Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (2020 LİSTESİ)

Senetle kredi veren faktoring şirketleri, vatandaşların acil nakit ihtiyacı konusunda yardımcı olmaktadır. Ancak faiz oranları kimi şirketlerde bankalardan da fazla olurken, kimileri ise ipotek ya da teminat olmadan kredi vermemektedir. Yazımızda senetle kredi alabileceğiniz faktoring şirketler hakkında bilgi verdik. 

Faktoring şirketler esas olarak bankalar gibi kredi imkanları sağlayan şirketlerdir. Bankalardan tek farkları vermiş oldukları krediler için günü gelmemiş senet ibraz etme zorunluluğu vardır. Ödemesi gelmemiş bir senet faktoring kurumlara verildiğinde şirket senet üzerinde yazan rakam kadar nakit ödeme yapar. Senetle kredi veren faktoring şirketleri nasıl çalışır? Nasıl nakit para verirler? Şartları ve iletişim bilgilerini bu yazımızda bulacaksınız.

Faktoring Şirketler Nasıl Çalışır?

Faktoring şirketler Türkiye’nin büyük illerinin tamamında faaliyet yürütürler. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) bağlı olarak çalışıp tamamen yasal şirketlerdir. Faktoring şirketlerin 3 tür çalışama sistemi vardır. Bunlar;

Alacaklarınızın yasal takibini yapmak: Faturalı ve resmi alacağınız var; ama bunu tahsil edemiyorsunuz. Zamanınız olmadığı için bu alacakların tahsilatı için gerekli takibi faktoring kurumlara yaptırıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’da Senetle Borç Para Veren Yerler 2020 (ANINDA NAKİT FIRSATI)

Çek, Senet ve Faturalarınızı Nakde Çevirme: Ticari işletmelerin ellerinde bulunan ve henüz tahsilat günü gelmeyen çeklerin, senetlerin ve faturaların nakit paraya çevrilme işini de yaparlar. Faktoringlerin en çok faaliyet yürüttüğü alandır.

Diğer finansal hizmetler: Vadeli alacakların peşin olarak nakit paraya çevrilmesi gibi genel finansal sorunlarınızı çözerler.

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri Başvuru Şartları

Senetle kredi veren faktoring şirketleri başvuru esnasında bazı şartları yerine getirmenizi ister. Bu şartlara;

 • Başvurular legal yani yasal işlemlerle gerçekleşecek.
 • Başvuranın fiil ehliyeti kullanabilmesi
 • Senedin yasal koşulları sağlaması
 • Senedin eksiksiz ve doğru olması

Genel olarak şartlar böyle olurken, firmaların kendi şartları da var ise değişiklik gösterebilir. Başvuru esnasında mutlaka faktoring şirketi şartı hakkında bilgi almayı unutmayın.

Faktoring Şirketlere Senetle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki videoda 22 saniyede faktoring kurumlardan nasıl para alınır sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse; Faktoring kurumlara e-mail, telefon,faks ya da şahsen başvuru yapıyorsunuz. Yapmış olduğunuz başvurularda günü gelmemiş çek, senet ve faturalarınızı gönderiyorsunuz. Şirket bunları inceliyor. Uygun görmesi durumunda size kredi teklifini sunuyor. Bu teklifler için sizden bazı komisyonlar alınacaktır.

Faktoring şirketler çek bozma ve senet bozma işlemleri için değişken oranlarda komisyon kesmektedir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Adana’da Senetle Borç Para Veren Yerler 2020 (İLETİŞİM ADRES VE TELEFONLARI)

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Senet karşılığında kredi veren faktoring şirketleri başvuru esnasında istediği bazı evraklar bulunuyor. Bu evrakların doğruluğu önemli olduğu kadar, farklı ve ekstra evraklar istemesi firmalara bağlı değişebilir. Genel olarak;

 • T.C. kimlik bilgileri ve fotokopisi
 • İkametgâh
 • İpotek (varsa)
 • KOBİ ise işletme vergi levhası ve diğer dosyaları
 • Firmanın adres beyanı ve kuruluş bilgileri
 • Ticaret sicil gazetesi

Başvuru şartları ve evraklarını yerine getirmeniz durumunda başvurularınız değerlendirmeye alınacaktır. Kimi firmalar ise anında kabul ederken, kimi firmalar belirli süre sonrasında sizinle iletişime geçmektedir. 

