanlığı 2001 yılı için tarihleri belirledi. üç aylar içerisindeki temel eğitim ve Yenileme Eğitim sınavlarına girerek sertifikanızı eğitim bitişinde alabiliyorsunuz. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı 2021 yılı – sınav takvimiiçin tıklayabilirsiniz.

Özel Güvenlik Maaşları 2021

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

özel güvenlik görevlisi MAAŞLARI

Şimdi gelelim en merak edilen konuya… Özel güvenlik maaşları ne kadar? Güvenlik olmak için şartları bildiğinize göre artık bu konuya değinebiliriz. Öncelikle belirtmem gereken nokta, özel güvenlik olacağınız için gireceğiniz kurumlara göre maaşlarda değişiklikler söz konusu. Aynı zamanda silahlı güvenlik görevlisiyle, silahsız güvenlik görevlisinin de aldığı maaş düzeyi arasında fark oluyor. O yüzden tam olarak sabit bir özel güvenlik maaşı sizlere söylemem çok doğru olmaz. Ancak piyasa değerlendirmesi yaparak, bazı araştırmalarıma göre ortalama maaş bilgisi vereceğim.


Kurumlara göre özel güvenlik maaşları:

Kadrolu Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 400 TL

Advertisement

Havaalanı Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 250 TL

Belediye Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 550 TL

Banka Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 450 TL

Devlet Hastanesi Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 400 TL

Advertisement

Özel Hastane Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 650 TL


Güvenlik görevlileri pozisyonlara göre özel güvenlik maaşları:

Vardiya görevlisi özel güvenlik maaşı: 3.000 – 3.500 TL  arası

Şef ya da amir güvenlik görevlisi maaşı: 3.5000 – 5.000 TL arası

Advertisement

Müdür güvenlik görevlisi maaşı: 4.000 – 5.500 arası


Belirttiğim gibi kurumlara göre özel güvenlik görevlisi maaşları değişiklik gösterebilmekte.

Özel Güvenlik Olmanın Masrafları 

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

özel güvenlik nasıl olunur

Silahsız ya da silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için kurs, sınav ücreti, kimlik harcı ve diğer belgeler için bir maliyet ödemeniz gerekiyor. Sizlere özel güvenlik olmanın maliyetlerinden kısaca bahsedeceğim. İlk olarak kurs ücretlerinden yani sertifika fiyatlarından bahsedeceğim.


Güvenlik sertifikası ücretleri 2021

Silahlı veya Silahsız özel güvenlik olabilmek için sertifika almanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Bu sertifikalar için belli bir miktar ücret ödemeniz gerektiğini belirtmem gerekiyor. Ayrıca serbest piyasa ekonomisinden ve kursun bulunduğu ilden kaynaklı, kurs ücretlerinde değişiklik olabilmekte.

Özel güvenlik kurs ücretleri değişiklik gösterebiliyor. Sizlere ortalama olarak bir ücret sunacağım. Silahlı özel güvenlik sertifika belgesi ve silahsız özel güvenlik sertifika belgesi için farklı bir fiyatlandırma söz konusu.

 •  Silahlı güvenlik sertifikası fiyatları / 1.500 – 3.000 TL arasında değişmekte.
 •  Silahsız güvenlik sertifikası fiyatları / 1.000 – 2.500 TL arasında değişmekte.

Bazı kurslarda poligon atışları için ayrı ücret alınabiliyor. Poligon atış ücretleri dahil edildiğinde haliyle kurs ücreti yükselebilir. Bu nedenle kursa kayıt olurken özellikle poligon ücretlerinin kurs ücretine dahil olup, olmadığını sorun.


Özel Güvenlik Görevlisi Sınav Ücreti

Özel güvenlik görevlisi (ÖGG) sınavı için ödemeler 45 gün öncesinde alakalı bankaya yatırılmalı. Bankadan dekont için iki suret almalısınız. Bunlardan okunaklı olan kursa teslim edilmeli. Özel güvenlik sınav ücretleri 2021 yılı için aşağıdaki gibi.

Advertisement
 • Özel güvenlik silahlı temel ve yenileme sınavı ücreti: 100 TL
 • Özel güvenlik silahsız temel ve yenileme sınavı ücreti: 70 TL

Özel Güvenlik Görevlisi Ruhsat Harcı

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 24’üncü maddesi gereği ruhsat harcı alınması zorunlu bir şarttır. Ruhsat harcını özel güvenlik görevlisi kimlik kartı için yatırmanız gerekiyor. Başvurusu olumlu geçen ve güvenlik soruşturması sıkıntılı olmayanlar, harç yatırarak özel güvenlik kimlik kartı alabilirler.

