Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı

Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı
09.05.2020
A+
A-

Bankalar kişilerin geçmiş kredi ödemelerindeki aksaklıklar nedeniyle kişileri kara listeye alırlar. Yaygın bir görüşe göre kara listeye girip sicili bozuk giren kişiler kredi çekemez. Ama çok kolay olmasa da bazı işlemler sayesinde sicili bozuk olanlara kredi imkanı sağlanabilmektedir. Sicilim bozuk kredi alamıyorum diyenler lütfen yazımızı sonuna kadar okuyarak gerçekçi ve kredi çekmenizi sağlayacak bilgilere ulaşınız.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı
Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı

Kredi Sicili Nedir? Neden Bozulur?

Kredi sicili, kişilerin bankadan kredi çekip çekemeyeceğini gösteren genel bir ifade olarak kullanılır. Ama somut olarak kredi sicili diye bir belge yoktur. Bunun yerine Findeks sitesi üzerinden oluşturulan kredi notu sayesinde kişinin kredi sicili yorumlanabilir. Puanı belli bir seviye altına düşmüş, icralık olmuş ve yasal takip süreci yaşan kişiler genelde sicili bozuk kişiler olarak tanımlanır.

Kredi Sicilini Bozulmasına Neden Olan Faktörler

Kredi Sicilin bozulmasına neden olan en önemli faktörleri kısaca tek cümle ile özetleyecek olursak; kişilerin banka borçlarını zamanında ödememesidir. Bankaya olan kart ve kredi borçları zamanında ödenmezse ve bankaya hiç para yatırılmazsa bu bir süre sonra kişilerin kara listeye girmesine neden olacaktır.

Banka İsterse Sicili Bozuklara Kredi Verebilir Mi?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu bankaları vermiş oldukları batık krediler nedeniyle denetleme yetkisine sahiptir. Yani bir banka kendisine yapılan kredi başvurusu sonrası bu kredi borcunun ödenmeyeceğini bile bile kredi verirse bu bankayı zarara sokacağı için hem banka için de hem de BDDK düzeyine bir soruşturma açılabilir.

Bu denetlemeler özel bankaları çok fazla etkilemediği için özel bankalar hatta son zamanlarda kamu bankaları statülerini kısmen devam ettiren, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank bile artık sicili bozuklara kredi konusunda esnek davranmaya başladı. Eskiden sicili bozuklara kredi kesinlikle verilmezken artık bazı istisnalar ile bu durumda olanlara da kredi verilmeye başlandı.

Kefil ve Teminat Göstererek Kredi Çekme Şansı Yakalayın

Mevcut şartlarda herhangi bir ek teminat yani kredi ödeyeceğinize dair bir güvence sunmadığınızda bankaların tamamı sicili bozuklara asla kredi vermiyor. Ama bankaya çekmek istediğiniz krediden çok daha değerli bir taşınmazı teminat olarak sunduğunuzda banka bunu kabul edip size kredi verebilir.

Kefil birçok bankanın sicili bozuk kişilere kredi vermesi için geçerli bir neden olabilmektedir. Banka müdürü ve banka genel merkezi kefilin durumunu sorgulayıp ilgili kişiye kredi çıkartabilir.

Sicili Bozuklara Komisyonla Kredi Çıkartan Firmalar

Banka kara listesine girip de hiçbir şekilde kredi alamayan kişiler diğer bir yöntem olarak komisyonla kredi veren ve çıkartan firmalar ve şahıslara başvuru yaparlar. Şu anda birçok firma internet üzerinden başvuru alıp sizin yerinize banka ile görüşüp kredi çıkmasını sağlamaktadır.

Her ne kadar kredi çıkmasını sağlasalar da ortalama kredinin %20’si kadar komisyon alınmaktadır. Yani 40 bin tl kredi çekecekseniz bunun zaten 8 bin TL’si aracı kurum tarafından alınmaktadır. Kalan 32 binin de bir kısmı dosya masrafı ve diğer sigorta masrafları derken geriye 30 bin ancak kalacaktır. Bunun geri ödeme toplamı da 55-60 bin tl olup yüklü bir masraf çıkacaktır. Bunun için bu tür yerleri çok tavsiye etmiyoruz.

Sicili Bozuk Olanlara
Temel İhtiyaç
Kredi Müjdesi

Sicili Bozuklara Temel İhtiyaç Kredisi Müjdesi

Türkiye yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle zor durumda kalan esnaf ve vatandaşlara yönelik olarak temel ihtiyaç kredisi paketi açıklandı. Bu pakete göre her evden 1 kişi 10 bin tl kadar krediye başvuru yapabilir. Üstelik bu paketin diğer özelliği de icralık olanlara ve sicili bozuk olanlara da kredi imkanı vermesidir. Bankadan çizik yiyenler de bu krediye başvuru yaparak acil nakit ihtiyacını karşılayabilir.

Bir önceki yazımız olan Acil Borç Para Bulma Yolları (1 SAAT İÇİNDE BUL - KESİN ÇÖZÜM) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.