Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Sahte Parayı Anlamanın Yolları
19.11.2020
A+
A-

Günlük ekonomik hayatımızda, alışverişlerde sık sık para değişimi yapılmaktadır. Nakit alışverişlerde paranın çok el değiştirmesi sahte para riskini de ortaya çıkarmaktadır. Özellikle piyasaya sürülen sahte paraların orijinaline çok benzetilmesi sahte para ile gerçek parayı ayırt etmeyi güçleştirmektedir. Her ne kadar çok orijinal sahte paralar basılsa da halen sahte parayı gerçek paradan ayırt edecek bazı ayrıntılar elimizde mevcut. Sahte para nasıl anlaşılır? Sahte parayı anlamanın en kolay yollarını yazdık.

Sahte Parayı Anlamının 5 Kolay Yolu

Elinize sık sık kağıt paralar geliyorsa bu paraların sahte olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edebilmelisiniz. Özellikle esnaflarımız sahte paraları uzun bir süre kontrol ettiklerinde bu müşteri gözünde bazı sorunlara neden olabileceği için, müşteriye çok belli etmeden hızlı bir şekilde paranın kontrol edilmesi gerekmektedir. İşte sahte parayı anlamanın en kolay  5 yolu;

Sahte Parayı Anlamanın En Kolay Yolu

Sahte Parayı anlamanın en kolay yolu, paranın sağ tarafından bulunan beyaz boşlukta Atatürk siluetinin olup olmadığının kontrolüdür. Burada sahte para ve gerçek paraların tamamında Atatürk gölgesi bulunur; fakat sahte paralarda bu gölge çok kaliteli yapılamaz. Atatürk’e benzetilse de yine da bazı detaylar tam yansıtılmaz ve sahte olup olmadığı hemen anlaşılır. Atatürk’ün kaş ve burun hatlarına dikkat edilmelidir. Yani gölgenin olup olmamasından ziyade detayların doğru olup olmadığına bakmalısınız.

GÜNCEL: Senetle Borç Para Veren Yerler ve Şahıslar

Paranın Sağ Arka Tarafında Kabartmalara Dikkat

Paraların arka sağ yüzünde paranın değerini belirten rakamların kabartmalı olması gerekmektedir. Örneğin, 50 TL’lik banknotların arka sağ taraflarında bulunan 50 rakamının kabartmalı olmasına dikkat ediniz. Bu kabartmalı değilse para büyük ihtimal sahtedir. Buna dikkat etmelisiniz.

Paranın Sol Üstünde Bulunan Yazılar Kabartmalı Olmalı

Paranın ön yüzünün sol üstünde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazan kısmın kabartmalı olması gerekmektedir. Yeni paralarda bu kabartmaları parmakla çok rahat anlarsınız; ama eski paralar tahriş oldukları için kabartmalar deforme olmuş olabilir. Bunun için biraz bastırarak parmaklarımız ile bu kabartmaları kontrol etmeliyiz. Eğer parmaklar ile hiçbir şey algılamıyorsak paranın sahte olma ihtimali vardır.

Orta Şerit İçinde Yazılar Olmalı

Paranın tam ortasından yukarıdan aşağıya geçen parlak bir film şerit vardır. Bu şerit sahte paralarda çok mat durur. Ve içindeki yansıma tam verilemez. İçindeki yazılar da okunmaz ve ne yazdığı belli olmaz. Gerçek paralarda şerit parlak olur, içinde kolay bir şekilde T.C Merkez Bankası gibi yazılar yazar. Şerit ikili katman şeklinde devam eder. Burada sahte paraların şeritleri çok düz devam etmektedir. Buradan anlayabilirsiniz.

Sahte Paralar Çok İnce Olur

Sahte paraları ayırt etmenin en kolay yollarından biri de sahte paranın kağıt yapısıdır. Kağıt yapısı kalitesiz olup oldukça incedir. Kolay bir şekilde yüzülmeye ve yırtılmaya müsait olan sahte paraları elde turunca zaten hemen anlayabilirsiniz. Gerçek paralar biraz daha sert ve kalın kaliteli kağıtlardan yapıldığı için yırtılmaları ve bozulmaları daha zor olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK: Banka yırtık parayı alır mı?

Piyasada En Çok 50 TL Sahte Para Var

En değerli Türk Parası banknotu şu anda 200 TL olmasına rağmen dikkat çekmemek için 200 TL sahte banknotlar pek basılmaz. Bunun yerine en çok 50 TL’lik banknotlar tercih edilmektedir. Kalpazanların en çok 50 TL’yi tercih etmelerinin temek sebebi çok göze batmayan bir miktar olup yine de değerinde bir para sayılmasıdır.

50 TL’lik banknotlara biraz daha dikkat edip sahte olup olmadığını hemen  anlayabilirsiniz. Sahte parayı aldıktan sonra maalesef aldığınız kişiye iade etme gibi bir durum da olmayacağı için en baştan bu kontrolleri yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Doğalgaz Tasarrufu Yapmak (EN İYİ TAKTİKLER) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.