Özel güvenlik kimlik harcı için Maliye Bakanlığı Vergi Dairesinin 9103 No’lu hesabına ödemeyi gerçekleştirmelisiniz. Özel güvenlik nasıl olunur? Sorusunun yanıtlarından birisi de bu. Özel güvenlik olma şartları için gerekenleri yapmalısınız. Silahlı – silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartı için yatırılan harç ücreti aynıdır.

 • Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ruhsat Harcı ücreti: 986,00 TL.
 • ÖGG Kimlik Kart Ücreti : 45 TL

Diğer Belgeler

Özel güvenlil nasıl olunur sorunun cevaplarını sizlere sıralıyorum. Özel güvenlik görevlisi olmak için maliyetler altındaki gerekli olanları tamamlamanız gerekiyor.

 1. Özgeçmiş belgesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. Yerleşim yeri belgesi
 5. Adli sicil kaydı belgesi
 6. Sağlık raporu belgesi
 7. Mezuniyet belgesi

Gibi belgeler gereklidir. Söylediklerim dışında bazı dilekçe ve formlar için de ufak bir maliyet harcamanız gerekecek. 15- 30 TL  gibi bir ücrette bu belgeleri de  ödemeniz gerekebilir.

Sizlere güvenlik görevlisi sertifikası nasıl alınır ? Özel güvenlik amiri nasıl olunur? Hakkında detaylı bilgileri paylaştım. Özel güvenlik olmak için gerekli olan maliyeti bilerek daha emin adımlar atabilirsiniz.


Özel Güvenlik Başvurusu

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

özel güvenlik nasıl olunur

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? Sorularından ve gerekli her şeyi yaptıktan sonra, geriye iş başvurusu yapmak kalıyor. En başta da belirttiğim gibi birçok yerde güvenlik görevlisi çalışanı var. Okullar, havaalanları, kurumlar, şirketler, oteller, konutlar, işletmeler gibi… Özetle önü açık bir meslek.

Özel güvenlik başvurusu için kariyer.net gibi iş bulma sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Hemen hemen her gün güvenlik görevlisi aranıyor.  Gemide özel güvenlik nasıl olunur hakkında da sorular aldım. İş ilanlarınızı takip ederek gemi güvenliği olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kadrolu özel güvenlik nasıl olunur? Sorusunun cevabına gelelim. İŞKUR aracılığıyla kadrolu güvenlik görevlisi işi bulabilirsiniz. İŞKUR güvenlik görevlisi iş ilan ilanları sayfasından ilanlara erişebilirsiniz. Devlet tarafından denetlenen, iş istihdamı sağlayan İŞKUR ile güvence altında çalışabilirsiniz.

Advertisement

İŞ BULMA yazı kategorimizi inceleyerek daha fazla iş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz!

Özel güvenlik görevlisi olmak hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizlere sıraladım! Aklınıza takılan bir soru mu var? Aşağıya yorum bırakabilirsiniz…

 

Bir önceki yazımız olan Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? 2022 için TÜM BİLGİLER! başlıklı makalemizde bu konuda bilgiler verilmektedir.

Advertisement

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yapmak için tıklayn.

İŞ BULMA

BİM Çalışma Şartları ve Maaşı -2022 YENİ BİLGİLERİ!

bim çalışma şartları

Perakende sektöründe çalışmak ister misiniz? O halde Türkiye’nin en çok tercih edilen marketlerinden birisiyle çalışma şansınız var… Ülke genelinde yüzlerce şubesi olan BİM, belli aralıklarla personel alımı yapıyor. BİM çalışma şartları, personel maaşları hakkında size en yeni bilgileri aktaracağım. Bim’de çalışmak zor mu? Çalışma saatleri nasıl? Sırayla anlatacağım. Yazıyı okuduktan sonra hemen BİM iş başvurusu […]

Okumaya devam et

İŞ BULMA

A101 Çalışma Şartları ve Maaşları -2022 EN GÜNCEL!

a101 çalışma şartları

A101’de çalışmak isteyenler için faydalı bir içerik hazırladım. A101 çalışma şartları, A101 maaşları 2022 ve daha fazlası için en güncel yazı burada! Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinden biri olan A101 ile çalışmak istiyorsanız, atlamadan yazıyı okumanızı öneririm. Ayrıca A101 maaşları ayın kaçında yatıyor? Hangi bankaya yaşıyor? Gibi detaylı sorularında yanıtını vereceğimden şüpheniz olmasın. A101’de nasıl […]

Okumaya devam et

Trendler

© 2015 finansportali.net | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.