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketlerinin İmzalattığı Evraklar Nelerdir?

Başvuru öncesi senetle kredi veren faktoring şirketleri birkaç evrak imzalatır. Daha sonra alacağınız için fatura kesilir. Ardından başvurduğunuz şirkete temlik edildiğine dair Temlik Sözleşmesi imzalamanız istenir. Daha sonra başvuru şartları ve evrakları kontrol edilerek tarafınıza kredi verilir. 

Temlik Sözleşmesi Örneği;

Faktoring Kurumların Almış Oldukları Komisyon Oranları

Faktoring şirketlerin aldıkları komisyon oranları her senet ve her çek için farklı hesaplanır. Kurumlar hesaplama yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde tutarak hesaplama yaparlar. Bunlar;

 • Çek risk endeksi hesaplanır: Risk büyükse ya çek bozdurulmaz ya da yüksek oranda komisyon alınır.
 • Çek tahsilat günü incelenir: Tahsilat günü çok uzunsa yine komisyon oranlarında artışa gidilecektir.
 • Nakit paraya çevrilecek faturaların durumu: Bu faturalar şirket tarafından incelenir. Borçlu kurum sağlam bir finansman alt yapıya sahip değilse yine komisyon oranları yükselecektir.
 • Kısaca özet geçmek gerekirse; senet, çek ve faturaların tahsilatında risk büyükse bunları kırdırma oranları yükselecektir. Ama risk azsa komisyonlar az olur. Bu evrakların tahsilat günleri yani vadeleri çok uzunsa yine komisyonlar artar.

İlgili İçerik: Ziraat Bankası Senetle Kredi Veriyor

Faktoring Kurumlar Şahıslara Senetle Kredi Verir Mi?

Faktoring kurumlar özel şahıslara direk banka gibi kredi vermez. Bazı okuyucular yazıyı yanlış anlayıp direk senetle kredi başvurusu yapıyor. Hiçbir faktoring şirket kredi vermez. Bunun yerine ticari faaliyetler yürüten şirketlerin elinde bulunan senet ve çekleri kırdırma usulü ile nakit paraya çevirir. Özel şahıslar da sadece günü gelmemiş çek ve senet beyan ederlerse bunlar da faktoringler tarafından bozdurulur.

Senet Karşılığı Kredi Veren Faktoring Firmaları Hangileri?

Acil Para Veren Faktoring Şirketler Listesi ve İletişim Bilgileri

Türkiye’de BDDK denetiminde faaliyetlerine devam eden 56 adet lisanslı şirket vardır. Bunların bazıları aşağıda lislendi.

1.         ABC FAKTORİNG A.Ş.      
2.         ACAR FACTORİNG A.Ş.   
3.         AK FAKTORİNG A.Ş.
4.         AKDENİZ FAKTORİNG A.Ş.
6.         ANADOLU FAKTORİNG A.Ş.
7.         ARENA FAKTORİNG A.Ş.
8.         ATAK FAKTORİNG A.Ş.
9.         ATILIM FAKTORİNG A.Ş.
10.       BAŞER FAKTORING A.Ş. 
11.       BAYRAMOĞLU FAKTORİNG A.Ş.
12.       C FAKTORİNG A.Ş.
13.       CREDITWEST FAKTORING A.Ş.
14.       ÇAĞDAŞ FAKTORİNG A.Ş.
15.       ÇÖZÜM FAKTORİNG A.Ş.
16.       DENİZ FAKTORING A.Ş.  
17.       DESTEK FAKTORİNG A.Ş.
18.       DEVİR FAKTORİNG A.Ş.

Bu şirketlere senet, çek ve fatura ibraz etmek kaydı ile kredi ve nakit para başvurusunda bulunarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

GÜNCEL: Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Acil Borç Para Bulma Yolları (1 SAAT İÇİNDE BUL - KESİN ÇÖZÜM) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.